Connect with us

ACTUALITATE

“În lumea lui Peter Pan – Ţara de nicăieri”, proiect de poveste implementat în Bucegi

Publicat

pe

La sfârșitul săptămânii trecute, 30 de copii și tineri, din cadrul Organizaţiei Naţionale „Cercetaşii României” – Centrul Local „Aventura” Pitești, s-au aflat în Tabăra Căprioara din județul Dâmbovița. Proiectul, derulat de Asociația Ecologică Floare de Colț sub titlul simbolic “În lumea lui Peter Pan – Ţara de nicăieri”, a cuprins multe probe specifice turismului montan (echipamentul individual, pericole în munți, orientare turistică și orientare sportivă cu busola, marcaje turistice etc.), dar și o drumeție interesantă pe traseul marcat cu „cruce albastră”, pornind de la Tabăra Căprioara – Tabăra Cerbul – Hidrocentrala Dobrești – valea Ialomiței (până la Podul lui Baltag) – culmea Orzei, cu coborâre la Lacul Scropoasa – Cascada „Șapte Izvoare”, drumeție în cadrul căreia micuții montaniarzi au căutat și, desigur, au găsit, cei 15 eroi de poveste (Peter Pan, Clopoțica, căpitanul Hook, Tiger Lili, familia Darling, indienii, Băieţii Pierduţi şi câinele Nana) – ne informează organizatorii.

„Pe parcursul traseului au primit multiple informații despre obiectivele industriale din zonă (hidrocentrala Gâlma, banda rulantă care aduce calcar de la cariera Lespezi, hidrocentrala Dobrești, barajul din cheile Orzei etc.) sau despre văile și crestele care împânzesc frumoasa zonă parcursă.

Vremea minunată a permis derularea și a altor ateliere, organizate fie de către monitorii AEFC (inițiere în rapel cu coborâre pe pantă medie, concurs de orientare cu busola), fie chiar de cercetașii cu mai multă experiență, din grupa de vârstă „Temerari”, probe apreciate de colegii lor mai mici (prim ajutor, supraviețuirea în natură, orientare în teren, traseu aplicativ – testare condiție fizică). Desigur, serile s-au încheiat pe acorduri de chitară, iar diminețile au început cu celebra gimnastică de înviorare”.

Copiii și tinerii implicați în acest proiect nu se află pentru prima dată în Bucegi. Ei au venit pentru prima dată în zona montană a județului Dâmbovița la începutul anului 2022, apoi au repetat experiența în vara lui 2022, când au participat în proiectul „Tânărul Ranger Cercetaș”, finanțat de Consiliul Județean Dâmbovița și implementat de Asociația Chindia Jurasic Park.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Urs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO

Publicat

pe

Un urs a fost filmat în această seară pe strada principală din satul Siliștea (comuna Raciu), județul Dâmbovița, chiar în zona de centru. Respectivul video ne-a fost pus la dispoziție de un cititor al publicației noastre.

Reamintim că astfel de episoade au fost frecvente în ultimele zile în județul Dâmbovița, urșii plimbându-se prin satele Burduca, Cobia, Vulcana Băi, Cucuteni, ba chiar și prin orașul Pucioasa.

VIDEO

 

UPDATE

Între timp, localnicii au fost avertizați cu privire la prezența ursului în sat pribtr-un mesaj RoAlert.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Detalii importante privind „Noaptea Muzeelor 2026” în judeţul Dâmboviţa

Publicat

pe

Consiliul Județean Dâmbovița și Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște organizează și anul acesta „Noaptea Muzeelor” – unul dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale anului. Astfel, publicul este invitat, sâmbătă – 23 mai 2026, în intervalul orar 18:00 – 24:00, să efectueze o plimbare nocturnă prin istoria și arta judeţului Dâmboviţa.

Vor putea fi vizitate gratuit expoziţiile permanente ale următoarelor muzee:

  • Muzeul Tradițiilor Militare Dâmbovițene – Școala de Cavalerie
  • Ansamblul Monumental „Curtea Domnească”. Din motive de siguranță pentru public, accesul în Turnul Chindiei va fi permis doar până la ora 20:30.
  • Muzeul Tiparului şi al Cărţii Vechi Românești
  • Muzeul de Artă
  • Muzeul de Istorie
  • Muzeul Evoluției Omului şi Tehnologiei în Paleolitic
  • Casa-Atelier „Gheorghe Petraşcu”
  • Muzeul „Vasile Blendea”
  • Muzeul „Casa Romanţei”
  • Muzeul Scriitorilor Dâmbovițeni
  • Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi

În intervalul orar 18:00 – 22:00, vor putea fi vizitate, tot gratuit, următoarele muzee:

  • Casa-Atelier „Gabriel Popescu” din comuna Vulcana-Pandele
  • Casa Memorială „Ion Luca Caragiale”
  • Muzeul de Etnografie Pucioasa
  • Muzeul Etnografic „Dumitru Ulieru” Pietroşiţa

„În atmosfera specială a evenimentului cultural „Noaptea Muzeelor”, începând cu ora 20:00, Corul Vivo din Târgoviște va oferi publicului un moment artistic plin de sensibilitate, emoție și rafinament muzical. Prin repertoriul ales cu grijă – prelucrări folclorice românești și internaționale, dar și piese din literatura corală clasică, corul va transforma spațiul istoric al Curții Domnești într-un loc al armoniei și al trăirilor autentice. Corul este format atât din muzicieni, cât și din amatori, oameni cu profesii care nu au legătură cu muzica, dar iubitori de frumos și sensibilitate. Conducerea muzicală este asigurată cu profesionalism de dirijorul prof. Bogdan Matei”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de Consiliul Județean Dâmboviţa.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite