ACTUALITATE
Pe cine deranjează că se construiește un hotel de cinci stele în Bucegi, la Peștera?

Iată că i-a venit rândul și fostului parlamentar de Dâmbovița Valentin Calcan, să devină, așa cum a spus, țintă piept pentru cei care sunt deranjați de nașterea stațiunii montane Peștera-Padina din Munții Bucegi, un obiectiv care ar putea să concureze, ba chiar să lase în urmă, stațiuni montane cu tradiție.
Faptul că autoritățile județene și investitorii din respectiva zonă, printre care se situează la loc de frunte omul de afaceri Valentin Calcan, fac eforturi deosebite pentru conturarea stațiunii turistice deranjează. Lupii au ieșit la atac. Nu se arată ei la față, dar se folosesc de agitatori și de presă, care, nu de puține ori, pune botul fără să analizeze la rece, obiectiv, o situație. Goana după audiență este mare…

Nu cu multă vreme în urmă, mai multe canalele media au ieșit în buletinele de știri cu informații despre așa-zisul dezastru din Bucegi, cum îl numeau ei. Tone de deșeuri aruncate în Parcul Natural Bucegi! Turiștii sunt îngroziți! Mediul înconjurător a fost alterat! Bătaie de joc și multe titulaturi de acest gen care să declanșeze oprobiul public.
Au fost în zona montană și comisarii Gărzii de Mediu care, cum spuneau unii jurnaliști, au descoperit tonele de deșeuri provenite din construcții, de parcă fuseseră ascunse prin vreo peșteră sau văgăună. De unde! Erau la vedere, depozitate în conformitate cu normele în vigoare! Până la urmă, oameni buni, când construiești, când vrei să ridici un complex hotelier sau să-l modernizezi, indiferent de zona în care se află, produci deșeuri, moloz, resturi din construcțiile dezafectate. Nu poți să materializezi un proiect ca zâna cea bună, folosind doar bagheta magică! Este nevoie de forțe, de utilaje, de muncă. Asta a făcut și Valentin Calcan. A deschis un șantier și, evident, ceea ce a decopertat în urma lucrărilor trebuia transportat undeva. Materialul rezultat a fost depozitat pe o suprafață de teren care îi aparținea, nu a încălcat proprietatea altcuiva. Doar nu ar fi trebuit să ducă pământul rezultat în urma execuției de lucrări la Babele sau pe Vârful Omu?

Investitorul Valentin Calcan, patronul Complexului Hotelier Peștera, și unul dintre cei care au susținut conturarea stațiunii montane dâmbovițene, a început să construiască un hotel nou. Unul de cinci stele, cum doar prin Alpii elvețieni mai există, semn clar că se deschide, după atâta amar de ani, turismul dâmbovițean. Și acum, când lucrurile intră în normalitate, vin unii și spun că s-a stricat ecosistemul, este întinat parcul natural, geografia locului, că așa și pe dincolo…
Vrem dezvoltare, civilizație, turism de calitate, locuri de muncă bine plătite, să ne rămână copiii acasă, trebuie să acceptăm și unele inconveniente care sunt inerente când materializezi un proiect de anvergură. Păi, să le convină ce se întâmplă în Bucegii dâmbovițeni celor de dincolo? Nu. Totdeauna au tras unii sfori să nu se facă nimic la noi, să nu le ia nimeni vadul. Acum, când au văzut că este groasă treaba și Stațiunea Peștera-Padina a depășit stadiul de poveste, i-a cuprins amețeala. Caută prin orice mijloace să încurce dezvoltarea acestei zone. Nu știu ca Valentin Calcan să fi fost o țintă pentru cineva până acum, nici când era în politică și, mai ales, de când se ocupă puternic de investițiile în turism, unde a fost un etalon. E prea cusut cu ață albă acest atac concertat asupra sa. Chiar rușinos! Liniștit cum îl știu, Valentin Calcan nu a ieșit la război. A tăcut. A acceptat situația. Și-a dat probabil seama că totul are iz de făcătură. O campanie care să aibă ca principal efect încetinirea lucrărilor la obiectivul pe care și l-a propus.
Abia astăzi, probabil și impulsionat de prieteni, de cunoștințe, de proprii angajați, care au văzut unde se bate, a ieșit cu un punct de vedere pe pagina sa de Facebook. Îl preluăm fără a mai adăuga niciun fel de comentariu.

„Mulți dintre voi m-ați sunat zilele acestea. Supărați pentru că nu reacționez. Supărați pentru că las un genunchi jos. Supărați pentru că las să se spună minciuni. Îmi pare rău, ar fi trebuit deja să-mi fi spus public opinia.
Concret, de cum am început lucrările la primul hotel de 5 stele din județul nostru, primul hotel de 5 stele în Stațiunea Peștera-Padina, am devenit țintă piept nr. 1 pe media națională.
Că ascund saci cu gunoaie menajere în parcul natural. Că depozitez pământul excavat și schimb forma de relief! Că am vrut să ascund noaptea resturile de la terenul de tenis, resturi depozitate și acoperite cu o plasă verde ca să nu se vadă urât chiar la mine în curte. Etc, Etc, Etc.
Există totuși o limită și văd că a fost depășită.
Am depozitat temporar pământul excavat în curtea mea. Îmi este apoi necesar ca să refac curtea noului hotel. Este un teren pe care l-am cumpărat în anul 2004, situat în INTRAVILANUL Stațiunii Turistice Peștera-Padina-Moroeni. Este în Zona de Dezvoltare Durabilă. Este destinat pensiunilor și pârtiilor de schi sau săniuș. Nu este un „depozit necontrolat”. Cine a spus că este un „depozit necontrolat” nu a dorit să accepte actele de proprietate prezentate și ca urmare am depus PLÂNGERE CONTRAVENȚIONALĂ la Judecătoria Pucioasa, în data de 10.09.2021, de unde am obținut CERTIFICATUL de Grefă prin care mi-a fost înregistrat DOSARUL nr. 1956/283/2021. Aștept decizia judecătorului și nu voi comenta decât după aceea.
Am suficientă experiență și, după 12 ani în Parlamentul României, atât ca deputat cât și ca senator, pot afirma următoarele: sunt foarte mândru de faptul că am avut votul de încredere al dâmbovițenilor. Sunt extrem de mândru pentru faptul că am fost votat, și în 2008, și în 2012, ca senator pe Colegiul 3 Dâmbovița, scrutin UNINOMINAL, cu peste 50% din voturi (peste 53.000 voturi de fiecare dată). Consider că mi-am îndeplinit cu cinste și demnitate mandatul oferit de dâmbovițeni.
Acum 5 ani, eu am ales să nu mai candidez și să revin la activitatea mea, în firma familiei mele, înființată în 1993. Ca urmare, consider atacurile din presă ca fiind doar ca formă un atac la persoana mea și, pe fond, un atac la dezvoltarea Stațiunii Turistice Peștera-Padina, stațiune în care eu mă consider membru fondator. Îmi este clar că nu se dorește dezvoltarea Stațiunii. Nu se dorește creșterea potențialului turistic din Bucegii județului Dâmbovița.
Vă spun acum: Stațiunea Peștera-Padina va fi cel puțin la fel de frumoasă precum alte stațiuni ca Sinaia, Bușteni, Azuga, Poiana Brașov, Moeciu, Bran, Zermatt, San Moritz sau Ischgl. Eu cred că va fi chiar cea mai frumoasă.
Vă rog să aveți încredere în mine. Nu am tăiat și nu voi tăia nici măcar un fir de iarbă decât dacă am toate aprobările și decât dacă voi considera și eu că este necesar.
Voi continua să sprijin dezvoltarea Stațiunii Peștera-Padina și mi-ar plăcea să cred că investiția familiei mele în noul hotel va fi urmată rapid de alte investiții în hoteluri și pensiuni, astfel încât să avem cât mai repede o Stațiune de TOP mondial”, a fost mesajul sincer postat de Valentin Calcan.
Mai trebuie să menționăm că noul hotel, care va fi o adevărată perlă a turismului montan dâmbovițean, va fi gata în doi ani, conform contractului încheiat. Valentin Calcan vrea ca, în toamna anului 2023, când va fi inaugurat hotelul, să se sărbătorească și împlinirea a 100 de ani de la deschiderea primei cabane montane de pe platoul dâmbovițean al Bucegilor, anume „Casa Peștera”. Aceasta a existat chiar pe locul unde se construiește noul complex de cinci stele Peștera. Practic, metaforic vorbind, acest hotel este conectat la rădăcinile primei cabane montane din zonă.
ACTUALITATE
Elevii întrebă, autoritățile răspund. Întâlnire informativă organizată în orașul Titu

Sub scanerul adevărului. Așa s-a intitulat evenimentul organizat, astăzi – 29 aprilie 2026, de Inspectoratul de Poliție Județean Dâmbovița, prin Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, Autoritatea Vamală Română, Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița și Poliția Orașului Titu în sala de festivități a Liceului Teoretic „I.C. Vissarion” Titu. O activitate de valoare pentru copii, după cum a declarat primarul de la Titu – Laurențiu Costache, prezent la această manifestare.
„S-a adus în fața elevilor o experiență diferită, una reală, interactivă, care i-a ajutat să înțeleagă mai bine ce înseamnă siguranța, responsabilitatea și munca din spatele unor instituții esențiale pentru societate. Curiozitatea lor, întrebările și implicarea ne arată clar că avem o generație care vrea să înțeleagă și să evolueze.
Astfel de întâlniri nu sunt doar informative, ci pot deveni puncte de plecare pentru viitoare alegeri în viață. Poate că, pentru unii dintre acești copii, astăzi a fost ziua în care s-a născut un vis, acela de a contribui, la rândul lor, la siguranța comunității. Vom continua să susținem astfel de inițiative care aduc educația mai aproape de realitate și care îi ajută pe tineri să-și descopere drumul”, a precizat primarul Laurențiu Costache.
ACTUALITATE
Eveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide centrul comercial „Galeriile Iris”

Joi – 30 aprilie 2026, eveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide cel mai nou și modern centru comercial, la intrarea în Târgoviște, pe Calea București, nr. 170. “Galeriile Iris” vă așteptă. Aici îți suntem la-ndemână!
Modă pentru toată familia la Sinsay și Pepco, iar la Numero Uno Outlet găsești branduri de top: ZARA, Bershka, Jack & Jones, Kiabi, Alma en Pena, D.Franklin etc. Ziare, reviste, loto, cafea… la Xpress!
Cauți ceva pentru casă? Tedi te surprinde cu super prețuri! După jumătatea lunii mai, deschidem „Penny”, „Action” și „Bipa”!
Noul Centru Comercial „Galeriile Iris”, amplasat pe o suprafață de 3 hectare, oferă clienților 300 de locuri de parcare, spălătorie auto și benzinărie.
Vă așteptăm la „Galeriile Iris”! Oferte atractive și experiențe complete, chiar la intrarea în oraș, dinspre București!
VIDEO
Dâmboviţaacum 6 zileCopil de 7 ani, accidentat pe trecerea de pietoni de un autoturism condus de o femeie
Argeșacum 6 zilePușcă de vânzare la tarabă! Arma avea montat și amortizor de sunet
Dâmboviţaacum 6 zileSenatorul Ciprian Iacob i-a cerut ministrului Pâslaru să dispună un control administrativ în județul Dâmbovița
Dâmboviţaacum 18 oreI s-a făcut rău la volan. S-a întâmplat pe DN72A, în Voinești
OPINIIacum 6 zilePSD, uriașul bolnav căruia îi este frică de tratamentul forte!
Dâmboviţaacum 2 zilePercheziții în Răzvad, Gura Ocniței, Dragomirești și Târgoviște la persoane implicate în camătă, șantaj și proxenetism
ACTUALITATEacum 13 oreEveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide centrul comercial „Galeriile Iris”
ACTUALITATEacum 18 ore„Visuri la cheie” poposește în Poiana. Urmăriți povestea fraților rămași singuri pe lume! VIDEO























