Connect with us

Ialomiţa

Ai grijă! Este pericol de moarte în spațiile unde fermentează mustul. Ține cont de sfaturile pompierilor!

Publicat

pe

Gazul emanat în urma procesului de fermentare este o substanță toxică, fără miros și culoare, iar inhalarea acestuia poate deveni fatală pentru oameni, dacă se află mai mult timp în spații închise și neaerisite – atrag atenția pompierii din județul Ialomița.

„Gazul este mai greu decât aerul, se acumulează jos, la suprafața solului, în concentrații înalte, iar aflarea în beciuri și subsoluri nedotate cu canale de ventilare reprezintă un risc pentru viața și sănătatea persoanelor. În funcţie de durata de expunere şi concentraţia de monoxid de carbon din aer, intoxicaţia cu acest gaz se manifestă prin dureri de cap, ameţeli şi somnolenţă, iar în cazuri grave convulsii, comă şi chiar deces. De cele mai multe ori, victime devin şi persoanele care încearcă să îi salveze”, se precizează într-un comunicat transmis către mass-media.

Pentru a evita cazurile de intoxicaţie cu monoxid de carbon, acumulat în spaţiile închise, pe timpul fermentării mustului, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Barbu Catargiu” al Judeţului Ialomița vă recomandă:

– nu puneţi mustul la fermentat în spaţii închise;
– nu intraţi în încăperile în care fierbe vinul, fără a asigura o ventilaţie corespunzătoare;
– anunţaţi pe cineva că veţi intra într-o astfel de încăpere;
– verificaţi concentraţia de oxigen din încăperea în care intraţi. Cea mai simplă modalitate de a verifica prezenţa acestuia este prin aprinderea unei lumânări, în cazul în care se va stinge, înseamnă cu nu există suficient oxigen;
– sunt mai susceptibili de a se intoxica cei cu probleme respiratorii, cardiace, neurologice;
– nu intraţi în încăperea în care există deja o victimă fără echipament de protecţie, pentru că este posibil să vă intoxicaţi şi dumneavoastră;
– sunaţi la 112 în orice astfel de situaţie.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ialomiţa

Dealer de droguri, arestat în Ialomița. Vindea cocaină în București

Publicat

pe

Foto arhivă

Un bărbat de 36 de ani, care vindea cocaină în București, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile într-un dosar de trafic de droguri de mare risc instrumentat de polițiștii BCCO și procurorii DIICOT din județul Ialomița.

„Din probele administrate în cauză a rezultat că, pe parcursul anului 2026, bărbatul ar fi procurat, deținut și comercializat cocaină, în municipiul București, cu 1.000 de lei la fiecare tranzacție.

Pe parcursul urmăririi penale au fost indisponibilizate cantitățile de drog de mare risc vândute de către bărbat, iar în urma percheziției efectuate au fost ridicate mijloace de probă”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de IPJ Ialomița.

Anchetatorii au beneficiat de sprijinul Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Ialomiţa

A dat atacul la biserică. Hoțul a fost prins rapid de polițiști

Publicat

pe

Un bărbat în vârstă de 28 de ani, din Urziceni, județul Ialomița, a ajuns în arestul Poliției, după ce, în noaptea de vineri spre sâmbătă (17/18 aprilie 2026), a pătruns în curtea unei biserici din localitate și a sustras dintr-o anexă o mașină de tuns iarba. Prejudiciul a fost estimat la 1.400 de lei.

Furtul a fost sesizat de preot, care a anunțat imediat Poliția. Oamenii legii au reușit să ia rapid urma hoțului, care a fost reținut. Dosarul este instrumentat sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite