POLITIC
Alegerile anticipate, singura soluție de salvare a țării

Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, consideră că negocierea premierului desemnat Dacian Cioloș cu PNL este doar „o inutilă bârfă la o cafeluță și-o apă plată, într-un moment dramatic pentru România”. Crede liderul social-democrat că Guvernul Cioloș nu va primi voturi din partea niciunui partid parlamentar.
„Ar fi o bătaie de joc la adresa democrației ca o formațiune de importanța politică a USR-ului să conducă un guvern de coaliție. N-ar mai avea niciun sens alegerile parlamentare, dacă guvernele ar fi conduse de orice partid care intră în Parlament.
Nu aveam nevoie de o astfel de pierdere de timp. Relația dintre PNL și USR este ruptă și nu mai poate fi sudată, chiar dacă este posibil ca, de fațadă, să se împace. Vorbele grele adresate de către PNL USR-ului și invers au consecințe. Instabilitatea politică va continua”, a declarat Paul Stănescu.
PSD este de părere că, acum, cea mai la îndemână soluție pentru deblocarea situației politice este realizarea unui pact politic pentru organizarea de alegeri anticipate.
„Este limpede că Cioloș a pornit pe un drum înfundat, cu misiunea clar asumată de pion de sacrificiu. Doar că, pe lângă sacrificarea lui de către Iohannis, cad victime și românii. Ei așteaptă astăzi, în criză, soluții de la guvernul care a promis că face bine România, dar a făcut-o praf.
Românii nu mai au timp ca liberalii și useriștii să se măsoare în orgolii. Dacă la cafeluța de astăzi PNL îl refuză pe Cioloș pentru o majoritate, apar premise și mai clare pentru organizarea de alegeri anticipate. Este soluția de avarie pe care o susține și USR-ul”, a mai spus secretarul general al PSD.
Dâmboviţa
Senator AUR Ciprian Iacob: Partidele de la guvernare s-au făcut că lucrează la Legea salarizării mai bine de 3 ani

Senatorul AUR Dâmbovița Ciprian Constantin Iacob spune că Legea salarizării unitare a eșuat din cauza partidelor aflate la guvernare, care au avut la dispoziție mai bine de 3 ani să lucreze la acest act normativ și nu au făcut-o. Cât îi privește pe reprezentanții acestora care ies în spațiul public și acuză AUR pentru acest insucces, în special comunicatorii USR, senatorul Ciprian Iacob le transmite să le fie rușine!
„Partidului AUR, de la bun început, a spus că trebuie să ai o comunicare permanentă cu partenerii sociali. Aceștor neonarxiști să le fie rușine de atitudinea pe care o au față de Partidul AUR! Nu noi am fost la guvernare alături de PSD și PNL și UDMR. Nu noi am mințit românii, cum i-a mințit Nicușor Dan în 22 mai, când ne-a spus că ar avea deja un acord între aceste partide politice pe noua Lege a salarizării.
De mai bine de 3 ani, partidele aflate la guvernare s-au făcut că lucrează la această lege. În realitate, nu i-a interesat acești 770 de milioane de euro. Am spus-o de la început că această anvelopă va crește cu mult, an de an, dacă va fi să intre în vigoare această nouă Lege a salarizării fără să ai partenerii sociali la o eventuală discuție privind noua grilă a salarizării.
Noi, cei de la AUR, am vrut constant responsabilitate și dialog. Am insistat ca partenerii sociali să fie invitați la masa discuțiilor, lucru care nu s-au întâmplat sau s-a întâmplat mult prea târziu și doar pentru a arăta opiniei publice că aceștia într-adevăr sunt chemați și întrebați despre noua Lege a salarizării. Nu noi, cei de la AUR, am fost la guvernare. Să le fie rușine celor de la USR, care își trimit comunicatori în spațiul public să arunce vina asupra Partidului AUR”, a spus senatorul Ciprian Constantin Iacob într-o intervenție TV.
VIDEO
POLITIC
Deputat Valeriu Munteanu: Relația dintre România și Republica Moldova nu poate deveni o anexă a relației PAS-USR

Sincer, mi se pare ciudat faptul că politicienii români se mută cu tot cu bagaje în Republica Moldova, introduși în structurile de conducere din acest stat aflat Dincolo de Prut. Și, ce este demn de urmărit, nimeresc la Chișinău numai reprezentanții USR-ului. Unii zic, poate pe bună dreptate, că acest lucru se datorează faptului că șeful statului, Nicușor Dan, care are rădăcini adânci în USR, este prieten bun cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și de aici apetitul pentru USR-iști. Altfel nu văd de unde interesul. În politica românească, acești tipi nu au excelat, cât privește reformele, zero barat.
Printre politicienii care sunt atenți la aceste mișcări de trupe se numără și deputatul AUR Dâmbovița Valeriu Munteanu. Bine a spus demnitarul într-o declarație publicată: „Maia Sandu confundă România cu USR”. Mai precizează Valeriu Munteanu că numirea deputatului USR Claudiu Năsui în funcția de ministru al Dezvoltării Economice și Digitalizării al Republicii Moldova, la foc automat, imediat după ce președintele Maia Sandu i-a acordat cetățenia Republicii Moldova, nu mai poate fi privită ca un eveniment izolat, care să nu nască întrebări. Anca Dragu, fost senator USR, a ajuns guvernator al Băncii Naționale a Republicii Moldova. Ramona Strugariu, fost europarlamentar ales pe listele USR-PLUS, a ajuns la conducerea Institutului Național al Justiției. Acum, un deputat USR în funcție a fost chemat să coordoneze unul dintre cele mai importante ministere din Guvernul Republicii Moldova.
„Nu contest dreptul Republicii Moldova de a atrage profesioniști din România și nici competențele individuale ale celor nominalizați. Problema este alta: de ce, dintre toate familiile politice și dintre miile de specialiști români, selecția politică a puterii de la Chișinău ajunge, din nou și din nou, în aceeași zonă politică? USR este un partid cu o doctrină sexo-marxistă, cu 8% în sondaje, aflat în competiție democratică directă cu PSD, PNL, AUR și celelalte formațiuni parlamentare și extra-parlamentare. USR nu reprezintă România și nici nu deține monopolul asupra competenței românești.
Sunt român basarabean și cunosc prea bine particularitățile politicii tumultoase din Republica Moldova. Diplomații străini când sunt trimiși la post la Chișinău sunt instruiți în felul următor: „Tot ce vezi și tot ce auzi la Chișinău nu este neapărat și adevărat”. Dincolo de declarațiile solemne despre relația specială a Republicii Moldova cu România, trebuie să privim, așadar, la fapte. Iar faptele ilustrează o apropiere politică preferențială între PAS și USR. Această situație este cu atât mai problematică după implicarea publică reprobabilă a doamnei Maia Sandu și a PAS în politica electorală din România. Președintele Republicii Moldova trebuie să înțeleagă că relația cu Bucureștiul nu se construiește prin simpatii și antipatii pentru un candidat sau pentru un partid și nici prin importarea succesivă a oamenilor din aceeași zonă politică.
România nu este USR. Bucureștiul nu este USR. Iar relația dintre România și Republica Moldova nu poate deveni o anexă a relației PAS-USR”, a precizat deputatul Valeriu Munteanu.
Parlamentarul, care este președinte al Comisiei comune pentru integrare europeană dintre Parlamentul României și Parlamentul Republicii Moldova, a mai spus că își dorește o relație sinceră, solidă și predictibilă între cele două țări, dar președintele Maia Sandu și PAS riscă să facă praf capitalul uriaș de încredere de care Republica Moldova are nevoie la București, transformând o relație națională într-una de partid.
„Republica Moldova are nevoie de întreaga Românie, nu doar de prietenii politici ai PAS”, a adăugat deputatul AUR de Dâmbovița Valeriu Munteanu.
Prahovaacum o săptămânăCasă de 200 mp a fost distrusă de foc
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileVoinești. Așa da! Confort și civilizație până-n vârf de deal, lângă pădure
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileTransport gratuit în Târgoviște, în fiecare zi de vineri, începând cu luna septembrie 2026
ACTUALITATEacum o săptămânăMihai Istrate, consultant accesare fonduri nerambursabile: Fermierii români ar trebui sprijiniți, tratați și apreciați ca cei din Vest!
Dâmboviţaacum 4 zileBărbat decedat într-un accident de circulație la Cornățelu
Dâmboviţaacum o ziMai mulți copii, tâlhăriți pe Bulevardul Constantin Brâncoveanu din Târgoviște. VIDEO
Argeșacum 4 oreBărbat decedat după ce s-a răsturnat cu un ATV. A doua victimă a fost dusă la spital
Dâmboviţaacum o săptămânăTânăr de 25 de ani din Târgoviște, arestat preventiv pentru violarea unei fete de 15 ani



























