ACTUALITATE
Ambasadorul Portugaliei în România a fost prezent la Universitatea Valahia din Târgoviște

Universitatea „Valahia” din Târgoviște găzduit ieri, 19 februarie 2025, ceremonia oficială care a marcat deschiderea fazei de finanțare a Alianței Universităților Europene „KreativEU”. Evenimentul, deosebit de important pentru colaborarea academică și instituțională la nivel european, a prilejuit și o primă vizită a primarului orașului Tomar în urma înfrățirii cu Municipiul Târgoviște – se precizează într-un comunicat de presă transmis de Universitatea Valahia din Târgoviște.
„Întâlnirea a avut loc în cadrul inițiativei „KreativEU”, un proiect dedicat promovării colaborării internaționale, care urmărește consolidarea legăturilor academice și culturale între instituțiile europene, facilitând schimbul de bune practici, mobilități academice și dezvoltarea unor programe educaționale comune. Prin acest demers, universitățile partenere din România, Portugalia, Germania, Suedia, Olanda, Italia, Cehia, Polonia, Slovacia, Bulgaria și Turcia își propun să creeze o rețea solidă de cooperare, să sprijine inovarea în educație și cercetare și să contribuie activ la formarea unei identități academice europene”, precizează sursa citată.
La eveniment au participat personalități din diverse domenii, inclusiv din mediul academic, diplomatic și administrativ. Printre acestea s-au numărat Excelența Sa Paulo Cunha ALVES – Ambasadorul Portugaliei în România, primarul orașului Tomar – Hugo CRISTOVÃO, prof. dr. Célio Gonçalo MARQUES – Prorector al Universității Politehnice din Tomar, precum și fostul rector al universității „Valahia” – conf. univ. dr. Laura GORGHIU.

„Delegația portugheză a fost întâmpinată de Rectorul Universității „Valahia” din Târgoviște, conf. univ. dr. ing. Ioan-Corneliu SĂLIȘTEANU, alături de Președintele Senatului universitar, conf. univ. dr. Claudia GILIA și de membrii bordulului de coordonare al proiectului „KreativEU”, printre care prof. univ. dr. habil. Silviu MILOIU.
Ceremonia a debutat cu alocuțiunea Rectorului conf. univ. dr. ing. Ioan-Corneliu SĂLIȘTEANU, care a adresat un mesaj de bun-venit tuturor participanților subliniind importanța Alianței „KreativEU” în dezvoltarea unui spațiu educațional comun capabil să stimuleze inovația și excelența academică. În discursul său, acesta a menționat faptul că universitatea, „ca parte integrantă a comunității academice europene, promovează excelența în educație, dezvoltarea tehnologică și cercetarea științifică”, implicându-se activ în formarea generațiilor de specialiști și în construirea unui viitor bazat pe cunoaștere, creativitate și cooperare, dincolo de granițele României.
Excelența Sa, Paulo Cunha ALVES, Ambasadorul Portugaliei în România, a evidențiat ideea că instituțiile de învățământ superior din întreaga Europă constituie un teren fertil pentru schimburile academice bazate pe interculturalitate, ceea ce le oferă studenților, „viitori lideri ai Europei”, o perspectivă mai amplă asupra lumii și a identității comune. Totodată, Excelența Sa a adresat felicitări Rectorului Universității „Valahia” din Târgoviște, Prorectorului Universității Politehnice din Tomar, liderilor proiectului KreativEU, și reprezentanților orașului Târgoviște, pentru concretizarea înfrățirii dintre Municipiul Târgoviște și orașul Tomar. Acest lucru intensifică interacțiunile dintre locuitorii celor două orașe, și implicit, consolidarea legăturilor dintre Portugalia și România.
Primarul orașului Tomar, Hugo CRISTOVÃO, a precizat faptul că a revenit în Târgoviște pentru a consolida relația dintre cele două comunități, proiectele și parteneriatele prin intermediul cărora moștenirea culturală, patrimoniul și istoria celor două orașe vor fi fundamentul pentru înțelegerea prezentului și al construirii unui viitor mai bun.
Primarul Municipiului Târgoviște, Daniel Cristian STAN, a transmis un mesaj ce reflectă atât viziunea, cât și angajamentul de a întări și dezvolta relații de colaborare la nivel european. Astfel, parteneriatul administrativ dintre cele două orașe este unul complex, cu multiple roluri, printre care se numără colaborarea dintre universități, crearea de oportunități de dezvoltare pentru ambele orașe și extinderea relațiilor cu o viziune europeană. Un alt aspect menționat în mesajul său este acela că această inițiativă reprezintă pentru Târgoviște o oportunitate de dezvoltare a capitalului uman la cele mai înalte standarde, contribuind la dezvoltarea economică și la consolidarea poziției orașelor în contextul european.
Prezentarea proiectului în cadrul căruia Alianța KreativEU s-a creat a fost susținută de Prorectorul Universității Poliotehnica din Tomar, una dintre instituțiile care au pus bazele acestui proiect, care unește unsprezece universități și are ca scop promovarea educației ca element ce leagă instituții de învățământ superior și orașe. KreativEU își propune să construiască un spațiu educațional comun, un cadru în care studenții, profesorii și cercetătorii să poată colabora mai strâns, să împărtășească experiențe și să contribuie la dezvoltarea societății europene.
În acest sens, un simbol al alianței a fost ridicarea oficială a drapelului „KreativEU”, în prezența invitaților și a comunității academice, marcând astfel angajamentul pe care Universitatea „Valahia” din Târgoviște îl are față de inițiativa europeană.
Vizita s-a încheiat cu un tur al Campusului universitar și al Institutului de Cercetare Științifică și Tehnologică Multidisciplinară, ceea ce a facilitat prezentarea infrastructurii moderne și identificarea unor direcții strategice de dezvoltare ale instituțiilor.
Prin parteneriatul internațional ce are ca fundament implicarea activă în Alianța „KreativEU”, Universitatea „Valahia” din Târgoviște contribuie continuu la dezvoltarea unui spațiu academic european bazat pe excelență, colaborare și inovare”, se precizează în comunicatul de presă transmis de Universitatea Valahia din Târgoviște.
ACTUALITATE
Urs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO

Un urs a fost filmat în această seară pe strada principală din satul Siliștea (comuna Raciu), județul Dâmbovița, chiar în zona de centru. Respectivul video ne-a fost pus la dispoziție de un cititor al publicației noastre.
Reamintim că astfel de episoade au fost frecvente în ultimele zile în județul Dâmbovița, urșii plimbându-se prin satele Burduca, Cobia, Vulcana Băi, Cucuteni, ba chiar și prin orașul Pucioasa.
VIDEO
UPDATE
Între timp, localnicii au fost avertizați cu privire la prezența ursului în sat pribtr-un mesaj RoAlert.

ACTUALITATE
Detalii importante privind „Noaptea Muzeelor 2026” în judeţul Dâmboviţa

Consiliul Județean Dâmbovița și Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște organizează și anul acesta „Noaptea Muzeelor” – unul dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale anului. Astfel, publicul este invitat, sâmbătă – 23 mai 2026, în intervalul orar 18:00 – 24:00, să efectueze o plimbare nocturnă prin istoria și arta judeţului Dâmboviţa.
Vor putea fi vizitate gratuit expoziţiile permanente ale următoarelor muzee:
- Muzeul Tradițiilor Militare Dâmbovițene – Școala de Cavalerie
- Ansamblul Monumental „Curtea Domnească”. Din motive de siguranță pentru public, accesul în Turnul Chindiei va fi permis doar până la ora 20:30.
- Muzeul Tiparului şi al Cărţii Vechi Românești
- Muzeul de Artă
- Muzeul de Istorie
- Muzeul Evoluției Omului şi Tehnologiei în Paleolitic
- Casa-Atelier „Gheorghe Petraşcu”
- Muzeul „Vasile Blendea”
- Muzeul „Casa Romanţei”
- Muzeul Scriitorilor Dâmbovițeni
- Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi
În intervalul orar 18:00 – 22:00, vor putea fi vizitate, tot gratuit, următoarele muzee:
- Casa-Atelier „Gabriel Popescu” din comuna Vulcana-Pandele
- Casa Memorială „Ion Luca Caragiale”
- Muzeul de Etnografie Pucioasa
- Muzeul Etnografic „Dumitru Ulieru” Pietroşiţa
„În atmosfera specială a evenimentului cultural „Noaptea Muzeelor”, începând cu ora 20:00, Corul Vivo din Târgoviște va oferi publicului un moment artistic plin de sensibilitate, emoție și rafinament muzical. Prin repertoriul ales cu grijă – prelucrări folclorice românești și internaționale, dar și piese din literatura corală clasică, corul va transforma spațiul istoric al Curții Domnești într-un loc al armoniei și al trăirilor autentice. Corul este format atât din muzicieni, cât și din amatori, oameni cu profesii care nu au legătură cu muzica, dar iubitori de frumos și sensibilitate. Conducerea muzicală este asigurată cu profesionalism de dirijorul prof. Bogdan Matei”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de Consiliul Județean Dâmboviţa.
ACTUALITATEacum o săptămânăEveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide centrul comercial „Galeriile Iris”
Dâmboviţaacum o săptămânăI s-a făcut rău la volan. S-a întâmplat pe DN72A, în Voinești
ACTUALITATEacum o săptămână„Visuri la cheie” poposește în Poiana. Urmăriți povestea fraților rămași singuri pe lume! VIDEO
Prahovaacum 6 zileDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum o săptămână8 mai 2026. Bursa locurilor de muncă, în municipiul Târgoviște
Dâmboviţaacum o săptămânăTânăr din Găești s-a spânzurat în pădurea de la Arsuri
ACTUALITATEacum 7 zileVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
ACTUALITATEacum o săptămânăMarius Calomfirescu, de la USR, este noul prefect al județului Dâmbovița























