Connect with us

ACTUALITATE

Fonduri europene pentru agricultorii din Dâmbovița. Cererile se depun până în octombrie

Publicat

pe

Aurelian Cotinescu, deputat PNL de Dâmbovița, într-o postare pe pagina sa de Facebook, precizează că agricultorii dâmbovițeni, cei care trudesc în bazinele legumicole Băleni și Lungulețu, Slobozia Moară, Brezoaele, au nevoie de sprijin, de un impuls mai mare pentru dezvoltarea afacerii lor. Spune parlamentarul că în cele mai recente statistici se menționează că, în Dâmbovița, cartofii se produc pe doar 10% din suprafața arabilă destinată principalelor culturi agricole. Tocmai de aceea, se impune dezvoltarea acestui sector legumicol.

„Vestea bună pentru fermieri este că au apărut noile oportunități de finanțare. Conform noului Ghid al Solicitantului, DR‑16, se acordă, pentru proiecte investiționale de amploare, 2.000.000 de euro. 300.000 de euro / proiect pentru utilaje și echipamente agricole (alte culturi decât cea a cartofului), 700.000 de euro / proiect pentru utilaje destinate culturii de cartofi”, a precizat Aurelian Cotinescu.

65% din suma destinată proiectului este nerambursabilă, iar restul de 35% și cheltuielile neeligibile reprezintă contribuția beneficiarului.

Cererilor vor fi depuse până la sfârșitul lunii septembrie – începutul lui octombrie 2025, exclusiv online, prin platforma AFIR. Se acordă finanțare pentru sere și solarii, spații de depozitare și condiționare, sisteme moderne de irigații și monitorizare, echipamente de procesare și utilaje agricole.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Proiectul centralei nucleare de la Doicești, din nou în evaluare

Publicat

pe

Proiectul privind construcția centralei nucleare cu reactoare modulare mici de tip SRM se pare că intră în zona confuzului. Consiliul de Administrație al Nuclearelectrica a propus evaluarea oportunității acestui proiect.

Se pare că această decizie a fost luată în contextul în care premierul și ministrul interimar al Energiei, Ilie Bolojan, a criticat dur acest proiect, afirmând chiar că România riscă „să rămână doar cu un teren și niște hârtii”, după ce s-au cheltuit deja 240 de milioane de dolari.

Din unele analize ar reieși că prețul energiei produse la Doicești ar depăși prețul pieței, punând sub semnul întrebării rentabilitatea investiției de la Doicești. Proiectul este dezvoltat de RoPower Nuclear SA, deținut în proporții egale de compania de stat Nuclearelectrica și firma privată Nova Power&Gas, inițial ar fi trebuit să fie gata în 2029, dar au apărut amânări peste amânări iar data de finalizare ar fi acum 2034.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Cod roșu de temperaturi extreme 29 iunie – 1 iulie 2026

Publicat

pe

De mâine, 29 iunie 2026, până în data de 1 iulie, cea mai mare parte a țării se află sub cod roșu de temperaturi extrem de ridicate. Avertizarea a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie și este valabilă și pentru județul Dâmbovița.

În acest interval de timp, se vor înregistra temperaturi extreme, nopți tropicale și disconfort termic deosebit de accentuat. În județul Dâmbovița se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa, în general, între 17 și 25 de grade. În după-amiaza și seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere, mai ales în zonele de deal și de munte.

În aceste condiții, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului Dâmbovița recomandă populației să adopte măsuri de autoprotecție și de prevenire a situațiilor de urgență.

– Nu lăsați niciodată copiii singuri în autoturisme, nici măcar pentru câteva minute.
– Evitați deplasările și joaca în aer liber între orele 11:00–18:00.
– Asigurați o hidratare corespunzătoare și îmbrăcăminte deschisă la culoare, lejeră.
– Protejați copiii cu pălării și creme cu factor de protecție solară.
– Supravegheați permanent copiii aflați în apropierea apelor și evitați scăldatul în locuri neamenajate.
– Pentru vârstnici și persoanele cu afecțiuni cronice. Evitați expunerea prelungită la soare.
– Consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu apare senzația de sete.
– Respectați tratamentul prescris și păstrați legătura cu medicul de familie.
– Solicitați sprijinul rudelor sau al vecinilor dacă apar stări de rău.
– Evitați efortul fizic intens în intervalele cu temperaturi maxime.
– Consumați minimum 2–3 litri de lichide pe zi.
– Evitați consumul excesiv de alcool și băuturi cu conținut ridicat de cafeină sau zahăr.
– Purtați haine lejere, din materiale naturale, și acoperiți capul.
– Limitați activitățile fizice solicitante în orele de vârf.
– Nu lăsați persoane sau animale în autoturisme parcate.
– Programați activitățile solicitante în intervalele cu temperaturi mai scăzute.
– Verificați funcționarea instalațiilor electrice și a sistemelor de climatizare.
– Amenajați spații umbrite și ventilate pentru personal.
– Monitorizați permanent starea de sănătate a angajaților care lucrează în exterior.

De asemenea, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență recomandă instituțiilor publice și operatorilor economici să asigure accesul la apă potabilă pentru angajați și public.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite