Giurgiu
Doi tineri din Bolintin-Vale au furat un autoturism și au plecat la plimbare în București
Doi tineri, de 23 și 18 ani, ambii din orașul Bolintin-Vale, județul Giurgiu, sunt cercetați, primul în arest preventiv pentru 30 de zile, celălalt sub control judiciar pentru 60 de zile, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Polițiștii care se ocupă de acest caz su fost alertați de o femeie din comuna Florești-Stoenești, județul Giurgiu, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-a sustras un autoturism parcat pe strada Sabarului, din orașul Bolintin-Vale, prejudiciul fiind de 10.000 de lei. Autovehiculul, care a fost restituit persoanei vătămate, a fost descoperit de oamenii legii parcat pe o stradă din Capitală.
Din cercetări, a rezultat faptul că tânărul de 23 de ani a condus autoturismul sustras fără a poseda permis de conducere.
Giurgiu
Traficant de țigarete din Ilfov, reținut de polițiștii de la Giurgiu
Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Giurgiu, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Bolintin-Vale, executat, ieri – 16 ianuarie 2025, două percheziții în localitatea Joița, județul Giurgiu, și în județul Ilfov, la domiciliile unor persoane cercetate pentru deținere sau comercializare pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării și punerea în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice ori similare.
În urma descinderilor au fost descoperite la locuința unui bărbat de 50 de ani, din județul Ilfov, 230.000 de țigarete, fără a avea aplicate timbre fiscale sau marcaje corespunzătoare. De asemenea, au mai fost ridicate 9 telefoane mobile, un receiver, 20.700 de euro și 103.800 de lei. Totodată, au fost indisponibilizate 3 autovehicule. Bărbatul de 50 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, urmând ca astăzi să fie prezentat unității de parchet competente, cu propuneri procedurale.
Giurgiu
Trei giurgiuveni reținuți pentru furt calificat. Prejudiciul se ridică la 87.000 de lei
Polițiștii giurgiuveni au reținut pentru 24 de ore 3 bărbați cu vârste cuprinse între 21 și 30 de ani, din localitatea Putineiu, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de furt calificat. Din anchetă a reieșit faptul că, în perioada 2-5 ianuarie, cei trei au pătruns prin efracție într-o locuință și o societate comercială, ambele din municipiul Giurgiu, de unde au sustras mai multe bunuri. Prejudiciul creat este de aproximativ 87.000 de lei.
Ieri – 10 ianuarie, polițiștii din cadrul mai multor structuri ale IPJ Giurgiu, sub coordonarea procurorului de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Giurgiu, au executat 6 percheziții în municipiul Giurgiu și în comuna Putineiu, la domiciliile indivizilor cercetați pentru furt calificat. În urma descinderilor, au fost descoperite o parte dintre bunurile sustrase, respectiv aparate de sudură, un motocompactor, cabluri electrice, bormașini și o trotinetă electrică.
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Două mașini s-au făcut praf la intrare în Târgoviște, pe Calea București
-
Argeșacum 4 zile
Două case s-au făcut scrum azi-noapte în județul Argeș
-
Dâmboviţaacum 4 zile
Un bărbat din Lăculețe, județul Dâmbovița, își duce traiul într-o troiță în mijlocul pădurii
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Șoferiță băută, implicată într-un accident rutier în Dărmănești
-
Argeșacum 4 zile
Trei răniți într-un accident rutier în Țițești, Argeș. Șoferul vinovat era băut
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămână
Primăria Târgoviște subvenționează taxa de habitat. Populația va plăti 35 de lei, nu 62 de lei
-
SOCIALacum 2 zile
Bătrân de 90 de ani, găsit decedat într-o casă cuprinsă de foc!
-
ACTUALITATEacum 2 zile
INEDIT ÎN DÂMBOVIȚA. Aleea tematică de la „Stejarul de 1000 de ani”, creație a silvicultorilor de la Ocolul Sturzeni