Connect with us

Dâmboviţa

Aurelian Cotinescu, deputat PNL: Guvernul și celelalte instituții ar trebui să urmeze exemplul lui Ilie Bolojan

Publicat

pe

Deputatul PNL de Dâmbovița Aurelian Cotinescu spune că liderul partidului, Ilie Bolojan – președintele Senatului României, dă un semnal clar în administrația publică românească, prin reorganizarea propusă pentru Camera Superioară a Parlamentului. Bolojan a prezentat ieri, 22 ianuarie 2025, un memorandum în care a detaliat măsurile pe care vrea să le implementeze, între care reducerea numărului de angajați și micșorarea cu 20% a flotei de mașini și a cotei de combustibil. Guvernul și celelalte instituții trebuie să procedeze la fel – spune deputatul PNL de Dâmbovița Aurelian Cotinescu.

„Opinia publică și mediul de afaceri așteaptă de foarte mult timp un semnal în privința reformării statului român. Ilie Bolojan nu a făcut decât să fie consecvent și să livreze ce a promis: reforma. Acum, să vedem dacă și cei vizați de reformă vor fi de acord, pentru că, nu-i așa, în societatea noastră, Caragiale este cât se poate de prezent și, cum spunea o sinecuristă socialistă de la Senat, cu Lexus și două apartamente în București, să înceapă reforma, dar nu de la noi!

Realitatea știută de toți este că s-au angajat foarte mulți oameni în instituțiile statului, sub influență politică sau nu. Nu se urmărește o reducere enormă a numărului acestor angajați, ci o reformă corectă. Cei care muncesc, cei care își fac datoria, profesioniștii nu trebuie să se teamă. Ei își vor păstra locurile de muncă. Ei vor rămâne în instituții, pentru că este nevoie de ei.

Obiectivul final al acestei reforme și al măsurilor de eficiență îl reprezintă o mai bună gestionare a banilor, acolo unde avem nevoie”, a explicat Aurelian Cotinescu – deputat PNL de Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Primăria Moreni schimbă abordarea în domeniul cultural

Publicat

pe

Primarul municipiului Moreni, Gabriel Purcaru, a organizat astăzi, 7 februarie 2025, o primă întâlnire de lucru cu oamenii de cultură din oraș, cu scopul de a-i consulta cu privire la dezvoltarea acestui domeniu. De precizat că nu au fost prezenți toți artiștii plastici și scriitorii din Moreni, dar vor mai urma asemenea discuții, întrucât edilul Gabriel Purcaru își dorește să fie la curent cu necesitățile creatorilor de artă din municipiu.

„Am discutat despre activitățile din perioada următoare, despre sprijin pe domeniile specifice, dar și despre implicarea din ce în ce mai mare a administrației în promovarea și diversificarea ofertei culturale din localitatea noastră. La finalul întâlnirii, le-am acordat tuturor , în semn de apreciere pentru talentul și dăruirea închinate artei”, ne-a declarat primarul Gabriel Purcaru.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Concert simfonic gratuit la Muzeul de Istorie din Târgoviște

Publicat

pe

De

Joi – 13 februarie 2025, Orchestra Simfonică „Muntenia” a Centrului Județean de Cultură Dâmbovița va susține la Muzeul de Istorie din Târgoviște, de la ora 17:00, un concert dedicat „Zilei Îndrăgostiților”.

De asemenea, vor încânta publicul soprana Diana Petre și tenorul Andrei Petre. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite