Connect with us

Dâmboviţa

Fost ministru al Culturii: Cartea și lectura nu sunt în preocupările actualilor guvernați

Publicat

pe

Deputatul PSD Ionuț Vulpescu a remarcat, cu tristețe, că actualii guvernanți nu au treabă cu cultura, cu sprijinirea creatorilor de artă, a editurilor, librăriilor și distribuitorilor de carte. Fostul ministru al Culturii a constatat, cu stupoare, că în Parlamentul României, s-a votat respingerea unui proiect de lege prin care anul 2020 trebuia să fie declarat „Anul promovării lecturii”. Și asta se întâmplă, a spus deputatul social-democrat în intervenția sa, în contextul în care actuala guvernare a promis că, în 2020 va sprijini sectorul cultural, lucru care nu s-a întâmplat.

„Pe de altă parte ar trebui să remarcăm că și anul 2019 a fost anul cărții. O sărbătoare mai mult simbolică, fiindcă în plan factual anul cărții a fost un an greu și rușinos pentru piața românească de carte. În anul 2020, anul promovării lecturii, am înregistrat o scădere a pieței de carte cu aproximativ 10 procente față de anul 2019, în timp ce țări precum Norvegia, Suedia sau Finlanda înregistrau creșteri cu 10%, în același an pandemic, față de anul precedent”, a precizat Ionuț Vulpescu.

Soluțiile minune au stat în politicile publice aplicate. Cartea a fost declarată a fi produs esențial, a mai punctat deputatul PSD, iar librăriile au fost tratate ca spații destinate serviciilor esențiale.

„Acestea sunt soluțiile magice la care apelează acele țări în care cultura se află la loc de cinste în cadrul procesului de guvernare. În tot acest timp, noi votăm aniversari simbolice menite să marcheze vidul măsurilor și soluțiilor reale”, a mai adăugat deputatul PSD.

Ionuț Vulpescu le-a reamintit colegilor din Parlament că 2015 a fost anul în care a depus un amendament la Codul Fiscal prin care TVA-ul la cărți, manuale școlare și la alte produse culturale a fost redus la 5%.

Reclama

„Este ultima măsură pe care un Guvern sau un Parlament a dat-o pentru a susține cartea și lectura”, a declarat Ionuț Vulpescu.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dâmboviţa

Deputat Aurelian Cotinescu: Adevărata problemă este că nici PSD, nici AUR nu vor să-și asume guvernarea!

Publicat

pe

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu susține, într-o declarație de presă, că Ilie Bolojan, premierul interimar al României, nu se ține de scaun, așa cum invocă în ultimul timp reprezentanții PSD și AUR. Spune parlamentarul liberal că Bolojan asigură interimatul până la învestirea unui nou guvern. Adevărata problemă a mai precizat Aurelian Cotinescu este că nici PSD, nici AUR nu vor să-și asume guvernarea.

„AUR și-ar demonstra rapid lipsa de competență, iar PSD, rămas fără lideri și soluții, preferă opoziția comodă, păstrându-și însă oamenii plantați în instituțiile statului. Multă retorică și nicio asumare”, a adăugat deputatul PNL.

A mai menționat Aurelian Cotinescu că Ilie Bolojan este un premier care conduce cu titlu interimar un guvern demis.

„De ce nu poate pur și simplu să plece? Pentru că un guvern demis rămâne în funcție pentru a asigura conducerea interimară a țării, cu atribuții limitate, până la învestirea unui nou guvern. Evită astfel ca România să rămână neguvernată.

De ce nu se grăbește AUR să guverneze? Pentru că și-ar demonstra foarte repede incapacitatea de a conduce România. Nu are suficienți oameni pregătiți, este măcinat de propriile diviziunii. Produce foarte mult zgomot, dar puține soluții. În opoziție AUR își poate păstra mai ușor procentele electorale.

Reclama

De ce nu se grăbește PSD să guverneze? După ce a contribuit la demiterea Guvernului Bolojan PSD ar fi trebuit, în mod normal, să formeze o nouă majoritate parlamentară. Lipsa de leadership și credibilitatea scăzută, inclusiv în relația cu AUR, au făcut ca toate planurile sale să eșueze lamentabil.

PSD pur și simplu nu mai are lideri. Deși este împins de partid să preia guvernarea și să ajungă din nou la butoane, Sorin Grindeanu nu vrea să își asume funcția de premier. Nu are soluții nici pentru formarea unei majorități parlamentare, nici pentru problemele reale ale României. Așa că a anunțat cu seninătate că PSD trece în opoziție, dar cu oamenii săi vechi plantați în ministere, instituții ale statului și în deconcentratele din județe. Așa speră PSD să își recâștige voturile”, conchide deputatul PNL Dâmbovița Aurelian Cotinescu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Găești. Consilierii PNL au vrut să mărească tarifele la serviciile de salubritate! Oare, de ce?

Publicat

pe

În ultima ședință a Consiliului Local Găești, pe ordinea de zi s-a aflat și un proiect de hotărâre privind majorarea tarifelor de salubrizare, conform unei solicitări a operatorului specializat pentru activitățile de măturat și curățat străzile din Găești.

Transparent, primarul Alexandru Iorga s-a opus vehement votării acestui proiect, care, a susținut edilul, nu își are rostul într-o perioadă în care costul vieții este tot mai ridicat. A precizat Alexandru Iorga că rolul administrației este să protejeze cetățenii, nu să le impună noi costuri. De asemenea, trebuie insistat pe investiții care să îmbunătățească viața cetățenilor, să asigure condiții optime, civilizate de studiu în instituțiile de învățământ.

„În aceeași ședință, am aprobat și actualizarea indicatorilor tehnico-economici pentru proiectul european de construire a Corpului C4 al Școlii Gimnaziale „Șerban Cioculescu”. Este un nou pas pentru modernizarea educației din Găești. Vom continua să susținem investițiile care dezvoltă Găeștiul și să ne opunem oricărei majorări de taxe și tarife care nu este justificată și care pune presiune pe găeșteni”, a spus Alexandru Iorga.

Primarul orașului Găești a prezentat și lista aleșilor locali, toți liberali, care au fost de acord cu majorarea tarifelor de salubrizare. Oare, de ce?

„Au votat pentru majorare cei 6 consilieri locali PNL: Irinel Badea, Gabriel Dumitrescu, Petre Gheorghe Zamfir, Eugeniu Stan, Ștefan Șchiopu și Ioana Dincă. Găeștenii au dreptul să cunoască modul în care votează fiecare ales local. Noi am spus nu” a precizat Alexandru Iorga.

Reclama

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite