ACTUALITATE
Locatarii blocului din Găești, afectat în iarnă de o explozie nu sunt băgați în seamă de guvernanți nici acum!

Au trecut mai bine de opt luni de la nenorocirea de la Găești, când un bloc de locuințe a fost zguduit de o explozie infernală. Întrega structură de rezistență a imobilului respectiv a fost afectată de deflagrația din noaptea de 15 ianuarie 2021, cauzată de o scurgere de gaze. Un om a murit atunci. Există un dosar penal în lucru în acest caz.
Autoritățile au găsit soluții de mutare provizorie a familiilor care dețineau apartamente în acea clădire. Au venit la fața locului comisii, comitete, reprezentanții Instituției Prefectulului Dâmbovița, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. S-a promis sprijin. Cam degeaba. Până acum, nu s-a întâmpla nimic notabil.
Senatorul PSD de Dâmbovița, Titus Corlățean, a luat imediat poziție, văzând indiferența manifestată de cei care ar fi trebuit să rezolve această criză în timp util. Parlamentarul social-democrat s-a adresat, în data de 14 aprilie 2021, cu o interpelare primului ministru, solicitând sprijin pentru oamenii lăsați de izbeliște. Din păcate, premierul Florin Cîțu, care se luptă de luni de zile cu șeful său politic, Ludovic Orban, pentru funcția supremă în partid, nu a făcut nimic pentru îndreptarea situației de la Găești.

Titus Corlăţean – senator PSD de Dâmbovița
Președintele executiv al PSD Dâmbovița, senatorul Titus Corlățean, văzând indiferența crasă de care au dat dovadă în această perioadă reprezentanții puterii, a revenit cu o scrisoare adresată aceluiași premier Florin Cîțu.
„Din discuțiile recente avute cu locuitorii blocului menționat, angajamentele de sprijin comunicate de autorități s-au dovedit fără acoperire, în fapt, doar trei familii au beneficiat de cazare, pe o perioadă de doar câteva zile, în cadrul internatului școlii din localitate, după care au fost invitați să părăsească locația ca urmare a întoarcerii liceenilor”, menționează, în documentul trimis premierului, senatorul PSD Titus Corlățean.
Mai precizează, cu tristețe, parlamentarul social-democrat, faptul că, deși au trecut opt luni de la momentul producerii exploziei care a dus la pierderea unei vieți omenești și la distrugeri consistente în blocul menționat, ancheta Parchetului nu a fost nici astăzi finalizată. Mai mult, locuitorii apartamentelor din respectivul imobil, zgâlțîit bine de explozie, își duc viața în condiții precare. Titus Corlățean îi acuză pe responsabilii de la nivel local și județean că nu au făcut nimic pentru rezolvarea acestei situații.
„Se simte o absență condamnabilă a interesului și implicării reale a factorilor de autoritate și de decizie de la nivel județean și local, începând cu prefectul PNL al județului Dâmbovița, care coordonează și Inspectoratul pentru Situații de Urgență, primarul PNL al orașului Găești, precum și absența oricărei forme de sprijin a instituțiilor guvernamentale”, a mai spus senatorul PSD.
Îi mai amintește Titus Corlățean premierului Cîțu faptul că primarul de la Găești, Gheorghe Grigore, inițial, a promis oamenilor că blocul afectat de deflagrație va fi reabilitat în regim de gratuitate. Din păcate, a fost vorba de o promisiune deșartă, Primăria Găești înaintând o solicitare către Asociația de Proprietari care are în administrare și imobilul respectiv, pentru a se implica financiar în vederea finalizării expertizei tehnice privind situația actuală a clădirii.
„Domnule prim-ministru, în cadrul întâlnirii pe care am avut-o pe data de 24 august 2021, oamenii mi-au comunicat că sunt disperați, nu au primit niciun fel de ajutor, ci doar promisiuni fără acoperire. Este nevoie urgent de sprijinul dumneavoastră și al Guvernului României pentru ca acești oameni să se poată întoarce la locuințele lor înainte de începerea sezonului rece”, a mai spus Titus Corlățean.
Situația este una critică, iar locatarii blocului afectat nu pot ieși singuri din acest impas. Ar fi nevoie de 125.000 de lei pentru achitarea contravalorii expertizei, lăsând la o parte lucrările de refacere a structurii de rezistență a imobilului și costurile aferente, despre care nu se știe nimic până acum.
Deși există și trei parlamentari ai puterii, de la PNL, să nu zicem cinci, numindu-i aici și pe cei doi aleși de la USRPLUS, până acum nu am auzit că dumnealor s-ar fi alăturat demersului inițiat de senatorul Titus Corlățean, prin care solicită Guvernului României și primului ministru „să adopte măsurile legale stabilite în caz de catastrofe, pentru alocarea sumelor de bani necesare pentru finalizarea în termen operativ a reconstrucției blocului”.
ACTUALITATE
Dâmbovița. 2666 de gospodării vor fi conectate gratuit la rețelele de apă și canalizare

Compania de Apă Târgoviște – Dâmbovița S.A. anunță semnarea, în data de 15.07.2026, a contractelor de lucrări din cadrul proiectului ”SPRIJINIREA CONECTĂRII POPULAŢIEI CU VENITURI MICI LA REŢELE DE ALIMENTARE CU APĂ ŞI DE CANALIZARE EXISTENTE ÎN JUDEŢUL DÂMBOVIŢA”, finanţarea fiind asigurată integral de Administraţia Fondului pentru Mediu (AFM).
Obiectivul acestui proiect este sprijinirea familiilor și persoanelor singure, cu venituri reduse (care au media veniturilor bănești nete lunare sub salariul minim brut pe țară garantat la plată pe membru de familie) pentru plata cheltuielilor de branșare / racordare la sistemul public de alimentare cu apă și / sau de canalizare.
Implementarea proiectului va duce la creşterea calităţii vieţii locuitorilor din judeţul Dâmboviţa, precum şi protejarea mediului înconjurător prin realizarea branşamentelor şi racordurilor aferente populaţiei defavorizate din următoarele 28 de UAT-uri: Municipiul Târgoviște, comuna Bezdead, comuna Brănești, comuna Bucșani, comuna Cobia, comuna Dobra, comuna Dragomirești, comuna Dragodana, comuna Finta, comuna Glodeni, comuna Lucieni, comuna Ludești, comuna Lungulețu, comuna Malu cu Flori, comuna Morteni, comuna Niculești, comuna Nucet, comuna Petrești, comuna Potlogi, comuna Răscăeți, comuna Șelaru, comuna Tătărani, comuna Ulmi, comuna Valea Lungă, comuna Vișina, comuna Vișinești, comuna Vulcana Băi și comuna Vulcana Pandele.
Numarul total al gospodăriilor sprijinite prin proiect este de 2666, valoarea contractelor de lucrări atribuite fiind de 20.860.842,09 lei fără TVA.
Contact Unitatea de Implementare a proiectului: E-mail: secretariat.uip@catd.ro; www.catd.ro
Urmărește Incomod Media și pe Google News
ACTUALITATE
Camera de Comerț Dâmboviţa este un sprijin real pentru antreprenori. Nu rata evenimentele din luna august!

Camera de Comerț Dâmbovița continuă și pe parcursul lunii august inițiativele dedicate antreprenorilor locali, prin întâlniri, dialog și noi oportunități de colaborare, astfel:
– Idei la filtru. Networking, schimb de experiență și identificarea unor noi oportunități de colaborare
– Campania „Antreprenor în Dâmbovița”. Deplasări în comunitățile locale pentru actualizarea CAEN Rev.3, noutăți legislative și soluții pentru provocările reale ale firmelor
– Orizonturi – Networking & Cocktail, eveniment dedicat furnizorilor de servicii pentru evenimente corporate și private
– Grup de mastermind – „Pledoarie pentru excelență” – Horst Schulze. O lectură esențială pentru angajați, angajatori și lideri – de fapt, pentru oricine dorește să depășească bariera „merge și așa”.
ACTUALITATEacum 5 zilePatru alpiniști s-au prăbușit în Bucegi, după ce coarda de asigurare s-a rupt. VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăPrimăria Titu: Anunț important pentru proprietarii de autovehicule
ACTUALITATEacum 5 zileUnul dintre alpiniștii prăbușiți în Bucegi a decedat. VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăNu rata! De Sfântul Ilie, petrecem la „Ziua comunei Pietrari”
ACTUALITATEacum o săptămânăAJOFM Dâmbovița, informare importantă pentru absolvenții din promoția 2026
ACTUALITATEacum 6 zilePrimăria Dragodana a premiat-o pe absolventa care a obținut media 10 la Bacalaureat
ACTUALITATEacum 2 zile607 elevi, profesori și antrenori, premiați de Primăria Târgoviște la „Gala performanței în educație”
ACTUALITATEacum 6 zile13 iulie 2026: Începe admiterea la liceu. Repartizarea computerizată va avea loc pe 22 iulie 2026


























