ACTUALITATE
Senator Titus Corlățean: Să le spunem celor tineri care ne este istoria! 4 iunie – Ziua Tratatului de la Trianon

România sărbătorește, în data de 4 iunie, „Ziua Tratatului de la Trianon” datorită unei legi inițiate de senatorul PSD de Dâmbovița Titus Corlățean și adoptată în anul 2020. Vorbim despre o zi cu o simbolistică națională fundamentală – spune parlamentarul și ne îndeamnă să le prezentăm mai mult celor tineri care ne este istoria, cine suntem și ceea ce au săvârșit, cu călăuzirea bunului Dumnezeu, înaintașii noștri.
„România marchează astăzi, cu respect și recunoștință pentru memoria înaintașilor care și-au dat jertfa supremă în Primul Război Mondial și pentru toți cei care au avut o contribuție politică, diplomatică, militară, în plan religios-spiritual etc., ziua în care, prin Tratatul de pace încheiat în 1920 cu entitatea învinsă Ungaria de cele 16 Puteri Aliate și învingătoare în Marele Război, între care și România, a fost recunoscută unirea Transilvaniei cu Patria-Mamă, România. În acest fel, au fost recunoscute și drepturile civile și politice pe care românii majoritari din Transilvania nu le avuseseră în timpul Dualității Austro-Ungare. Trăiască România Mare!”, a transmis parlamentarul.
În memoria înaintașilor care s-au jertfit în Primul Război Mondial, senatorul Titus Corlățean, președintele CJ Dâmbovița – Corneliu Ștefan, primarul comunei Potlogi Viorel Drăghici și alți reprezentanți PSD Dâmbovița, au depus astăzi, 4 iunie 2025, coroane de flori la Monumentul Eroilor din Potlogi, la fel cum au procedat și în anii trecuți.
ACTUALITATE
Nu lăsa garda jos! Infractorii de pe internet nu intră în vacanță!

Ține minte! Infractorii cibernetici nu intră în vacanță. Dimpotrivă, atacurile se intensifică tocmai când vigilența scade – atrage atenția Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC).
Așadar, fie că ești în concediu sau lucrezi la distanță, nu lăsa garda jos. Iată câteva recomandări simple de la DNSC pentru o vacanță fără riscuri digitale:
✅ Nu accesa rețele Wi-Fi publice fără protecție (folosește VPN)
✅ Evită conectarea automată la rețele necunoscute
✅ Activează autentificarea în doi pași pentru conturile importante
✅ Nu distribui public locația ta în timp real
✅ Fii atent la e-mailuri sau mesaje cu „oferte de vacanță” sau „premii” neașteptate
✅ Folosește doar site-uri oficiale pentru rezervări, bilete sau viniete
Securitatea cibernetică este parte din bagajul tău digital. Protejează-te, oriunde ai fi!
ACTUALITATE
Proiect finalizat. A fost redeschisă Galeria de Artă Rudolf Schweitzer-Cumpăna din Pitești

La Pitești, a fost redeschisă, astăzi – 7 iulie 2025, Galeria de Artă Rudolf Schweitzer-Cumpăna, care a făcut obiectul unui amplu proiect de restaurare și modernizare cu fonduri europene nerambursabile, investiție realizată de Consiliul Județean Argeș, în colaborare cu ADR Sud-Muntenia și Ministerul Culturii.
Lucrările s-au ridicat la 3,8 milioane de euro și au vizat consolidarea clădirii, restaurarea arhitecturii originale, modernizarea instalațiilor și accesibilizarea spațiului conform standardelor muzeale. Autoritățile estimează acum o creștere a numărului de vizitatori cu peste 6%, până la peste 12.000 anual.
La evenimentul de astăzi au fost prezenți: directorul general ADR Sud Muntenia – Liviu Mușat, președintele CJ Argeș – Ion Mînzînă, vicepreședintele Marius Florinel Nicolaescu și prefectul județului Argeș – Ioana Făcăleață.
-
Dâmboviţaacum 5 zile
Pompier din Vișina a fost găsit mort în casă. Și frații săi au decedat!
-
ACTUALITATEacum 5 zile
Titu: S-a stins din viață tânărul profesor Cristian Bordeianu. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
-
ACTUALITATEacum o săptămână
Rotirea colanului la Rotary Club Târgoviște. Noul președinte este Cătălin Pechea
-
ACTUALITATEacum 4 zile
Primăria Titu transmite condoleanțe familiei prof. Cristian Bordeianu, răpus de o boală necruțătoare
-
ADMINISTRAŢIEacum 5 zile
Primarul Târgoviștei trage un semnal de alarmă cu privire la Electrica SA
-
ADMINISTRAŢIEacum 3 zile
Decizie CJSU: Gunoiul colectat din Dâmbovița va fi depozitat doar 24 de ore în județ
-
Giurgiuacum 3 zile
Parc fotovoltaic a fost cuprins de foc, de la un utilaj agricol
-
Dâmboviţaacum 5 zile
Primar Târgoviște: Oprirea investițiilor ar fi cea mai gravă greșeală a Guvernului Bolojan