Connect with us

Dâmboviţa

Alo, Poliția Animalelor Dâmbovița? Șapte cățeluși au fost abandonați lângă fântâna dintre satele Telești și Ludești

Publicat

pe

Am vrea să vedem lucrătorii de la Poliția Animalelor acționând mai ferm, mai cu simț de responsabilitate. Din păcate, nu prea îi vedem în acțiune. S-au umplut pădurile, marginile drumurilor naționale și județene și zonele din jurul podurilor de câini abandonați. Imagini deplorabile te întâmpină la tot pasul când călătorești, cu leșuri de animale strivite pe șosele, câini răniți sau lihniți de foame. Bietele patrupede, abandonate te miri pe unde, sunt speriate, nu au habar să se ferească din calea mașinilor și pier lovite de bolizi. Avem niște trăsături barbare sau mai mult decât atât, nici nu știi cum să cataloghezi comportamentul acesta de a părăsi animalele în pustietăți cu o cruntă nepăsare.

Recent, în județul Dâmbovița, la fântâna dintre satele Ludești și Telești, care curge veșnic, șapte cățelușii au fost abandonați, lăsați la marginea drumului să piară. Nu îți vine să crezi că oamenii ăștia de la țară, care ar trebui să fie ghidați de sensibilitate, de afecțiune pentru animalele din bătătură, procedează în acest mod inuman. Rușinos din partea celor care fac asemenea lucruri! Ar trebui ca polițiștii de la Protecția Animalelor să vină la Ludești și să-i găsească pe cei care au abandonat bietele patrupede nevinovate. Știm că, teoretic, legea este dură cu astfel de oameni și fapte…

PS – Alți cățeluși sunt abandonați în zăvoiul râului Dâmbovița, aproape de podul dintre satele Drăgănești Pământeni și Ungureni, comuna Mănești.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dâmboviţa

PNL Dâmbovița își reafirmă susținerea pentru președintele PNL, Ilie Bolojan

Publicat

pe

În cadrul ședinței CDJ al Partidului Național Liberal Dâmbovița, astăzi, 18 iunie 2026, s-a votat în unanimitate susținerea organizației pentru președintele Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan.

Prin acest vot, Organizația PNL Dâmbovița reconfirmă încrederea în viziunea președintelui Ilie Bolojan, precum și sprijinul pentru continuarea activității sale la conducerea partidului și pentru adoptarea măsurilor necesare consolidării PNL, într-o perioadă marcată de provocări politice și administrative importante pentru România.

Totodată, în cadrul ședinței a fost stabilită delegația care va reprezenta organizația județeană la Consiliul Național Extraordinar al Partidului Național Liberal, programat pentru data de 19 iunie 2026. Evenimentul se va desfășura în format online, având ca principal obiectiv convocarea Congresului Extraordinar al PNL, care va avea loc în data de 21 iunie 2026, la București, în complexul Romexpo.

Congresul Extraordinar reprezintă un moment important pentru viitorul Partidului Național Liberal, fiind așteptată participarea a peste 2.000 de delegați din toate organizațiile partidului din țară.

Biroul de Presă al PNL Dâmbovița

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Elevii Școlii Dora Dalles, din Bucșani, în vizită la Parlamentul României

Publicat

pe

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu a fost astăzi, 17 iunie 2026, gazdă pentru un grup de 55 de elevi și cadre didactice de la Școala „Dora Dalles” din Bucșani, județul Dâmbovița, care au vizitat Parlamentul României.

„În discuția cu elevii, i-am îndemnat să învețe, să își respecte profesorii, să fie perseverenți și să își urmeze visurile. Le-am spus că România are nevoie de tineri bine pregătiți, care să reușească în plan profesional prin muncă și seriozitate, iar mai târziu să se implice în viața publică și să contribuie la schimbarea în bine a comunităților lor și a țării noastre”, a precizat deputatul Aurelian Cotinescu.

Parlamentarul liberal a mulțumit pentru implicare și dedicarea cu care contribuie la educația noilor generații, primarului comunei Bucșani, Alin Suțoiu, profesorului Corina Sandu, directorului Școlii Gimnaziale din comună și inspectorului școlar Sorina Toma.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite