ADMINISTRAŢIE
Emanuel Spătaru a trecut de la cel mai tânăr primar din România la mandatul al 3-lea. Cu încredere, emoții și speranțe!

Emanuel Spătaru a fost, o vreme, cel mai tânăr viceprimar din România, apoi, prin voia cetățenilor comunei Răzvad, cel mai tânăr edil din România. A primit încredere din partea concetățenilor săi, pe când avea doar 27 de ani, iar el i-a răsplătit cu respect, performanță în administrație, investiții importante în folosul comunității și cu un mod nou de a comunica.
Astăzi – 1 noiembrie 2024, Emanuel Spătaru și noua echipă de consilieri locali au depus jurământul de credință. Primarul pornește pe drumul, deloc ușor, al celui de-al treilea mandat în fruntea administrației publice locale.
La Răzvad, din 1990 încoace, după cum a mărturisit tânărul edil, nu a existat primar care să aibă la activ trei mandate. Emanuel Spătaru este excepția și asta se datorează felului său de a fi, respectului pe care îl poartă comunității care l-a ales, responsabilității și dârzeniei de care dă dovadă atunci când se înhamă să ducă la capăt proiecte de interes local. De asemenea, a dovedit și că este om de echipă, fără orgolii, fără aroganțe, fără interese personale sau partinice. A fost și este un edil, s-a văzut, cu har și dedicat localității.

Ceremonialul s-a desfășurat în sala de festivități a Școli Gimnaziale din Răzvad, unitate de învățământ reabilitată, modernizată și dotată în perioada celui de-al doilea mandat de primar. Au ținut să fie prezenți alături de aleșii de la Răzvad, la depunerea jurământului: prefectul județului – Dragoș Emilian Rusu, președintele Senatului Universității Valahia din Târgoviște – prof. Claudia Gilia, parlamentarii Titus Corlățean, Carmen Holban și Radu Popa, consilierul județean Mihai Istrate – vicepreședinte al PSD Dâmbovița, zeci de cetățeni, cadrele didactice de la școlile din Răzvad și preoții parohi.
Emanuel Spătaru a trecut și printr-un vârtej al emoțiilor. Avea ochii umezi când, în discursul său plăcut, spontan, simplu, a vorbit despre familia sa, care s-a obișnuit în tot acești ani cu misiunea sa, fără o dimensiune anume în spațiu și timp, în folosul comunității. A mai vorbit despre proiectele ambițioase care urmează a fi materializate. De asemenea, a mărturisit tânărul edil reales că la Răzvad sunt edificate rețele de apă și canalizare, de gaze naturale, drumurile sunt puse la punct, astfel că acum trebuie înfrumusețată comuna.

„Vă rog ca în Consiliul Local, să țineți cont de oamenii care v-au trimis aici, nu de partide, fiindcă în consiliul local nu vom face decât o singură politică, politica comunei Răzvad. Am dovedit că suntem o echipă, împreună cu toți colegii din primărie. Nu am realizat nimic de unul singur. Tot ce s-a făcut în comună reprezintă o muncă de echipă”, a spus Emanuel Spătaru.
Consiliul Local Răzvad pentru legislatura 2024-2028 este alcătuit din 11 aleși PSD, 2 de la Alianța Dreapta Unită, 1 de la PNL și 1 de la AUR.
Fostul prefect al județului Dâmbovița, Claudia Gilia, actualmente candidat pentru funcția de senator din partea PSD Dâmbovița, a avut numai cuvinte de laudă pentru primarul Emanuel Spătaru. A spus Claudia Gilia că este foarte mândră de faptul că un edil tânăr a reușit să facă atât de multe lucruri bune pentru localitatea pe care o păstorește, că a putut să creeze o relație foarte strânsă cu cetățenii din Răzvad, că le-a câștigat încrederea. A mai amintit președintele Senatului Universității Valahia despre spiritul de echipă pe care primarul Emanuel Spătaru l-a cultivat, pe care îl menține și fără de care localitatea nu se poate dezvolta. Echipă înseamnă Consiliul Local, Consiliul Județean, colegii din cadrul Partidului Social Democrat, membrii aparatului din Primărie și cetățenii.

A rostit o alocuțiune și senatorul Titus Corlățean, prim-vicepreședinte al PSD Dâmbovița. A vorbit fostul ministru de Externe al României, despre responsabilitatea pe care o au aleșii după momentul emoționant al depunerii jurământului de credință față de țară și comunitate.
„V-ați angajat să munciți pentru binele comunității. Sunteți un miniparlament. Nu diferiți fundamental de un parlament propriu-zis. Sunteți un for de dezbatere politică și administrativă, legiferați prin hotărârile de consiliu local pe care le adoptați. Votați un buget, alocați resurse pentru nevoile de dezvoltare ale comunității. Este o sarcină extrem de importantă și avem toată susținerea pentru dumneavoastră. Noi, parlamentarii și reprezentanții Consiliului Județean Dâmbovița susținem evoluția pozitivă a comunitățile locale, să vă puteți îndeplini acest mandat de responsabilitate”, a precizat Titus Corlățean.

Senatorul a fost atent și sensibilizat în momentul în care primarul Emanuel Spătaru a vorbit de familie, de timpul scurt pe care, a dat de înțeles edilul, îl petrece în sânul acesteia, absorbit fiind de problemele administrative. Primarul a fost pur și simplu copleșit de emoții vizibile, care au radiat în publicul prezent producând, evident, reacții la fel de emoționante.
„Am fost foarte atins de ceea ce a spus Emanuel Spătaru. Când îți îndemni familia „așteptați-mă”, să știți că este un sacrificiu extrem de important. Eu, de peste 30 de ani îi spun familiei mele „așteptați-mă”. Și soției mele, și fiicei mele. Am ratat prima zi de școală a fiicei mele, eram plecat într-o misiune externă. Am ratat prima operație a fetei mele, când trebuia să fiu, ca tată, lângă ea și nu am fost pentru că eram într-o misiune externă pentru patria noastră România. Am ratat foarte multe lucruri, dar cel puțin am fost atunci când mi-am condus fiica la altar și a fost un lucru extraordinar. Între timp, fiica a crescut, a devenit soție, a devenit mamă, suntem bunici. Așadar, chiar dacă, de 30 de ani,spun familiei mele „așteptați-mă”, pe de altă parte știu că a meritat acest efort, pentru că este o bătălie între cei care foarte ușor se grăbesc să distrugă sau să dărâme și oamenii care vor să construiască spre binele României.
Sunt foarte onorat să fiu parte a acestei familii și să îi spun domnului primar că merită să facă acest efort și familiei toată aprecierea că înțelege acest efort. Vă îndemn să apreciați la adevărata valoare ce înseamnă sacrificiul unui om care își asumă, cu toate costurile și sacrificiile, această sarcină de a face bine comunității”, a mărturisit senatorul Titus Corlățean.
ADMINISTRAŢIE
Ordinea de zi a ședinței CLM Târgoviște din data de 29 iunie 2026

Consiliul Local Municipal Târgoviște se va întruni, luni – 29 iunie 2026, de la ora 09:30, în ședință ordinară de lucru, având înscrise pe ordinea de zi următoarele proiecte de hotărâre:
1. Proiect de hotărâre privind desemnarea domnului Culcer Gheorghe în comisiile de specialitate ale Consiliului Local Municipal Târgoviște
2. Proiect de hotărâre privind aprobarea preluării ca venit la bugetul local a sumei de 531.461,97 lei din excedentul rezultat din execuţia bugetului instituției publice Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Târgovişte, existent la finele anului 2025 în soldul contului 82.E.98.00.00 „Excedent al bugetului activităţilor finanţate integral din venituri proprii înfiinţate pe lângă instituţii publice din administraţia publică locală”
3. Proiect de hotărâre privind rectificarea bugetului general de venituri și cheltuieli al Municipiului Târgovişte pe anul 2026
4. Proiect de hotărâre privind modificarea inventarului bunurilor care aparțin domeniului public și a inventarului bunurilor care aparțin domeniului privat al Municipiului Târgoviște
5. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Grădinița cu Program Normal nr. 4, Anca Abramescu, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
6. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Grădinița cu Program Normal nr. 5, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
7. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Clădire C1- Cămin, aferentă Liceului Tehnologic Spiru Haret, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
8. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizarea străzii Aviator Negel pentru facilitare acces la Stadionul Municipiul Târgoviște”
9. Proiect de hotărâre privind aprobarea Cererii de finanțare și a cheltuielilor aferente proiectului ,,Reabilitarea, modernizarea, consolidarea și dotarea Școlii Gimnazile Vasile Cârlova din Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
10. Proiect de hotărâre privind aprobarea Studiului de fezabilitate și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Construire corp de clădire și amenajare teren de sport la Școala Gimnazială Vasile Cârlova din Târgoviște, județul Dâmbovița”
11. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 191/16.05.2022 privind aprobarea proiectului, a documentației tehnico-economice și a cheltuielilor aferente obiectivului de investiții „Modernizarea și reabilitarea străzii Calea București din Municipiul Târgoviște”
12. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L nr. 202/05.05.2023 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Renovarea energetică a Liceului Voievodul Mircea din Târgoviște, județul Dâmbovița” corpurile C1, C12, C16, C18
13. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 206/19.06.2025 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții, a indicatorilor tehnico-economici și a devizului general estimativ pentru obiectivul de investiții „Modernizare și eficientizare energetică a Bazinului de înot din cadrul Complexului Turistic de Natație Târgoviște”
14. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 306/31.07.2023 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții Consolidarea și creșterea performanței energetice a liceului ,,Voievodul Mircea”- Corp C6 din Municipiul Târgoviște
15. Proiecte de hotărâri privind aprobarea unor Planuri Urbanistice
16. Proiect de hotărâre privind stabilirea limitelor mandatului reprezentantului Municipiului Târgovişte în Adunarea Generală a Asociaților societății MUNICIPAL SECURITY S.R.L.
ADMINISTRAŢIE
Școala „Paul Bănică” din Târgoviște intră în reabilitare și modernizare. VIDEO

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a anunțat, astăzi – 24 iunie 2026, în cadrul unei conferințe de presă, că Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11, situată în Micro 6) va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare, o investiție de aproximativ 32 de milioane de lei. În această perioadă se lucrează la proiectul tehnic. A explicat edilul că unitatea de învățământ nu a beneficiat niciodată de o intervenție atât de amplă și că la final, adică în circa 2 ani de la demararea efectivă a lucrărilor, Școala „Paul Bănică” va fi complet schimbată.
„Pentru că ne aflăm în Microraionul nr. 6, vreau să fac câteva precizări cu privire la unitățile de învățământ din acest cartier. Avem Creșa nr. 13 și Creșa nr. 14, unități reabilitate, modernizate, extinse și dotate de către Primăria Târgoviște. Avem Grădinița nr. 13 și Grădinița nr. 14, de asemenea, reabilitate. Avem Școala „Tudor Vladimirescu”, unitate de învățământ reabilitată, modernizată, dotată și extinsă, lucrări care s-au încheiat anul acesta. Avem această unitate de învățământ, unde vor debuta lucrările în perioada următoare. Avem Liceul „Constantin Brâncoveanu”, unde lucrările vor începe în două luni, cel târziu. De asemenea, avem Liceul „Ion Heliade Rădulescu”, unde am finalizat deja un corp de clădire și lucrăm în acest moment la corpul principal. Mai avem Seminarul Teologic, unde vom interveni în această vară.
Așadar, din punctul nostru de vedere, aproape întreaga infrastructură educațională din acest cartier face obiectul investițiilor pe care le derulăm sau le avem în pregătire. De altfel, situația este similară la nivelul întregului oraș. Avem proiecte de investiții, atât în pregătire, cât și în derulare, în valoare de aproximativ 500 de milioane de lei, finanțate în proporție de 99% din fonduri nerambursabile.
Cu excepția lucrărilor de la Seminarul Teologic, care vor fi realizate din bugetul local și au o valoare mai redusă, toate celelalte investiții sunt finanțate din fonduri nerambursabile. Este vorba despre un efort susținut al administrației publice locale pentru modernizarea infrastructurii educaționale și, așa am mai spus, sper ca, în următorii 3-4 ani, să putem vorbi despre încheierea cu succes a acestui capitol la nivelul municipiului Târgoviște”, a precizat primarul Daniel Cristian Stan.
A mai spus edilul că, în scurt timp, vor fi semnate contractele de finanțare pentru ambele sedii ale Școlii „Vasile Cârlova”.
VIDEO
La conferința de presă, alături de primarul Daniel Cristian Stan s-au aflat viceprimarii Constantin Cozma și Cătălin Rădulescu, city managerul Gabriel Boriga și directorul Școlii „Paul Bănică” – prof. Anca Milea.
ACTUALITATEacum 5 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
ACTUALITATEacum o ziCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
Dâmboviţaacum 5 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
Dâmboviţaacum 18 oreAccident rutier mortal în comuna Moțăieni
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămână„Vara campionilor”, maraton cultural, artistic și sportiv la Gura Ocniței!























