Connect with us

ACTUALITATE

Târgoviște: 251 de elevi de la Colegiul Economic vor fi implicați într-un proiect al Inspectoratului Școlar

Publicat

pe

Unitățile de învățământ din 85 de localități din cele 89 din județul Dâmbovița vor beneficia de dotări cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale prin Planul Național de Redresare și Reziliență – a anunțat inspectorul școlar general Valentin Stancu. Proiectul cel mai mare este derulat de Consiliul Județean Dâmboviţa, în parteneriat cu 52 de unități administrativ-teritoriale.

De asemenea, Primăria Târgoviște implementează un proiect de 35 de milioane de lei care vizează echiparea instituțiilor de învățământ din municipiu. Asta înseamnă, spune șeful peste învățământul din județul Dâmbovița, că nu mai există probleme în ceea ce privește baza materială, dacă ne raportăm și la faptul că, în ultimii ani, s-a investit mult și pentru modernizarea clădirilor, cam în toate localitățile.

 

A amintit inspectorul școlar Valentin Stancu și despre Proiectul ,,ACT4LEARN: Angajare, Colaborare și Training pentru elevi și eesurse în nivel școlar” care a debutat, astăzi – 1 noiembrie 2024 și va fi implementat până în data de 31 octombrie 2027, în parteneriat cu Liceul Economic”Ion Ghica” din Târgoviște. În cadrul acestuia, 251 de elevi de la Colegiul Economic vor participa la workshop-uri și stagii de practică în vederea dobândirii de competențe și abilități solicitate pe piața muncii, facilitându-le astfel tranziția de la educație spre obținerea unui loc de muncă.

De altfel, strategia de dezvoltare a sistemului de învățământ din județul Dâmbovița urmărește atingerea a cinci ținte, după cum ne-a informat inspectorul școlar general Valentin Stancu, respectiv:

– Creşterea calităţii procesului de învățământ prin modernizarea abordării procesului de predare-învăţare-evaluare la nivelul unităților de învățământ;

– Îmbunătățirea managementului la nivel de instituție și la nivelul clasei de elevi (decizional, informațional, organizatoric, metodologic), prin transparență decizională, creșterea capacității instituționale, eficientizare, în scopul creșterii calității în educație;

– Compatibilizarea sistemului național de educație cu sistemele europene, prin sporirea accesului la educaţia de calitate, prin asigurarea politicilor de echitate socială şi a egalităţii şanselor în vederea îmbunătățirii rezultatelor elevilor;

– Dezvoltarea învăţământului profesional şi tehnic, racordarea acestuia la piața muncii prin consultarea / implicarea factorilor interesați de educație;

– Digitalizarea procesului educațional prin dotarea cu clase inteligente /echipamente IT și utilizarea de mijloace de predare, învățare și evaluare digitale.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Vine canicula peste noi. Evitați deplasările și expunerea directă la soare!

Publicat

pe

Mâine – 26 iunie 2026, în intervalul orar 12:00 – 21:00, România va fi traversată de un val de căldură cu temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic.

În județul Dâmbovița, temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 30 și 34 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.

Reprezentanții ISU Dâmbovița ne sfătuiesc să fim precauți și să luăm măsuri pentru a ne proteja sănătatea:

– Consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu simțiți sete;
– Evitați deplasările și expunerea directă la soare în orele cele mai călduroase ale zilei;
– Purtați haine lejere, deschise la culoare;
– Rămâneți, pe cât posibil, în spații răcoroase sau umbrite;
– Evitați efortul fizic intens în aer liber;
– Verificați starea copiilor, vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile din familie sau vecinătate;
– Nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie singure în autoturism, nici măcar pentru câteva minute, deoarece temperatura din interior poate crește rapid la valori periculoase, chiar și cu geamul întredeschis.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Muzeele din Dâmbovița vor fi închise pe rând, pentru dezinsecție și deratizare. Vezi programul!

Publicat

pe

În zilele de vineri, 26.06.2026, și luni, 29.06.2026, în muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște se vor efectua ample acțiuni de dezinsecție și deratizare pentru protejarea patrimoniului. Așadar, muzeele vor fi închise, pe rând, câte o zi, după cum urmează:

Vineri, 26.06.2026
Ansamblul Brâncovenesc Potlogi
Casa Atelier “Gabriel Popescu” din Vulcana Pandele
Muzeul de Etnografie şi Folclor Pucioasa
Muzeul Etnografic ”Dumitru Ulieru” Pietroşiţa
Casa Memorială ”Ion Luca Caragiale”, Localitatea: I.L. Caragiale,

Luni, 29.06.2026
Muzeul Scriitorilor Dâmboviţeni, Târgovişte
Muzeul de Istorie, Târgovişte
Muzeul de Artă, Târgovişte
Muzeul Tiparului şi al Cărţii Româneşti Vechi, Târgovişte
Casa – atelier Gheorghe Petraşcu, Târgovişte
Muzeul ”Vasile Blendea”, Târgovişte
Ansamblul Monumental ”Curtea Domnească”, Târgovişte
Muzeul Evoluţiei Omului şi Tehnologiei în Paleolitic, Târgovişte
Muzeul „Casa Romanţei”, Târgovişte
Muzeul Tradițiilor Militare Dâmbovițene- Școala de Cavalerie

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite