Connect with us

Argeș

Percheziții la samsarii de mașini din județul Argeș, care n-au declarat la Fisc veniturile obținute

Publicat

pe

Polițiștii specializați în investigarea criminalității economico-financiare din județul Argeș au pus în executare, astăzi – 6 noiembrie 2025, sub supravegherea procurorilor de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, 20 de mandate de percheziție domiciliară într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală și spălare a banilor.

Sunt vizate patru persoane, cu vârste cuprinse între 36 și 38 de ani, din județul Argeș, care, în perioada 2017 – 2023, au înființat societăți comerciale, pe teritoriul unui alt stat membru al Uniunii Europene, cu scopul de a achiziționa autoturisme second- hand, de pe site-uri de licitații online, pe care ulterior le-au comercializat în România fără a declara organelor fiscale veniturile obținute. Prejudiciul a fost estimat la 3.800.000 de lei. 15 persoane au fost conduse la sediul Poliției pentru continuarea cercetărilor.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Serviciului Criminalistic Argeș, Serviciului Investigații Criminale Argeș, Poliției Municipiului Pitești, Poliției Orașului Mioveni, Poliției Orașului Costești, Poliției Orașului Ștefănești și al luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Argeș

Femeie, reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra!

Publicat

pe

Foto arhivă

O femeie de 40 de ani, din comuna Slobozia, județul Argeș, a fost reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra. Nora a fost ridicată și condusă în arestul IPJ Argeș de polițiștii de la Secția Rurală Rociu, pentru săvârșirea infracțiunilor de loviri sau alte violențe și amenințare. Scandalul s-a consumat în ziua de 11 iunie, în jurul orei 16:00, și a continuat în aceeași seară, aproape de ora 23:00.

Ieri – 13 iunie, nora agresivă a fost prezentată în fața procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Costești cu propunere de luare a unei măsuri preventive. Totodată, în cadrul verificărilor, a fost evaluată situația de risc, fiind emis un ordin de protecție provizoriu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Argeș

Turistă străină, mușcată de un urs pe Transfăgărășan

Publicat

pe

O turistă străină, în vârstă de 18 ani, a ajuns la spital cu o plagă mușcată la nivelul piciorului drept, produsă de un urs.

Nedoritul eveniment s-a petrecut pe Transfăgărășan, în zona comunei Arefu, județul Argeș. La fața locului a sosit de urgență un echipaj SMURD, care a preluat victima.

A fost transmis și un mesaj Ro-Alert. Zona a fost asigurată de echipaje de jandarmi în vederea preîntâmpinării altor incidente.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite