Connect with us

ACTUALITATE

Festivalul BABEL 2025. Programul pentru miercuri, 11 iunie

Publicat

pe

Foto: Andrei Grosoșiu, Edit: deAdMAR

La Târgoviște, se desfășoară în perioada 7 – 15 iunie 2025, Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului BABEL – ediția cu numărul 13. Tema de anul acesta este „Spațiul” – teatral, virtual, emoțional, personal, muzical. Publicul poate alege din peste 70 de evenimente, indoor și outdoor, puse în scenă de participanți din 20 de țări.

Programul BABEL pentru ziua de miercuri, 11 iunie 2025

11:00
TTBT Foaier Sala Sindicatelor
Întâlnirile Babel

11:00
TTBT Studioul „Hugo Wolff”
Living the space / Playing life
Dorian Rossel
Workshop

12:00
TTBT Foaier Sala Sindicatelor
Masterclass Odin Teatret
Eugenio Barba și Julia Varley

16:00
TTBT Sala Studio „Mihai Dimiu”
UTOPIA NOW
Concept: Marko Grubić, Milena Bogavac
Regia: Marko Grubić, Danilo Milovanović, Aleksa Jovčić
Fast Forward, Serbia
70 min., 14+

18:00
TTBT Sala Mare
Hamlet Liber
după William Shakespeare
Regia: Mc Ranin
Teatrul „Tony Bulandra” Târgoviște, România
135 min., 12+

18:00
Piața „Mihai Viteazul”
Jump-In` A-round
Django Juggles,Italia
50 min.

19.00
TTBT Cinema „Independența”
MAMIL
Proiecție în prezența actorului Mark Hadlow, Noua Zeelandă
Film, 90 min., spectacol înregistrat

20:00
Piața „Mihai Viteazul”
Where No One Sees Me
Dramaturgia și regia: Mahmoud Salah Mohamed Attia
Ministry of Culture, Higher Institute of Theatrical Arts, Cairo, Egipt,
50 min.

21:00
TTBT Sala Sindicatelor
O zi obișnuită din viața dansatorului Gregor Samsa
Dramaturgia și regia: Eugenio Barba, Lorenzo Gleijeses, Julia Varley
Nordisk Teaterlaboratorium, Gitiesse Artisti Riuniti, Fondazione TPE, Italia
65 min., 12+

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

1 iunie 2026: Copiii au acces gratuit la muzeele din Târgovişte și Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi

Publicat

pe

Ce poate fi mai frumos decât timpul petrecut împreună cu copii noștri? Și care ar fi tărâmul poveștilor vii și pline de candoare dacă nu Curtea Domnească?! Doar i-a văzut crescând aici pe Vlad Țepeș și pe fiii și fiicele atâtor voievozi de-a lungul secolelor. Tocmai de aceea, Consiliul Judeţean Dâmboviţa, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, vă invită să vă bucurați de Ziua Internaţională a Copilului în cadrul muzeelor din Târgoviște.
       
Așadar, în data de 1 Iunie 2026, tinerii cu vârsta de până la 18 ani, vor putea vizita gratuit muzeele din Târgovişte aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște.
        
Pe lângă monumentele Ansamblului Monumental „Curtea Domnească” și Muzeul Tiparului și al Cărții Vechi Românești, vizitatorii pot alege, Muzeul Tradițiilor Militare Dâmbovițene – Școala de Cavalerie, Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi, Muzeul de Istorie, Muzeul de Artă, Muzeul Scriitorilor Dâmbovițeni, Muzeul Evoluției Omului și Tehnologiei în Paleolitic, dar și Muzeul „Vasile Blendea”, Casa Atelier „Gheorghe Petrașcu”, Muzeul „Casa Romanţei”.

Programul de vizitare al Ansamblului Monumental „Curtea Domnească” și cel al Ansamblului Brâncovenesc de la Potlogi este cuprins în intervalul orar 09:00-18:30, iar al celorlalte muzee între orele 09:00 și 17:00.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Titu. Emoții, bucurii și speranțe, la festivitatea de absolvire a claselor a XII-a de la Liceul „Goga Ionescu”

Publicat

pe

Eveniment emoționant, astăzi – 27 mai 2026, în Parcul Orășenesc Titu. În prezența a numeroși elevi, cetățeni, cadre didactice și reprezentanți ai administrației publice locale, s-a desfășurat festivitatea de absolvire a claselor a XII-a de la Liceul Tehnologic „Goga Ionescu”.

Primarul orașului Titu, Laurențiu Costache, nu a putut rata acest moment, care, așa cum a precizat edilul, marchează sfârșitul unei etape importante din viața acestor tineri și începutul unui nou drum, plin de provocări, alegeri și speranțe.

„Îi felicit pe absolvenții promoției 2026 și le doresc mult succes la examenul de Bacalaureat, curaj, încredere în propriile forțe și puterea de a merge înainte, indiferent de obstacole. Viața îi va pune în fața multor încercări, dar sunt convins că fiecare experiență îi va ajuta să devină oameni puternici și valoroși. Felicitări profesorilor pentru răbdarea, implicarea și munca depusă de-a lungul anilor, dar și părinților, care au fost sprijinul nevăzut din spatele fiecărui pas făcut de acești copii”, a fost mesajul transmis de primarul Laurențiu Costache.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite