Connect with us

ADMINISTRAŢIE

Claudia Gilia va fi noul prefect al județului Dâmbovița

Publicat

pe

Claudia Gilia a fost nominalizată de PSD Dâmboviţa pentru funcția de prefect al județului.

Desemnarea a fost făcută în cursul acestei seri, Claudia Gilia obținând în unanimitate voturile membrilor Biroului Permanent Județean al PSD Dâmboviţa.

Aceasta va fi instalată în funcția de prefect al județului imediat după emiterea unei hotărâri în acest sens de către Guvernul României.

Claudia Gilia a fost deputat PSD Dâmbovița, dar și vicepreședinte al Consiliului Județean. Din punct de vedere profesional, este conferențiar universitar la Universitatea Valahia din Târgoviște și specialist în drept constituțional.

În ceea ce privește una dintre funcțiile de subprefecți, organizaţiei judeţene a PSD îi va reveni un post pentru care, de asemenea, cu unanimitate de voturi, a fost desemnat Corneliu Sălișteanu, consilier local PSD în Consiliul Local Târgoviște. Corneliu Sălișteanu este conferenţiar universitar, fiind timp de două mandate prorector al Universitatății Valahia din Târgoviște.

Este nevoie ca programul de guvernare să fie implementat întocmai, iar cetățenii să fie în centrul preocupărilor instituției Prefectului.

Totodată, din punct de vedere politic, PSD Dâmboviţa demonstrează, încă o dată, că este principalul partid al județului.

PSD Dâmboviţa

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Primăria Târgoviște reabilitează cu fonduri europene și Școala „Prof. Paul Bănică”. VIDEO

Publicat

pe

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a anunțat că Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Nr. 11) din Micro VI va intra, posibil chiar din această toamnă, într-un amplu proces de reabilitare. Investiția, în valoare de 32 de milioane de lei, va fi implementată cu fonduri europene nerambursabile accesate de administrația publică locală.

„Lucrările vor acoperi trei direcții esențiale: reabilitarea clădirii, modernizarea spațiilor de învățământ și, foarte important, consolidarea antiseismică a structurii, pentru siguranța tuturor celor care trec pragul școlii în fiecare zi.

Proiectul include și măsuri importante pentru creșterea eficienței energetice: înlocuirea tâmplăriei exterioare cu tâmplărie modernă, cu geam termoizolant, izolarea termică a fațadei, a pereților exteriori și a planșeului peste ultimul nivel, refacerea sistemului de încălzire și a rețelelor electrice, precum și montarea de panouri fotovoltaice”, a precizat edilul Daniel Cristian Stan.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Gura Șuții. Au început lucrările de modernizare a străzii Nucetului

Publicat

pe

Primarul de la Gura Șuții, Marian Dinu, a dat în aceste zile o veste bună concetățenilor săi, în plan socio-edilitar. Au fost demarate lucrările de reabilitare și modernizare pe strada Nucetului, respectiv tronsonul de drum cuprins între sediul Primăriei și ieșirea din comună spre localitatea vecină.

Investiția prevede amenajarea de șanțuri betonate, trotuare moderne și podețe de acces în gospodării. În cadrul aceluiași proiect,vor fi modernizate și elementele de iluminat public stradal. De asemenea, ca și pe strada Principală, vor fi montate bănci pentru odihnă, iar pe întreaga zonă dedicată spațiilor verzi vor fi plantați trandafiri.

„Începerea lucrărilor este dovada că ne ținem de promisiuni. Este un proiect esențial pentru comunitate, care va îmbunătăți atât siguranța pietonilor, cât și confortul locuitorilor. Continuăm să construim o comună modernă, curată și bine organizată”, a precizat primarul Marian Dinu.

Edilul a ținut să mulțumească și președintelui Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, care a fost în permanență alături de comunitatea de la Gura Șuții și a susținut implementarea tuturor proiectelor de interes local, un rol important în dezvoltarea infrastructurii avându-l investițiile derulate în asociere între CJD, prin Programul Județean de Dezvoltare Locală.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite