Connect with us

Dâmboviţa

Comunicat: PNL Dâmbovița promovează produsele românești și sprijină producătorii locali

Publicat

pe

Partidul Național Liberal Dâmbovița inițiază o campanie locală de informare și conștientizare a dâmbovițenilor în privința consumului de produse românești și a importanței sprijinirii producătorilor locali.

În acest sens, PNL Dâmbovița va demara o serie de acțiuni în mai multe localități din județ pentru promovarea produselor autohtone. Dâmbovița se află printre primele județe din țară la producția de fructe și legume, cu bazin pomicol pe Valea Dâmboviței și bazine legumicole mari în zonele Băleni, Lungulețu și Cartierul Matei Voievod (Sârbi). Cu toate acestea, producătorii întâmpină mari dificultăți în comercializarea mărfurilor, din cauza faptului că supermarket-urile preferă produsele de import, care nu au întotdeauna cea mai bună calitate, dar și din cauza concurenței neloiale de pe piața de desfacere.

Campania „PNL Dâmbovița promovează produsele românești și sprijină producătorii locali” va consta în acțiuni de informare derulate în localități, distribuirea de produse proaspete cultivate în județul Dâmbovița și transmiterea de mesaje despre impactul achiziționării de produse românești în economia locală și națională.

Consumul de produse românești se traduce în:
– garanția unor produse sănătoase, gustoase, de calitate superioară
– sprijinirea economiei locale
– susținerea producătorilor autohtoni
– dezvoltarea afacerilor românești
– creșterea nivelului de trai
– contribuție la asigurarea unor locuri de munca, bunăstarea socială și creștere economică
– încurajarea unei atitudini de mândrie națională și patriotism local
– protejarea mediului înconjurător
– promovarea și susținerea unor modele de producţie responsabile şi sustenabile

În perioada următoare, echipa PNL Dâmbovița se va deplasa în localitățile din județ pentru a face cunoscut mesajul campaniei de promovare a producătorilor locali și produselor autohtone.

BIROUL DE PRESĂ PNL DÂMBOVIȚA

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Camera de Comerț Dâmboviţa închiriază săli pentru cursuri, ședințe, workshop-uri și întâlniri de afaceri

Publicat

pe

Camera de Comerț Dâmbovița pune la dispoziția companiilor săli moderne, complet echipate și ușor adaptabile, potrivite pentru evenimente dedicate mediului antreprenorial.

În funcție de nevoile dumneavoastră, puteți alege una dintre sălile disponibile:

  • Sala „Dâmbovița Business” – pentru întâlniri oficiale, consultări, negocieri și discuții strategice;
  • Sala „Smart Training” – pentru cursuri, seminarii, formări profesionale și sesiuni interactive;
  • Sala „Business Connect” – pentru workshopuri, întâlniri B2B, prezentări de proiecte și networking.

Fiecare spațiu este conceput pentru a susține dialogul, colaborarea și dezvoltarea relațiilor de business, într-un cadru elegant, funcțional și bine organizat.

Prin poziționarea accesibilă și prin experiența Camerei de Comerț Dâmbovița în lucrul cu mediul de afaceri, aceste spații pot deveni locul potrivit pentru idei, parteneriate și proiecte care merită dezvoltate într-un cadru profesionist.

Pentru detalii privind disponibilitatea și rezervările:
https://www.cciadb.ro/servicii/spatii-de-inchiriat/
Telefon: 0751.153.708
Email: info@cciadb.ro
Adresă: Târgoviște, Str. Calea Câmpulung, Nr. 6A.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Școala „Paul Bănică” din Târgoviște intră în reabilitare și modernizare. VIDEO

Publicat

pe

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a anunțat, astăzi – 24 iunie 2026, în cadrul unei conferințe de presă, că Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11, situată în Micro 6) va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare, o investiție de aproximativ 32 de milioane de lei. În această perioadă se lucrează la proiectul tehnic. A explicat edilul că unitatea de învățământ nu a beneficiat niciodată de o intervenție atât de amplă și că la final, adică în circa 2 ani de la demararea efectivă a lucrărilor, Școala „Paul Bănică” va fi complet schimbată.

„Pentru că ne aflăm în Microraionul nr. 6, vreau să fac câteva precizări cu privire la unitățile de învățământ din acest cartier. Avem Creșa nr. 13 și Creșa nr. 14, unități reabilitate, modernizate, extinse și dotate de către Primăria Târgoviște. Avem Grădinița nr. 13 și Grădinița nr. 14, de asemenea, reabilitate. Avem Școala „Tudor Vladimirescu”, unitate de învățământ reabilitată, modernizată, dotată și extinsă, lucrări care s-au încheiat anul acesta. Avem această unitate de învățământ, unde vor debuta lucrările în perioada următoare. Avem Liceul „Constantin Brâncoveanu”, unde lucrările vor începe în două luni, cel târziu. De asemenea, avem Liceul „Ion Heliade Rădulescu”, unde am finalizat deja un corp de clădire și lucrăm în acest moment la corpul principal. Mai avem Seminarul Teologic, unde vom interveni în această vară.

Așadar, din punctul nostru de vedere, aproape întreaga infrastructură educațională din acest cartier face obiectul investițiilor pe care le derulăm sau le avem în pregătire. De altfel, situația este similară la nivelul întregului oraș. Avem proiecte de investiții, atât în pregătire, cât și în derulare, în valoare de aproximativ 500 de milioane de lei, finanțate în proporție de 99% din fonduri nerambursabile.

Cu excepția lucrărilor de la Seminarul Teologic, care vor fi realizate din bugetul local și au o valoare mai redusă, toate celelalte investiții sunt finanțate din fonduri nerambursabile. Este vorba despre un efort susținut al administrației publice locale pentru modernizarea infrastructurii educaționale și, așa am mai spus, sper ca, în următorii 3-4 ani, să putem vorbi despre încheierea cu succes a acestui capitol la nivelul municipiului Târgoviște”, a precizat primarul Daniel Cristian Stan.

A mai spus edilul că, în scurt timp, vor fi semnate contractele de finanțare pentru ambele sedii ale Școlii „Vasile Cârlova”.

VIDEO

La conferința de presă, alături de primarul Daniel Cristian Stan s-au aflat viceprimarii Constantin Cozma și Cătălin Rădulescu, city managerul Gabriel Boriga și directorul Școlii „Paul Bănică” – prof. Anca Milea.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite