ADMINISTRAŢIE
CJ Dâmbovița a cedat 7,5 hectare de teren Arhiepiscopiei pentru înființarea unui cimitir

Colaborarea dintre Arhiepiscopia Târgoviștei și Consiliul Județean Dâmbovița este una de apreciat, până la urmă țelul comun al celor două entități fiind acela de a servi comunității, oamenilor. Autoritățile județene au răspuns cu promptitudine la nevoile și necesitățile invocate de Biserica Străbună, dar, trebuie să reținem, și la cele puse pe tapet de celelalte culte religioase recunoscute prin lege și care își desfășoară activitatea în județul Dâmbovița.
Astăzi – 19 decembrie 2024, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Dâmbovița, prin votul unanim al aleșilor, a fost aprobat proiectul privind darea în folosință gratuită către Arhiepiscopia Târgoviștei a unui teren situat pe teritoriul municipiului, pe strada Laminorului, nr. 8. Pe suprafața de 75.235 mp trecută din domeniul public în folosința Arhiepiscopiei Târgoviștei va fi amenajat, după toate regulile, un cimitir în care, conform hotărârii aprobate, vor putea fi înhumate persoanele decedate de pe întreg teritoriul județului Dâmbovița, aparținând bisericii ortodoxe dar și celorlalte culte recunoscute în România, precum și cetățeniicare nu au nicio apartenență religioasă.
Se mai precizează în hotărârea adoptată cu unanimitate de voturi de către consilierii județeni că durata acordării gratuite a terenului este de 5 ani, cu posibilitatea prelungirii pe durata existenței cimitirului nou înființat. Beneficiarul, adică Arhiepiscopia Târgoviștei, are obligația ca, în acest termen de 5 ani, să respecte destinația care a fost acordată acestei suprafețe de teren și să facă dovada că cimitirul a fost înființat. Dacă nu sunt respectate cele două condiții, încetează de drept folosința gratuită asupra terenului. De asemenea, se mai precizează în hotărâre că Arhiepiscopia Târgoviștei va suporta cheltuielile implicate de amenajarea, întreținerea și utilitățile necesare folosirii terenului dat în folosință gratuită.
Gestul Consiliului Județean Dâmbovița, al președintelui Corneliu Ștefan de a acorda Arhiepiscopiei Târgoviștei în folosință gratuită acea suprafață de teren pentru amenajarea unui cimitir este de apreciat, ținând cont de faptul că, la nivelul municipiului Târgoviște, se constată o criză a locurilor de veci, cetățenii confruntându-se, nu de puține ori, cu situații limită atunci când destinul te determină, vrei nu vrei, să ajungi și la acest punct numit sfârșitul firesc al vieții. De lăudat și inițiativa Arhiepiscopiei Târgoviștei de a înființa un cimitir în apropierea municipiului Târgoviște, cu adresabilitate pentru întregul județ Dâmbovița.


ADMINISTRAŢIE
Ordinea de zi a ședinței CLM Târgoviște din 10 august 2026

Consiliul Local Municipal Târgovişte se va întruni, luni – 10 august 2026, în ședință extraordinară de lucru, începând cu ora 08:30, având înscrise pe ordinea de zi următoarele proiecte de hotărâre:

ADMINISTRAŢIE
Centura orașului Găești. VIDEO de pe șantier

Președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a făcut publice noi imagini de pe șantierul celei mai importante investiții în infrastructura rutieră din zona de sud a județului: centura orașului Găești, un proiect în valoare de 89 de milioane de lei. A precizat Corneliu Ștefan că se lucrează în ritm susținut.
„Este prima centură ocolitoare construită de la zero în județul Dâmbovița în ultimii 35 de ani – un obiectiv major pentru Găești și un proiect care deschide o nouă etapă în dezvoltarea infrastructurii rutiere din județ.
Noua variantă de ocolire va prelua cea mai mare parte a fluxului de tranzit, în special camioanele de mare tonaj care sufocă astăzi orașul. Astfel, va fi redusă aglomerația, va crește siguranța rutieră, iar locuitorii și ceilalți participanți la trafic vor putea circula mai rapid, mai fluent și mai sigur”, a precizat președintele Consiliului Județean Dâmbovița – Corneliu Ștefan.
Centura orașului Găești va măsura 4,5 km și va avea o bandă pe sens, cu lățimea de 3,50 m. Pe acest traseu va fi realizat un pasaj modern, care va traversa firul de cale ferată București – Pitești – Craiova și drumul județean DJ 401A. Conectarea la DN7, București – Pitești, se va face prin construcția unui sens giratoriu, iar legătura cu DN61 se va realiza printr-o intersecție rotativă.
VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăAtenție! S-a oprit din nou apa în Târgoviște și în șase comune limitrofe
ACTUALITATEacum o săptămânăHai la „Ziua Comunei Șotânga”! Sâmbătă, 8 august 2026, de la ora 17:00
ADMINISTRAŢIEacum 6 zileȘotânga, o comună care își construiește viitor solid pe postamentul trecutului minier. FOTO
Dâmboviţaacum o săptămânăUrsul a intrat într-o gospodărie din Bărbulețu și a sfâșiat un berbecuț
Călăraşiacum o săptămână12 persoane implicate într-un accident pe Autostrada Soarelui, în Călărași
SOCIALacum o săptămânăTânăr găsit mort la marginea drumului, la ieșire din Roșiori de Vede
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăUn nou parc public la Târgoviște, din această toamnă. Lucrările sunt în execuție
Argeșacum o săptămânăUPDATE. Șoferul microbuzului implicat în accidentul mortal de la Câmpulung are 83 de ani




























