ADMINISTRAŢIE
Dâmbovița a câștigat Gala „Regio, pașaport spre dezvoltare în Sud-Muntenia”

Faptul că județul Dâmbovița, implicit municipiul Târgoviște, au fost alese ca loc de desfășurare a Galei „Regio, pașaport spre dezvoltare în Sud-Muntenia este o dovadă clară a recunoașterii calității manageriale a celor ce conduc județul, a implicării autorităților locale și județene în elaborarea și materializarea unor proiecte cu finanțare nerambursabilă ce au avut ca țintă dezvoltarea comunităților, a confortului și civilizației în ton cu cerințele europene.
Gala s-a desfășurat vineri, 24 noiembrie 2023, având ca locație superba sală a Cinematografului „Independența” din Târgoviște. La concursul regional organizat de Agenția de Dezvoltare Sud-Muntenia, județul Dâmbovița a fost înscris cu trei proiecte, toate desemnate câștigătoare.
Din cele 12 categorii ale concursului, 8 locuri I au fost ocupate de investiții cu fonduri neramburabile implementate în județul Dâmbovița. Pe domenii, cele trei proiecte ale Consiliului Județean Dâmbovița s-au situat pe primul loc. Unul la capitolul Monumente Istorice, respectiv „Impulsionarea dezvoltării Județului Dâmbovița și păstrarea identității culturale a fostei capitale a Țării Românești prin conservarea, protejarea, dezvoltarea și valorificarea Ansamblului Monumental Curtea Domnească din Municipiul Târgoviște”. Al doilea la Infrastructură Rutieră. Aici vorbim despre megaproiectul „Dezvoltarea infrastructurii de transport din Județul Dâmbovița prin modernizarea drumurilor județene DJ 720, DJ 720B, DJ 711 și DJ 101B pe traseul limită Județ Prahova – Moreni – Gura Ocniței – Răzvad – Ulmi – Târgoviște – Comișani – Bucșani – Băleni – Dobra – Finta – Bilciurești – Cojasca – Cornești – Butimanu – Niculești – limită Județ Ilfov”. La Sănătate a fost nominalizat „Extinderea și dotarea Ambulatoriului de specialitate din cadrul Spitalului județean de urgență Târgoviște”.

„Primăria Târgoviște, Primăria Pucioasa și Primăria Aninoasa au ocupat, la rândul lor, primul loc în domenii de investiții prin care reușesc să schimbe viața locuitorilor lor. Îi felicit pe toți cei înscriși în acest concurs și pe toți cei care au reușit să implementeze proiecte europene! Nu este un lucru ușor să atragi fonduri nerambursabile și să duci la bun-sfârșit investiții care aduc un plus în viața comunităților locale sau în businessul în care activezi.
Mă bucur că județul Dâmbovița a fost gazda acestui eveniment de anvergură pentru regiuna noastră. Acest lucru poate vine și ca urmare a faptului că am fost serioși și consecvenți la atragerea de fonduri nerambursabile în anteriorul program financiar, consecința directă fiind că suntem județ campion în regiune.
Mulțumesc domnului Liviu Mușat pentru sprijinul acordat în calitate de director al ADR Sud Muntenia și tuturor invitaților care au participat la Gala „Regio, pașaport spre dezvoltare în Sud-Muntenia”, a fost mesajul transmis de președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan.

La acest eveniment inedit, alături de Liviu Mușat – directorul ADR Sud Muntenia și de Corneliu Ștefan, președintele CJ Dâmbovița s-au aflat Cristian Daniel Stan – primarul Municipiului Târgoviște, ÎPS Nifon – Mitropolit și Arhiepiscop al Târgoviștei, senatorii Titus Corlățean și Virgil Guran, deputații Marian Țachianu și Radu Popa, secretarul general adjunct al Guvernului – Adrian Țuțuianu, Ionuț Săvoiu – ministru secretar de stat în Ministerul Transporturilor, președintele AFM – Laurențiu Neculăescu, președinți de consilii județene și primari din Regiunea Sud-Muntenia.
ADMINISTRAŢIE
Ordinea de zi a ședinței CLM Târgoviște din data de 29 iunie 2026

Consiliul Local Municipal Târgoviște se va întruni, luni – 29 iunie 2026, de la ora 09:30, în ședință ordinară de lucru, având înscrise pe ordinea de zi următoarele proiecte de hotărâre:
1. Proiect de hotărâre privind desemnarea domnului Culcer Gheorghe în comisiile de specialitate ale Consiliului Local Municipal Târgoviște
2. Proiect de hotărâre privind aprobarea preluării ca venit la bugetul local a sumei de 531.461,97 lei din excedentul rezultat din execuţia bugetului instituției publice Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Târgovişte, existent la finele anului 2025 în soldul contului 82.E.98.00.00 „Excedent al bugetului activităţilor finanţate integral din venituri proprii înfiinţate pe lângă instituţii publice din administraţia publică locală”
3. Proiect de hotărâre privind rectificarea bugetului general de venituri și cheltuieli al Municipiului Târgovişte pe anul 2026
4. Proiect de hotărâre privind modificarea inventarului bunurilor care aparțin domeniului public și a inventarului bunurilor care aparțin domeniului privat al Municipiului Târgoviște
5. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Grădinița cu Program Normal nr. 4, Anca Abramescu, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
6. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Grădinița cu Program Normal nr. 5, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
7. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Clădire C1- Cămin, aferentă Liceului Tehnologic Spiru Haret, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
8. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizarea străzii Aviator Negel pentru facilitare acces la Stadionul Municipiul Târgoviște”
9. Proiect de hotărâre privind aprobarea Cererii de finanțare și a cheltuielilor aferente proiectului ,,Reabilitarea, modernizarea, consolidarea și dotarea Școlii Gimnazile Vasile Cârlova din Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
10. Proiect de hotărâre privind aprobarea Studiului de fezabilitate și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Construire corp de clădire și amenajare teren de sport la Școala Gimnazială Vasile Cârlova din Târgoviște, județul Dâmbovița”
11. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 191/16.05.2022 privind aprobarea proiectului, a documentației tehnico-economice și a cheltuielilor aferente obiectivului de investiții „Modernizarea și reabilitarea străzii Calea București din Municipiul Târgoviște”
12. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L nr. 202/05.05.2023 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Renovarea energetică a Liceului Voievodul Mircea din Târgoviște, județul Dâmbovița” corpurile C1, C12, C16, C18
13. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 206/19.06.2025 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții, a indicatorilor tehnico-economici și a devizului general estimativ pentru obiectivul de investiții „Modernizare și eficientizare energetică a Bazinului de înot din cadrul Complexului Turistic de Natație Târgoviște”
14. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 306/31.07.2023 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții Consolidarea și creșterea performanței energetice a liceului ,,Voievodul Mircea”- Corp C6 din Municipiul Târgoviște
15. Proiecte de hotărâri privind aprobarea unor Planuri Urbanistice
16. Proiect de hotărâre privind stabilirea limitelor mandatului reprezentantului Municipiului Târgovişte în Adunarea Generală a Asociaților societății MUNICIPAL SECURITY S.R.L.
ADMINISTRAŢIE
Școala „Paul Bănică” din Târgoviște intră în reabilitare și modernizare. VIDEO

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a anunțat, astăzi – 24 iunie 2026, în cadrul unei conferințe de presă, că Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11, situată în Micro 6) va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare, o investiție de aproximativ 32 de milioane de lei. În această perioadă se lucrează la proiectul tehnic. A explicat edilul că unitatea de învățământ nu a beneficiat niciodată de o intervenție atât de amplă și că la final, adică în circa 2 ani de la demararea efectivă a lucrărilor, Școala „Paul Bănică” va fi complet schimbată.
„Pentru că ne aflăm în Microraionul nr. 6, vreau să fac câteva precizări cu privire la unitățile de învățământ din acest cartier. Avem Creșa nr. 13 și Creșa nr. 14, unități reabilitate, modernizate, extinse și dotate de către Primăria Târgoviște. Avem Grădinița nr. 13 și Grădinița nr. 14, de asemenea, reabilitate. Avem Școala „Tudor Vladimirescu”, unitate de învățământ reabilitată, modernizată, dotată și extinsă, lucrări care s-au încheiat anul acesta. Avem această unitate de învățământ, unde vor debuta lucrările în perioada următoare. Avem Liceul „Constantin Brâncoveanu”, unde lucrările vor începe în două luni, cel târziu. De asemenea, avem Liceul „Ion Heliade Rădulescu”, unde am finalizat deja un corp de clădire și lucrăm în acest moment la corpul principal. Mai avem Seminarul Teologic, unde vom interveni în această vară.
Așadar, din punctul nostru de vedere, aproape întreaga infrastructură educațională din acest cartier face obiectul investițiilor pe care le derulăm sau le avem în pregătire. De altfel, situația este similară la nivelul întregului oraș. Avem proiecte de investiții, atât în pregătire, cât și în derulare, în valoare de aproximativ 500 de milioane de lei, finanțate în proporție de 99% din fonduri nerambursabile.
Cu excepția lucrărilor de la Seminarul Teologic, care vor fi realizate din bugetul local și au o valoare mai redusă, toate celelalte investiții sunt finanțate din fonduri nerambursabile. Este vorba despre un efort susținut al administrației publice locale pentru modernizarea infrastructurii educaționale și, așa am mai spus, sper ca, în următorii 3-4 ani, să putem vorbi despre încheierea cu succes a acestui capitol la nivelul municipiului Târgoviște”, a precizat primarul Daniel Cristian Stan.
A mai spus edilul că, în scurt timp, vor fi semnate contractele de finanțare pentru ambele sedii ale Școlii „Vasile Cârlova”.
VIDEO
La conferința de presă, alături de primarul Daniel Cristian Stan s-au aflat viceprimarii Constantin Cozma și Cătălin Rădulescu, city managerul Gabriel Boriga și directorul Școlii „Paul Bănică” – prof. Anca Milea.
ACTUALITATEacum 5 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
ACTUALITATEacum o ziCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
Dâmboviţaacum 5 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
Dâmboviţaacum o săptămână24 de șoferi de autocisterne petroliere, reținuți de polițiștii dâmbovițeni
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămână„Vara campionilor”, maraton cultural, artistic și sportiv la Gura Ocniței!























