Connect with us

ACTUALITATE

CJ Dâmbovița: Programul lucrărilor de infrastructură rutieră în perioada 16 – 22 septembrie 2024

Publicat

pe

Consiliul Judeţean Dâmboviţa informează participanţii la traficul rutier că, în perioada 16 – 22 septembrie 2024, va efectua, prin societățile comerciale de profil, următoarele activități de infrastructură rutieră:
1. Protejarea corpului și platformei drumului, prin șanțuri și rigole pavate, podețe laterale pe DJ 710A, la Valea Lungă
2. Protejarea corpului și platformei drumului, prin șanțuri și rigole pavate, podețe laterale DJ 711A, la Potlogi
3. Covor bituminos DJ 702B Lucieni – Raciu, L=2,200 km
4. Covor bituminos DJ 711A Potlogi – Pasaj autostrada A1, km 29+733 – 34+733
5. Defrișare și toaletare arbori și subarboret pe sectoarele ce aparțin drumului județean DJ 711A Potlogi – Corbii Mari
6. Întreținere poduri și podețe DJ 714 Platou Padina
7. Întreținere poduri și podețe DJ 714 pod peste Ialomița, punct Casa Iustin
8. Siguranța circulației – semnalizare rutieră conform adreselor Consiliului Județean Dâmbovița
9. Estetică rutieră DJ 701 Titu – Corbii Mari – limită județ Dâmbovița
10. Estetică rutieră DJ 722 Văcărești – Nucet – Boteni
11. Amenajare parcare și căi de acces, imobil Consiliul Județean Dâmbovița, strada Moldovei, nr. 2, Târgoviște
12. Reabilitare și modernizare DJ 724 Malu cu Flori – Pucheni
13. Covor bituminos pe DJ 714 Glod – Sanatoriu Moroeni

ATENŢIE! BULETIN RUTIER

1. Circulația rutieră pe podul peste râul Dâmbovița, pe DJ 702D, km 11+647, la Dragomirești, este restricționată. Astfel:
– Este interzis accesul autovehiculelor cu masa mai mare de 20 tone;
– Viteza se va limita la 30 km/oră;
– Pe banda amonte a podului peste râul Dâmbovița circulația este interzisă.

Variante ocolitoare:
– Dragomirești (DJ 702D, intersecție cu DN 72A) – Gheboieni (DN 72A, intersecție cu DJ 702M) – Tătărani (DJ 720M, intersecție cu DJ 702B) – Decindeni (DJ 702B, intersecție cu DJ 702D); (DN 72A – DJ 720M – DJ 702B)
– Dragomirești (DJ 702D, intersecție cu DN 72A) – Târgoviște (DN 72A, intersecție cu DN 72) – Lucieni (DN, intersecție cu DJ 702B) – Decindeni (DJ 702B, intersecție DJ 702D); (DN 72A – DN 72 – DJ 702B)

2. Circulația vehiculelor cu masă mai mare de 3,5 tone pe drumul județean DJ 719 – pe sectorul intersecție DN 72 – Răzvad și sectorul intersecție cu str. Magrinii (Târgoviște) – este restricționată.

3. Circulaţia publică pe podul pe DJ 702A, peste râul Argeş, la Pătroaia, este închisă. Variantele ocolitoare sunt drumurile locale.

4. Sectoarele de drumuri judeţene care prezintă degradări şi alte pericole:
– DJ 701B Tărtășești – Ciocănești – Crevedia
– DJ 702A Mănești – Potocelu
– DJ 720A Gheboaia – Finta
– DJ 710 Pucioasa – Bezdead – sectoare cu drum îngustat și avariat în zona Miculești – Măgura – Bezdead
– DJ 714, sectorul Glod – Sanatoriul Moroeni – intersecție drum de legătură către Cabana Dichiu.

Recomandări pentru participanţii la trafic:

Se va circula cu viteză redusă și cu atenţie mai ales în zonele semnalizate cu indicatoare rutiere ce au semnificaţia „drum cu denivelări”, viteza trebuind adaptată la starea părţii carosabile.

Recomandăm ca deplasările pe traseele montane să se realizeze cu autovehicule echipate corespunzător şi, totodată, să se acorde o atenţie sporită zonelor cu drum îngustat, zonelor cu alunecări de teren şi acolo unde există posibilitatea de dislocare de anrocamente.

Vă rugăm să vă informați în prealabil – prin intermediul Administrației Naționale de Meteorologie – în legătură cu condițiile meteorologice din zonă, mai ales în perioadele de atenționare de vreme rea.

Se vor respecta, cu strictețe, semnificațiile indicatoarelor rutiere de informare, semnalizare și reglementare.

Detalii suplimentare privind situaţia sectoarelor amintite puteți obține de la Consiliul Judeţean Dâmboviţa – Direcţia Tehnică, telefon 0245 207625, de luni până vineri, în intervalul orar 08:00 – 16:00.

Compartimentul Imagine, Relații Externe,
Consiliul Județean Dâmbovița

Urmărește Incomod Media și pe Google News

ACTUALITATE

Dr. Țoni Ovidiu, cardiologie intervențională: Mituri frecvente despre hipertensiune

Publicat

pe

Dr. Țoni Ovidiu, medic primar cardiolog la Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște – coordonatorul Compartimentului Cardiologie Intervențională, Angiografie Cardiovasculară, demontează o serie de mituri despre hipertensiune, cu speranța că informațiile le vor fi de folos pacienților și îi vor determina să fie mai atenți cu sănătatea lor, să nu se mai trateze „după ureche”, ci să apeleze la specialiști.

Mit 1: „Dacă nu mă doare nimic, nu am tensiune”
Realitate: Hipertensiunea este adesea asimptomatică. Mulți pacienți află întâmplător că au valori mari.

Mit 2: „Tensiunea crește doar la bătrâni”
Realitate: Poate apărea la orice vârstă, inclusiv la tineri, mai ales din cauza stresului, obezității sau sedentarismului.

Mit 3: „Am tensiune mare doar când sunt nervos, deci nu e boală”
Realitate: Emoțiile pot crește temporar tensiunea, dar valorile constant mari indică hipertensiune reală.

Mit 4: „Dacă iau tratament o perioadă, mă vindec”
Realitate: Hipertensiunea este de obicei o afecțiune cronică. Tratamentul controlează boala, nu o vindecă.

Mit 5: „Dacă beau ceaiuri, pot renunța la medicamente”
Realitate: Ceaiurile pot ajuta ușor, dar nu înlocuiesc tratamentul prescris de medic.

Ce pot simți unii pacienți când crește tensiunea?

Unele persoane descriu:
• durere de cap (‘’în ceafă”)
• senzație de presiune în cap
• amețeală
• țiuit în urechi
• palpitații
• senzație de căldură la nivelul feței
• neliniște sau anxietate bruscă

Aceste senzații apar mai ales când tensiunea crește rapid sau ajunge la valori foarte mari.

Mulți pacienți cu hipertensiune nu simt absolut nimic, chiar și la valori periculoase.

Important de știut!
Simptomele NU reflectă fidel valoarea tensiunii
• poți avea 180/100 mmHg fără simptome
• poți avea simptome intense la 140/90 mmHg

De aceea, singura metodă sigură este măsurarea tensiunii, nu „simțitul”

Cum faci diferența în practică?
Măsoară tensiunea:
• dimineața și seara
• timp de 7 -14 zile
• în repaus, după 5 minute de liniște

Dacă media este ≥140/90 mmHg, vorbim de hipertensiune.

Dacă doar ocazional este mare (la stres, medic), este probabil tensiune de emoție („efect de halat alb”).

Când să mergi la medic?
• valori mari repetate
• dureri de cap frecvente
• amețeli, palpitații
• istoric familial de hipertensiune

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Nu rata! Calificare gratuită la înființarea unei afaceri, oferită de Camera de Comerț Dâmboviţa

Publicat

pe

De

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița este alături de cei care pornesc o afacere, oferind cursuri de calificare gratuite la înființarea unui PFA, II, IF sau SRL.

Înscrierile se fac printr-un email la adresa info@cciadb.ro sau la numărul de telefon 0751.153.708.

Sunt disponibile următoarele cursuri de calificare:
– Agent de securitate;
– Agricultor în culturi vegetale şi crescător de animale;
– Ajutor bucătar;
– Asfaltator;
– Barman;
– Brutar;
– Bucătar;
– Confecționer – asamblor articole din textile;
– Dulgher (exclus restaurator);
– Electrician în construcții;
– Faianțar;
– Fierar betonist;
– Îngrijitor bătrâni la domiciliu;
– Îngrijitor bolnavi la domiciliu;
– Îngrijitor copii;
– Instalator instalații tehnico-sanitare și de gaze;
– Lucrător comercial;
– Măcelar;
– Mașinist la mașini de tarasamente (ifronist);
– Mecanic auto;
– Operator introducere, validare si prelucrare date;
– Ospătar;
– Patiser;
– Pavator;
– Tractorist;
– Zidar rosar tencuitor;
– Zugrav.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite