Connect with us

ACTUALITATE

Nu vă lăsați niciodată amăgiți de ceea ce doar strălucește fără profunzime! Îndemnul mitropolitului Nifon pentru tineri

Publicat

pe

Ceremoniile dedicate sărbătorii Sfântului Ierarh Nifon au început, ieri – 10 august 2025, la Târgoviște, cu slujba Vecerniei, la care au participat aproximativ 4.000 de tineri din județ – elevi, studenți și membri ai comitetelor parohiale.

La finalul slujbei, IPS Nifon – arhiepiscop și mitropolit al Târgoviștei i-a premiat pe elevii care au obținut primele locuri la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Religie și la Olimpiada Națională Interdisciplinară „Cultură și spiritualitate românească”, dar și pe profesorii lor îndrumători.

Manifestările de ieri s-au încheiat cu Pelerinajul Tinerilor din Arhiepiscopia Târgoviștei, în cadrul căruia racla cu moaștele Sfântului Ierarh Nifon a fost purtată prin centrul istoric al vechii capitale muntene, cu opriri la Mănăstirea Stelea și la statuia Sfinților Martiri Brâncoveni.

„La Târgoviște, strălucitoare pildă de sfințenie ne-a fost oferită de Sfântul Nifon, erudit Ierarh, riguros ascet, vrednic păstor și osârduitor mărturisitor al Evangheliei lui Hristos și al Ortodoxiei străbune. (…) Nu vă lăsați niciodată amăgiți de ceea ce doar strălucește fără profunzime, adică de ideologiile confuze și distructive, pentru că, deși uneori par seducătoare, ele promovează separarea, conflictul, ura și întunericul, care răpesc speranța, bucuria și frumusețea vieții!

Purtați în inimile voastre acel foc nestins al dorinței de a cunoaște și de a pătrunde în adâncul existenței umane, iar fascinația și entuziasmul vârstei voastre să vă inspire și să vă călăuzească spre întâlnirea cu Hristos Domnul, Cel pururea tânăr, care Vă cheamă la plinătatea vieții, vă îndrumă pașii și vă ocrotește cu harul Său!

Exuberanța și bucuria tinereții să vă anime ființa pentru a mărturisi credința cu magnifică stăruință și pentru a deveni misionari neînfricați ai Evangheliei lui Hristos, într-o lume care are tot mai mare nevoie de sens, de moralitate și de repere autentice”, este mesajul transmis de IPS Nifon – arhiepiscop și mitropolit al Târgoviștei.

Astăzi – 11 august 2025, au loc slujba Utreniei și Sfânta Liturghie, începând cu ora 07:00, tot pe podiumul amenajat în Parcul Mitropoliei, apropierea Catedralei. La final, vor fi premiați elevii care au obținut premii la etapa națională a Olimpiadelor și Concursurilor școlare 2024-2025, împreună cu profesorii lor îndrumători și vor fi lansate volumele recent tipărite de Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei.

Credincioșii se vor putea închina până seara târziu la moaștele Sfântului Ierarh Nifon și la moaștele Sfântului Ioan Botezătorul, aduse special la Târgoviște cu acest prilej.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Găești. Florile plantate de autorități au fost furate! Primarul Alexandru Iorga a sesizat Poliția

Publicat

pe

Alexandru Iorga, primarul orașului Găești, este intransigent atunci când este vorba de binele și imaginea localității pe care o conduce, din luna decembrie 2025, prin votul majoritar al concitadinilor săi. Este și normal să vrea să aducă echilibrul, starea de bine, confortul și civilizația în întreaga comunitate. Mai există în edil, și credem că este normal, și o vână de fost poliţist. Doar a coordonat excelent ani destui activitatea Poliției Găești și i-a sancționat dur pe cei care nu au avut respect pentru lege. Așa că, de ce să ne mirăm că primarul Alexandru Iorga a sesizat poliția despre faptul că, în aceste zile, persoane rămase încă necunoscute, au furat florile abia plantate de Primărie în parcurile și grădinile publice din Găești. Așa cum bine a spus Alexandru Iorga, fiecare floare plantată nu este doar un decor, ci un simbol al respectului pentru comunitatea în care trăim cu toții.

„Din păcate, nu toți înțeleg acest lucru.Astăzi am fost nevoit să sesizez poliția pentru identificarea a două persoane care au sustras florile abia plantate. Nu este un caz izolat. Au mai fost furate flori, dar și alte elemente de mobilier stradal, lucruri care aparțin, de fapt, fiecăruia dintre noi”, a precizat primarul orașului Găești.

Edilul, fost polițist, cu respect față de lege, de comunitate, de bunurile urbei, a spus clar că astfel de fapte nu pot fi tolerate.

„Cei care aleg să distrugă sau să fure din munca unei întregi comunități vor răspunde în fața legii. Găeștiul poate fi un oraș frumos doar dacă fiecare dintre noi contribuie, nu dacă unii distrug ceea ce alții încearcă să construiască”, a mai transmis Alexandru Iorga – primarul orașului Găești.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Deputatul Ionuț Vulpescu s-a întâlnit la Dobra cu câștigătorii bursei de merit pe care o oferă în memoria tatălui său

Publicat

pe

Deputatul Ionuț Vulpescu, fost ministru al Culturii, s-au aflat de Sfintele Sărbători de Paște în comuna natală, Dobra, din județul Dâmbovița. Parlamentarul s-a întâlnit, cu această ocazie, cu doi adolescenți, elevi ai Școlii Gimnaziale Dobra, câștigători ai bursei de merit pe care Ionuț Vulpescu o oferă anual în memoria tatălui său, preotul Dan Vulpescu.

„Este al optulea an consecutiv în care acord această bursă, menită să îi încurajeze și să îi motiveze pe elevii clasei a VIII-a din Școala Dobra. Tema din acest an a fost: „Crezi că imaginea preotului influențează parcursul existențial al copilului?”, întrebare la care participanții au răspuns printr-un eseu. În urma evaluării realizate de comisie, câștigătorii sunt Maria Rebeca Ghiță și Robert-Andrei Ungureanu. Îi felicit din suflet și le doresc mult succes la Evaluarea Națională”, a transmis deputatul PSD Ionuț Vulpescu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite