ACTUALITATE
Atenție! Arderea vegetației uscate se sancționează chiar și cu închisoare!

Agenția pentru Protecția Mediului Dâmbovița aduce în atenția populației dispozițiile legale privind arderea vegetației uscate:
– persoanele fizice şi juridice au obligaţia de a „nu arde miriştile, stuful, tufărişurile sau vegetaţia ierboasă fără acceptul autorităţii competente pentru protecţia mediului şi fără informarea în prealabil a serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă”; încălcarea acestei prevederi constituie contravenţie și se sancționează cu amendă;
– „arderea miriştilor, stufului, tufărişurilor şi vegetaţiei ierboase din ariile protejate şi de pe terenurile supuse refacerii ecologice” constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare sau cu amendă penală.
De asemenea, arderea miriştilor şi a resturilor vegetale este strict interzisă dacă nu se impune ca o măsură de carantină fitosanitară, pentru prevenirea răspândirii unor boli sau dăunători specifici.
„Agenţia pentru Protecţia Mediului Dâmboviţa va emite, la solicitarea deţinătorilor legali de terenuri, acceptul pentru desfăşurarea activităţii de incendiere, doar în cazurile care se încadreaza în situaţia sus menţionată şi în baza următoarelor acte:
– notificare către ISU (din care să reiasă asumarea conformării cu prevederile Ordinului MAI nr. 163/2007 pentru aprobarea Normelor generale de apărare împotriva incendiilor;
– notificare către Garda Naţională de Mediu-Comisariatul Judeţean Dâmboviţa;
– act doveditor de la Direcţia Fitosanitară privind prezenţa bolilor sau dăunătorilor pe terenurile ce fac obiectul solicitării;
– acceptul primarilor din localitatea/localităţile pe care se află situat terenul.
Agenţia pentru Protecţia Mediului Dâmboviţa nu va da acceptul pentru incendierea terenurilor în scopul eliberării acestora de resturile vegetale”, se precizează într-un comunicat remis către mass-media.
ACTUALITATE
Atenție! Se oprește furnizarea apei în comuna Bilciurești, județul Dâmbovița

Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița informează consumatorii din comuna Bilciurești că, marți – 16 iunie 2026, va întrerupe furnizarea apei între orele 08:00-20:00, pentru igienizarea periodică a rezervorului.
„Se recomanda ca la reluarea furnizarii apei in zona de aprovizionare afectata si pana la emiterea rezultatelor monitorizarii calitatii apei potabile, sa nu se foloseasca apa pentru consumul uman, decat dupa limpezirea si fierberea apei timp de 10 minute.
Rezultatele analizelor de laborator vor fi afisate pe site-ul Companiei de Apa Targoviste Dambovita, la adresa: catd.ro/tag/opriri-finalizate.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creat si va asiguram ca echipele noastre depun toate eforturile necesare in vederea finalizarii, in cel mai scurt timp, a lucrarilor de igienizare, pentru a reduce la minimum intervalul orar in care consumatorii sunt afectati de aceasta intrerupere a furnizarii apei potabile”, de precizează într-un comunicat de presă transmis de Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița.
ACTUALITATE
Camera de Comerț Dâmboviţa organizează curs inspector în securitate și sănătate în muncă

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița organizează curs autorizat ANC de inspector în securitate și sănătate în muncă (SSM). Atenție, locurile sunt limitate!
Durata cursului: 80 de ore
Format online și/sau fizic
Taxa de participare: 1.000 de lei
Documente necesare pentru inscriere:
– Copie Carte de Identitate (C.I.);
– Copie Certificat de naștere;
– Copie Certificat de căsătorie (dacă este cazul);
– Copie Diplomă de studii (minimum învățământ liceal, cu sau fără diplomă de bacalaureat).
Formular de înscriere: https://forms.gle/jzEfVGQwFGeuiM9KA
Persoană de contact: Alina Briceag
Telefon: 0245.210.318
E-mail: alina.briceag@cciadb.ro
ACTUALITATEacum o săptămânăProgram integral Zilele județului Dâmbovița, 4-7 iunie 2026
ACTUALITATEacum o săptămânăTârgoviște. A fost redeschis ștrandul de la Complexul de Natație. Program și tarife aici!
ACTUALITATEacum 2 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
ACTUALITATEacum 6 zileSecția Recuperare de la Spitalul Județean din Târgoviște a fost inaugurată în prezența fostului ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete
Dâmboviţaacum o săptămânăTrei răniți într-un accident rutier în comuna Răzvad, județul Dâmbovița
Argeșacum 7 zileTânără de 19 ani, agresată sexual pe stradă, ziua, într-un loc public
Dâmboviţaacum o săptămânăTitu. Accident pe strada Gării. Doi copii au ajuns la spital
ACTUALITATEacum 5 zileA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție























