Connect with us

ACTUALITATE

Conferință pastoral-misionară a clericilor din Arhiepiscopia Târgoviștei

Publicat

pe

Arhiepiscopia Târgoviștei a organizat, astăzi – 6 noiembrie 2025, Conferința pastoral-misionară semestrială a clericilor cu tema „Anul comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea”. Au luat parte, alături de preoții din cele cinci protoierii, părintele vicar eparhial, părintele secretar eparhial, părinții consilieri și inspectori de la Centrul eparhial, părinții protopopi, precum și stareții și starețele de la mânăstirile din județ.

„În deschiderea evenimentului, Părintele Mitropolit Nifon a amintit de ”importanța evenimentului sfințirii picturii Catedralei Naționale, în contextul aniversării Centenarului Patriarhiei Române, a 140 de ani de la recunoașterea Autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române și a 1700 de ani de la întrunirea celui dintâi Sinod Ecumenic, de la Niceea, evenimente extraordinare pentru viața noastră publică și mărturisirea credinței în contemporaneitate.” De asemenea, Înaltul Ierarh a reafirmat ”rolul important pe care Biserica îl are în societatea de astăzi, ca reper spiritual, cultural și moral fundamental. Prin exemplul lor de rezistență și de trăire cu fidelitate a Ortodoxiei noastre strămoșești, duhovnicii și mărturisitorii ortodocși români din secolul al XX-lea ne oferă frumoase pilde de mărturisire a credinței în vremuri grele, ne ajută să ne ancorăm cu trăinicie în istorie, să cunoaștem ce s-a întâmplat atunci și cum s-a desfășurat misiunea-pastorală a Bisericii noastre, precum și să putem înțelege în mod autentic sensul vieții noastre.”

Au susținut referate: Prof. univ. dr. Ion Marian Croitoru (Facultatea de Teologie și Științele Educației a Universității ”Valahia” din Târgoviște), Pr. conf. univ. dr. Alexandru Arion (Facultatea de Teologie și Științele Educației a Universității ”Valahia” din Târgoviște) – preot paroh al Parohiei Dărmănești I, Protoieria Târgoviște Sud și Pr. prof. dr. Mihail Iulian Stan (Inspector de Religie – Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița) – preot paroh al Parohiei Șerbănești, Protoieria Pucioasa.

După aceea, a avut loc un rodnic și edificator dialog asupra temelor dezbătute și au fost prezentate comunicări din partea Centrului eparhial, iar preoților le-au fost oferite necesare îndrumări privind diferite aspecte pastoral-misionare întâlnite în activitatea parohială cotidiană”, se precizează într-un comunicat transmis de Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Rotary Club Târgoviște a donat echipament sportiv către CSȘ Târgoviște

Publicat

pe

Reprezentanții Rotary Club Târgoviște au donat, zilele trecute, 33 de echipamente sportive către CSȘ Târgoviște.

„În spatele performanței nu stă doar talentul, ci și încrederea celor care aleg să investească în el. Această donație este un astfel de semn.

Pentru Club Sportiv Şcolar Târgovişte fiecare echipament înseamnă continuitate, muncă dusă mai departe și un pas în plus spre excelență”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de Rotary Club Târgoviște.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Direcția Silvică Dâmbovița organizează licitație pentru închiriere Cabana Brătești (Iuda)

Publicat

pe

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite