ADMINISTRAŢIE
Târgoviște: 100 de străzi reabilitate și modernizate. Acum, se lucrează pe str. I.L. Caragiale

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a efectuat în această dimineață, împreună cu administratorul public Gabriel Boriga, o vizită de lucru pe șantierul de reabilitare și modernizare deschis pe strada I.L. Caragiale. Fondurile provin din bugetul local și, dacă vremea nu se va schimba radical, investiția va fi finalizată anul acesta. Vorbim despre refacerea părții carosabile și a trotuarelor, plus lucrări de preluare a apelor pluviale. A precizat edilul Daniel Cristian Stan că pe strada I.L. Caragiale nu s-a mai intervenit de foarte mult timp.

A mai spus primarul că municipalitatea are în proiectare alte patru investiții care vor debuta anul viitor. Acestea includ, spre exemplu, străzile rămase neasfaltate în Priseaca, de asemenea, Calea Ploiești până la Nisipuri și strada Lămâiței .
De altfel, în ultimii 4 ani, Primăria Târgoviște a derulat cel mai amplu program de reabilitare și modernizare a infrastructurii rutiere, care a inclus aproximativ 100 de străzi. Fondurile au provenit în procent de 70% din surse nerambursabile.

„Când vorbim de infrastructură rutieră, vorbim inclusiv de construirea a două poduri noi, refacerea pasajelor din oraș. Mai avem de reabilitat podul de la Mihai Bravu, dar este puțin în comparație cu ce am realizat. În ultimii patru ani, cred că municipiul Târgoviște s-a schimbat foarte mult și din acest punct de vedere. Sigur, orașul se dezvoltă și sunt necesități permanent, dar una este să te duci punctual și să refaci o zonă sau să asiguri infrastructura într-o zonă nouă și alta este să refaci zeci de kilometri de străzi”, a declarat primarul Daniel Cristian Stan.
ADMINISTRAŢIE
Găești. Câinii sunt sterilizați gratuit, vaccinați și microcipați. Abandonul nu este o soluție! Apelul primarului Alexandru Iorga

Primăria Găești, județul Dâmbovița, anunță că, începând de luni, 24 august 2026, demarează o amplă acțiune pentru gestionarea responsabilă a câinilor cu și fără stăpân. În prima etapă, se va efectua catagrafierea acestora, stradă cu stradă, după care se vor organiza campanii de sterilizare gratuită, vaccinare și microcipare.
„Știu că, în prezent, situația câinilor fără stăpân reprezintă o problemă reală în oraș și că modul în care aceasta a fost gestionată până acum nu a oferit rezultatele pe care găeștenii le așteaptă. Tocmai de aceea, vrem să schimbăm lucrurile printr-o abordare organizată, responsabilă și constantă.
O comisie mixtă, formată din reprezentanți ai Primăriei Orașului Găești, Poliției Locale, medic veterinar și voluntari, se va deplasa în toate zonele orașului. Pentru câinii cu stăpân, vom începe verificarea și identificarea acestora, precum și o campanie gratuită de sterilizare, vaccinare și microcipare, în condițiile prevăzute de lege. În același timp, vom identifica și câinii fără stăpân de pe domeniul public, pentru a interveni organizat și responsabil, cu respectarea legislației în vigoare, astfel încât problema câinilor abandonați să fie gestionată eficient și în siguranță pentru comunitate.
Fac un apel la toți proprietarii de animale să sprijine această acțiune și să dea dovadă de responsabilitate. Abandonul nu este o soluție! Vrem un Găești mai sigur pentru oameni și, în același timp, să protejăm animalele. Vom aplica legea, dar înainte de toate vrem să prevenim abandonul și să reducem numărul câinilor fără stăpân”, este mesajul transmis de primarul orașului Găești – Alexandru Iorga.
ADMINISTRAŢIE
Pucioasa. Au fost finalizate trei blocuri de locuințe pentru tineri

Programul de dezvoltare socio- edilitară pe care îl pune în practică de mai mulți ani, cu succes, la Pucioasa, primarul Constantin Ana continuă. Ne informează edilul că încă 48 de locuințe, construite special pentru tinerii din oraș, au fost finalizate.
Vorbim de trei blocuri cu emisii de carbon aproape de zero și eficiență energetică maximă. Imobilele respective au în componență 21 de apartamente și 27 de garsoniere, toate spațioase și cu finisaje excelente, dotate cu chituri „Casa Smart”. În zona blocurilor, au fost amenajate locuri de parcare cu car port-uri și șase stații de încarcare pentru autovehiculele electrice!
„Provocarea cea mai mare abia acum începe, să prețuim și să păstram tot ceea ce am reușit să construim cu mare trudă. Și pentru că trebuie să dăm Cezarului ce este al Cezarului, mulțumim constructorului, SC Motris SRL, și partenerilor din MDLPA, alături de care am reușit implementarea în timp record a acestui proiect important”, a transmis Constantin Ana – primarul orașului Pucioasa.
ACTUALITATEacum 6 zileProprietar de apartament, amendat pentru amenajări interioare fără autorizație
ANUNŢURIacum o săptămânăMesaj de condoleanțe Primăria Dragodana, județul Dâmbovița
ACTUALITATEacum 4 zileNoile semafoare din Târgoviște nu sunt pentru rovinietă și nu au proprietăți de radar! VIDEO
Dâmboviţaacum o săptămânăTânără agresată sexual într-un parc din Târgoviște
ADMINISTRAŢIEacum 7 zile3 miliarde de euro, valoarea proiectelor derulate în județul Dâmbovița. Locul 1 în Regiunea Sud Muntenia
Dâmboviţaacum o săptămânăO mașină a ars ca o torță în sensul giratoriu de la Gulia. VIDEO
ADMINISTRAŢIEacum 7 zilePucioasa își pune în valoare istoria. Înființează Muzeul Băilor Pucioasa. VIDEO
ACTUALITATEacum 6 zileCredință, smerenie și răbdare la sărbătoarea Sf. Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești


























