ACTUALITATE
Falși angajați la bancă îi păcălesc pe români! Nu-ți transfera banii în contul indicat ca fiind sigur!

Polițiștii îi avertizează pe români că, în ultima perioadă, au fost înregistrate mai multe cazuri de înșelăciune prin tehnica „spoofing”. Autorii, folosind aplicații VoIP (voice over IP), cu numere de telefon din rețeaua națională de telefonie (pot fi numere de telefon compromise care aparțin unor instituții bancare), contactează cetățenii, pretinzându-se angajați ai băncilor – se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.
„În cadrul apelurilor, aceștia afirmă că victimele ar fi solicitat un împrumut și le cer să dezvăluie informații personale sensibile. Ulterior, apelul este redirecționat către o altă persoană care se recomandă ca fiind din partea Poliției și le solicită victimelor să transfere bani într-un „cont sigur”, pentru a proteja fondurile. Această metodă a dus la pierderea unor sume mari de bani de către cetățenii de bună credință.
La nivelul României, au fost înregistrate dosare penale ca urmare a faptului că persoanele vătămate au dat curs și ultimei solicitări de transfer al banilor în contul „sigur”, iar din acel moment au pierdut controlul asupra fondurilor personale.
Aceasta este o formă de fraudă bazată pe tehnica de „spoofing”, prin care autorii falsifică informațiile de identificare pentru a se da drept o sursă de încredere (bănci, autorități), cu scopul de a înșela victimele (cetățenii de bună credință)”, ne informează polițiștii.
Recomandări pentru protecția cetățenilor:
• Nu răspundeți apelurilor telefonice nesolicitate, care vă cer informații sensibile sau transferuri de bani.
• Verificați orice informație primită prin canale oficiale, contactând direct instituțiile implicate.
• Nu transferați bani în conturi neoficiale sau suspecte!
• Dacă aveți suspiciuni, contactați imediat autoritățile competente (poliție, bancă etc.).
ACTUALITATE
Anunț important pentru furnizorii de servicii medicale în contract cu Casa de Sănătate

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Dâmboviţa îi informează pe furnizorii de servicii medicale că, începând de astăzi – 7 februarie 2025, sunt în derulare activități specifice pentru remedierea disfuncționalităților apărute în platforma PIAS, urmând ca, prin ordin al președintelui CNAS, să fie stabilită procedura de transmitere în PIAS a serviciilor medicale, medicamentelor şi dispozitivelor medicale acordate off-line în această perioadă, a serviciilor medicale, medicamentelor şi dispozitivelor medicale acordate off-line anterior producerii disfuncționalităților, care aveau termen de transmitere în această perioadă.
Potrivit legislației în vigoare, „în situaţia producerii unor întreruperi în funcţionarea Platformei informatice din asigurările de sănătate, constatate şi comunicate de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate prin publicare pe site-ul propriu, serviciile medicale, medicamentele şi dispozitivele medicale se acordă în regim off-line. Transmiterea în PIAS de către furnizorii de servicii medicale şi de dispozitive medicale a serviciilor acordate în regim off-line pe perioada întreruperii PIAS şi a serviciilor acordate off-line anterior producerii întreruperii care aveau termen de transmitere pe perioada întreruperii, conform prevederilor contractuale, se face până la sfârşitul lunii în curs sau cel târziu până la termenul de raportare a activităţii lunii anterioare prevăzut în contract”.
ACTUALITATE
Concert simfonic gratuit la Muzeul de Istorie din Târgoviște

Joi – 13 februarie 2025, Orchestra Simfonică „Muntenia” a Centrului Județean de Cultură Dâmbovița va susține la Muzeul de Istorie din Târgoviște, de la ora 17:00, un concert dedicat „Zilei Îndrăgostiților”.
De asemenea, vor încânta publicul soprana Diana Petre și tenorul Andrei Petre. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.
-
ACTUALITATEacum o săptămână
Pensionar din Dâmbovița către prefect: Băiatul meu putea să moară. De două ori a fost trimis acasă de la UPU
-
ACTUALITATEacum o săptămână
Ionuț Săvoiu, secretar de stat: Vor fi eliminate exproprierile care afectează locuințele de pe traseul DN 71, Târgoviște -Sinaia
-
ADMINISTRAŢIEacum 7 zile
Primăria Târgoviște derulează investiții de 750 de milioane de lei, fonduri nerambursabile
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămână
Primăria Târgoviște a semnat contractul pentru furnizarea a 21 de autobuze electrice
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămână
Gata cu așteptarea! Se asfaltează drumul până în satul După Deal, comuna Pietrari
-
Dâmboviţaacum 2 zile
Haideți să ajutăm, oameni buni! Două familii au rămas pe drumuri de la un scurtcircuit!
-
ANUNŢURIacum o săptămână
Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița angajează operator introducere, validare și prelucrare date
-
ACTUALITATEacum o zi
CAS Dâmbovița a rămas fără patru profesioniști, după o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție