Connect with us

ADMINISTRAŢIE

63% din bugetul județului Dâmbovița pentru 2024 este destinat investițiilor comunitare

Publicat

pe

Per ansamblu, ședința ordinară a Consiliului Județean Dâmbovița desfășurată astăzi, 12 02 2024, în „Sala Unirii”, a fost una liniștită, cu vot la unison. Doar liberalii, parteneri de coaliție, în prezent și, cu siguranță, în viitor, au bătut ușor cu degetele în darabană când au văzut că în sală a apărut, în calitate de invitat, liderul PSD Găești, Alexandru Iorga, candidatul socual-democraților pentru funcția de primar al acestui oraș.

Președintele Corneliu Ștefan l-a prezentat pe Iorga scurt, politicos, după care, la o fracțiune de secundă, liberalii, ușor ironic, au întrebat cine este domnul Iorga. Ei, nu că nu știau, dar i-a rănit pe unii, nu pe toți, în amorul propriu, prezența găeșteanului anunțată de șeful administrației județene, care va fi adversarul în alegeri al actualului edil PNL, Grigore Gheorghe. Președintele Corneliu Ștefan le-a spus că Iorga a venit la ședință în calitate de cetățean, așa cum poate participa oricine la ședință, chiar și primarul actual al Găeștiului. Oricum, președintele Consiliului Județean i-a mai atins un pic pe liberali spre finalul ședinței, când, vorbind despre proiectele care vor fi implementate în Găești, a spus că aceste investiții vor porni în 2024 și vor continua în anii viitori cu Alexandru Iorga la cârma administrației publice locale.

A mai ridicat o problemă în cadrul ședinței consilierul județean liberal Tibi Popa, fost subprefect și fost viceprimar al orașului Pucioasa. Alesul, după prezentarea bugetului, a lansat propunerea de a se interveni pentru rezolvarea unei situații ce ține de protecția civilă, mai exact, întreținerea adăposturilor existente la subsolul unor imobile din orașele județului. A solicitat Tibi Popa să fie încheiate niște parteneriate între Consiliul Județean și administrațiile locale, cu scopul de a se întreține corespunzător aceste adăposturi antibombardament. Președintele Corneliu Ștefan a replicat că interpelările, sugestiile, ar trebui calate la ordinea de zi, la problematica dezbătută. Mai mult, a mai spus Corneliu Ștefan, o propunere trebuie să aibă atașate și soluții, găsirea unor surse de finanțare etc.

Acestea au fost singurele momente ale ședinței în care atmosfera s-a mai înviorat un pic datorită tachinării politice ușoare. În rest, toate proiectele aflate pe ordinea de zi, 25 la număr, au fost votate cu unanimitate de voturi și cu abținerile de rigoare, în conformitate cu legea.

Unul dintre cele mai importante puncte votate astăzi l-a constituit Proiectul de hotărâre privind aprobarea bugetului propriu al județului Dâmbovița pentru anul 2024. Materialul de ședință, în amănunt, cu cifre, capitole și domenii de finanțare, a fost prezentat de directorul economic Carmen Igescu.

Președintele Corneliu Ștefan a ținut să menționeze că bugetul județului de anul acesta are cea mai mare sumă din istoria instituției alocată pentru investițiile comunitare. Peste 63% din total buget, 459 de milioane de lei, au ca destinație investițiile la toate capitolele, pornind de la obiective în sănătate, drumuri, mediu, învățământ, pentru noua etapă a Programului Județean de Dezvoltare Locală. Doar 37% din total buget CJD, respectiv 270 de milioane de lei, este alocat pentru funcționare. Din câte a lăsat să se înțeleagă președintele Consiliului Județean Dâmbovița, în România, nu ar mai exista o instituție similară a administrației județene care să aibă pentru funcționare alocat un procent așa de mic, iar cea mai mare parte să meargă către investiții.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Dâmbovița. Consilierii județeni au aprobat 65 de proiecte de hotărâre în ședința din 30 aprilie 2026

Publicat

pe

Ședință ordinară a Consiliului Județea Dâmboviţa, astăzi, 30 aprilie 2026. Lucrurile merg în pașii normalității, în ceea ce privește administrația publică județeană, implementarea proiectelor de interes comunitar, pregătirea programelor de dezvoltare locală. Și asta se întâmplă chiar dacă la nivel național, pe scena politică, există tensiune și confuzie în ceea ce privește puterea și poziționarea partidelor, în contextul în care PSD a decis să iasă de la guvernare, nemulțumit de colaborarea cu premierul Ilie Bolojan și de măsurile nefavorabile pe care acesta le-a luat.

Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de astăzi a Consiliului Județean Dâmbovița, 65 de proiecte de hotărâre. Toate de importanță pentru sănătatea, educația, cultura, protecția socială a copiilor și persoanelor cu diferite probleme medicale sau sociale și, nu în ultimul rând, pentru materializarea unor obiective de infrastructură în mai multe localități ale județului, prin Programul Județean de Dezvoltare Locală (PJDL), inițiat și pus în practică cu succes de președintele Corneliu Ștefan.

Tot în cadrul ședinței de astăzi, a fost aprobat și bugetul propriu al Consiliului Județean Dâmbovița. De precizat că, în ciuda diferendurilor de natură politică de la nivel național, în Consiliul Județean s-a votat în unanimitate. Nu au existat luări de poziție, puncte de vedere diferite, introducerea de amendamente sau abțineri la procesul de vot. Consilierii PNL și AUR au votat alături de aleșii PSD, pentru proiectele care duc la dezvoltarea județului, din toate punctele de vedere.

Făcând, așa, o trecere în revistă a ordinii de zi, au fost aprobate proiecte privind dotarea Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște cu aparatură și dispozitive medicale, cu tehnică necesară în tratamentul pacienților cardiaci critici. S-a votat pentru aprobarea unor noi investiții la Complexul Muzeal „Curtea Domnească”, la Biblioteca județeană „Ion Heliade Rădulescu”, la Centrul Județean de Cultură, pentru achiziția de dotări pentru Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Dâmbovița. Consilierii județeni au aprobat o serie de regulamente de funcționare a instituțiilor aflate în subordinea DGASPC. De importanță majoră pentru sistemul de protecție socială din Dâmbovița – Centrul de servicii de recuperare neuromotorie de tip ambulatoriu IRIS și Casa de tip familial de la Priseaca, obiectiv aflat acum în stadiu avansat de execuție.

S-a mai votat pentru modernizarea unui drum comunal în comuna Brezoaele, prin PJDL. De asemenea, pentru extinderea, modernizarea și dotarea unui dispensar comunal în Comișani, tot prin Programul Județean de Dezvoltare Locală. Șanțuri betonate, podețe și trotuare în comuna Gura Șuții. Modernizare de drumuri la Hulubești, în satul Butoiu de Jos. Amenajare și dotare teren de sport, în aceeași localitate. Extinderea rețelelor de apă și canalizare în Răzvad, tot prin PJDL. Proiect de reabilitare și modernizare a clădirii în care funcționează Serviciul de Ambulanță din municipiul Moreni. Reabilitarea și modernizarea din punct de vedere energetic a imobilului în care funcționează secția de boli infecțioase a Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Răcari. În curând, va fi deschis Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Publicat

pe

Sub egida lansată de primarul Marius Caravețeanu – „Reciclăm responsabil. Protejăm viitorul”, în orașul Răcari, va fi deschis, în curând, un centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar.

Obiectivul, aflat într-un stadiu de execuție de 90%, este amplasat pe teritoriul satului Gherghani. Proiectul implementat la Răcari a fost finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). După cum ne-a precizat primarul Marius Caravețeanu, la Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar, fiecare cetățean din localitate își va putea aduce rezidurile din gospodărie, diverse tipuri de deșeuri, într-un spațiu organizat, modern, sigur și civilizat. Vorbim de deșeuri reciclabile, respectiv hârtie, plastic, textile, deșeuri electrice și electronice, elemente de mobilier și obiecte voluminoase, sticlă, metal, anvelope, deșeuri rezultate din construcții deșeuri din construcții (moloz), deșeuri vegetale (crengi, frunze), dar și deșeuri periculoase (vopsele, baterii etc.).

Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar de la Gherghani va dispune de platforme betonate și carosabile pentru acces facil, de containere specializate pentru fiecare tip de deșeu, cântar pentru camioane, container administrativ cu grupuri sanitare, sistem de colectare ape pluviale, iluminat și supraveghere video, zonă verde și împrejmuire completă.

Ne-a mai spus Marius Caravețeanu că, prin înființarea acestui centru, se reduce depozitarea ilegală a deșeurilor, se asigură o protecție mediului și sănătății comunității.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite