Connect with us

ACTUALITATE

Traseul spectaculos dintre Pucioasa și Maluri, o invitație pentru iubitorii de liniște și natură!

Publicat

pe

Una dintre marile investiții duse la capăt de primarul Pucioasei, Constantin Ana, este reprezentantă de drumul care leagă orașul-stațiune de cartierul Maluri. Un sătuc pitoresc aflat la o distanță de câțiva kilometri de urbe, ascuns printre dealurile împădurite. Calea de acces a reprezentat, de zeci de ani, o mare problemă pentru familiile celor care au rămas înrădăcinate în această așezare fermecătoare.

Edilul Constantin Ana s-a înhămat la treabă, cu gând de a rezolva acest neajuns incompatibil cu vremurile moderne în care trăim. A fost elaborat un proiect depus la Compania Națională de Investiții (CNI) și s-a obținut în cele din urmă finanțarea. 16 milioane de lei s-au alocat pentru reabilitarea, modernizarea și construcția tuturor structurilor tehnice aferente acestui drum care poartă denumirea de DC 8.

După cum ne-a precizat edilul Constantin Ana, a fost un proiect dificil, dar nu a exasperat. Știau că trebuie să o scoată la capăt, să realizeze ceva deosebit care, pe lângă utilitate, să scoată în evidență și frumusețea acestor locuri totuși neumblate, necunoscute încă de cei îndrăgostiți de liniște și de natură.

În cadrul proiectului derulat prin CNI, au fost executate ample lucrări de consolidare a malurilor, au fost amplasați piloni forați, sisteme de preluare de ape pluviale și multe alte elemente tehnice care să protejeze calea de acces către satul Maluri de eventuale dezlănțuiri ale naturii.

Drumul văzut de la înălțime este uimitor, un peisaj feeric. Filmat cu o cameră de înaltă rezoluție montată pe o dronă, drumul arată spectaculos. O cotitură tip vârf de ac prin pădurea deasă, un traseu cu siguranță dorit și de amatori de automobilism, de cicliști și motocicliști.

Primarul Constantin Ana, în ieșirile sale publice, pe paginile de socializare, i-a invitat pe locuitorii orașului Pucioasa, pe dâmbovițeni, pe toți cei îndrăgostiți de natură, de trasee spectaculoase, să profite încă de vremea bună de la acest sfârșit de toamnă și să pornească într-o călătorie de destindere pe traseul Pucioasa-Maluri.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Nu lăsa garda jos! Infractorii de pe internet nu intră în vacanță!

Publicat

pe

Sursa foto: playtech.ro
Foto cu caracter ilustrativ

Ține minte! Infractorii cibernetici nu intră în vacanță. Dimpotrivă, atacurile se intensifică tocmai când vigilența scade – atrage atenția Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC).

Așadar, fie că ești în concediu sau lucrezi la distanță, nu lăsa garda jos. Iată câteva recomandări simple de la DNSC pentru o vacanță fără riscuri digitale:

✅ Nu accesa rețele Wi-Fi publice fără protecție (folosește VPN)
✅ Evită conectarea automată la rețele necunoscute
✅ Activează autentificarea în doi pași pentru conturile importante
✅ Nu distribui public locația ta în timp real
✅ Fii atent la e-mailuri sau mesaje cu „oferte de vacanță” sau „premii” neașteptate
✅ Folosește doar site-uri oficiale pentru rezervări, bilete sau viniete

Securitatea cibernetică este parte din bagajul tău digital. Protejează-te, oriunde ai fi!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Proiect finalizat. A fost redeschisă Galeria de Artă Rudolf Schweitzer-Cumpăna din Pitești

Publicat

pe

La Pitești, a fost redeschisă, astăzi – 7 iulie 2025, Galeria de Artă Rudolf Schweitzer-Cumpăna, care a făcut obiectul unui amplu proiect de restaurare și modernizare cu fonduri europene nerambursabile, investiție realizată de Consiliul Județean Argeș, în colaborare cu ADR Sud-Muntenia și Ministerul Culturii.

Lucrările s-au ridicat la 3,8 milioane de euro și au vizat consolidarea clădirii, restaurarea arhitecturii originale, modernizarea instalațiilor și accesibilizarea spațiului conform standardelor muzeale. Autoritățile estimează acum o creștere a numărului de vizitatori cu peste 6%, până la peste 12.000 anual.

La evenimentul de astăzi au fost prezenți: directorul general ADR Sud Muntenia – Liviu Mușat, președintele CJ Argeș – Ion Mînzînă, vicepreședintele Marius Florinel Nicolaescu și prefectul județului Argeș – Ioana Făcăleață.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite