Connect with us

ACTUALITATE

Parlamentul a aruncat la gunoi o inițiativă legislativă semnată de jumătate de milion de cetățeni

Publicat

pe

Parlamentul României a respins, fără informare și cu un dispreț suveran față de voința publică și regulile democrației, inițiativa civică privind modificarea Codului muncii, PLX.577/2015, demers susținut de peste un sfert de milion de oameni – se arată într-un comunicat transmis de Blocul Național Sindical (BNS).

„În anul 2009, Guvernul Boc și-a asumat răspunderea și a modificat brutal legislația dialogului social. Acea intervenție a afectat masiv capacitatea de organizare și negociere colectivă a lucrătorilor din România. A fost nevoie să treacă mai bine de 10 ani până când, la presiunea Comisiei Europene, România a trebuit să refacă Legea dialogului social, astfel încât drepturile lucrătorilor, precum libertatea de asociere, dreptul la negociere colectivă și dreptul la grevă să fie readuse în centrul cadrului legal și al practicii relațiilor de muncă – în acord cu standardele europene și internaționale.

Concomitent, în anul 2009, a fost modificat și Codul muncii, transformând piața muncii din România într-una dintre cele mai ostile din Uniunea Europeană. Consecința directă a fost îndepărtarea a milioane de români aflați în vârstă de muncă, care au ales să emigreze, astfel încât să poată munci pe alte piețe de muncă, mai echilibrate, mai predictibile, mai transparente și care le recompensează corespunzător munca.

Codul muncii din 2009 a devenit un instrument profund dezechilibrat, care a acordat puteri aproape absolute angajatorilor, deși acest instrument legislativ ar fi trebuit să aducă echilibru ambelor părți ale raportului de muncă.

Constatând lipsa totală de sprijin politic în repararea nedreptăților generate de noul Cod al muncii, Blocul Național Sindical și-a asumat să utilizeze singurul instrument democratic rămas la dispoziție – inițiativa cetățenească garantată de Constituție pentru corectarea acestor nedreptăți.

Peste un sfert de milion de cetățeni români cu drept de vot și-au exprimat adeziunea la acest demers. Inițiativa a fost înregistrată oficial la Senat, primă Cameră sesizată, în septembrie 2014, de unde a trecut la Camera Deputaților prin procedura aprobării tacite (asta înseamnă că timp de 1 an de zile, comisiile Senatului și Plenul au refuzat orice dezbatere pe marginea acestui proiect de lege). În baza procedurii de aprobare tacită, Senatul a trimis inițiativa la Camera Deputaților, unde a mai zăcut 11 ANI la rând, tratat cu un dispreț total de membrii comisiilor parlamentare. Asta însemnând că patru cicluri electorale, cu schimbări semnificative în structura Parlamentului, au arătat același dezinteres cras față de lucrătorii din România.

La începutul anului 2025, președintele Comisiei de muncă de la Camera Deputaților, domnul Adrian Solomon, ne-a adus la cunoștință disponibilitatea comisiei în noul său format (cu parlamentari proaspăt aleși în decembrie 2024) de a lua în evaluare, dezbatere și vot inițiativa civică de modificare a Codului Muncii. Acesta ne-a solicitat o reevaluare a proiectului, în vederea aducerii la zi a textelor, ținând cont că România mai transpusese niște directive europene de-a lungul timpului și mai reparase, pe ici pe colo, unele prevederi din cod. Ne-am conformat și într-o săptămână am eliminat toate aspectele care între timp își găsiseră soluții prin diverse modificări. Am așteptat pe tot parcursul anului 2025 ca proiectul să fie repus pe ordinea zi și să fim invitați pentru a discuta inițiativa noastră.

După ce anul 2025 a trecut din nou sub semnul așteptării, în urmă cu câteva zile am aflat cu stupoare că, în plină vacanță parlamentară, fără ca inițiatorii să fie informați, inițiativa civică a fost pusă pe ordinea de zi și respinsă în cadrul unei ședinte a Comisiei pentru muncă. Fără informare. Fără invitație. Fără respectarea voinței celor aproape un sfert de million de cetățeni care au susținut acest proiect.

Comisia de Muncă a adoptat un raport de respingere, cu încălcarea dreptului de a susține proiectul și eventualele amendamentele, contrar regulilor de procedură legislativă (art.103 din Regulamentul Camerei Deputaților, art.6 alin.(1) din Legea 198/1999) și uzanțelor parlamentare, fără invitarea Comitetului de inițiativă, constituit în temeiul art. 2 din Legea nr. 189/1999 privind exercitarea iniţiativei legislative de către cetăţeni.

În ultimul gest reparatoriu posibil, SOLICITĂM Plenului Camerei Deputaților, în temeiul art.71 din Regulamentul Camerei Deputaților, retrimiterea proiectului la Comisia pentru muncă, astfel încât inițiatorii să își poată susține explicit demersul legislativ în fața membrilor Comisiei.

Ca o concluzie, ceea ce s-a întâmplat cu această inițiativă cetățenească arată, până la urmă, un dispreț suveran din partea celor care prin votul nostru ajung să compună instituții cheie ale democrației. În cazul de față, Parlamentul României. Este o dovadă în plus, dacă mai era nevoie, că partidele politice cu ștate vechi în viața politică a țării n-au înțeles nimic din nevoia de respect a valorilor democratice și nici din mesajele transmise de electorat în ultimele cicluri electorale.

Să nu se mai mire nimeni, nici în țară, nici în străinătate, cum și de ce votează românii! Aceasta este singura inițiativă cetățenească de o asemenea amploare în domeniul relațiilor de muncă. Și exact pe aceasta, Parlamentul a ales să o arunce la gunoi!”, se arată într-un comunicat transmis de Blocul Național Sindical.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Timpul, ingredientul suprem al Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Babel 2026

Publicat

pe

Prima conferință de presă premergătoare Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Babel, un format cultural produs de Teatrul „Tony Bulandra” din Târgoviște, s-a consumat astăzi, 21 mai 2026, în foaierul instituției. Au venit în fața presei, pentru a prezenta sintetic structura ediției cu numărul 14 a festivalului de factură internațională, managerul MC Ranin și directorul artistic al Teatrului „Tony Bulandra” – actorul Liviu Cheloiu.

Festivalul Babel de anul acesta are ca titulatură de desfășurare a compozițiilor dramatice „Timpul”. Vor veni la Târgoviște pentru a-și etala conceptele, modelele, valoarea artistică și inovația în artele teatrale, actori din 25 de țări de pe toate continentele. Publicul va putea urmări peste 50 de transpuneri dramatice și coregrafice. Actorii vor avea la dispoziție 8 spații dedicate creației și jocului scenic.

Festivalul Babel, a spus MC Ranin, continuă să supraviețuiească în acest context socio-economic destul de dificil, mai ales pentru domeniul culturii. Am mai aflat că Ministerul Culturii, anul acesta, nu va subvenționa Festivalul Babel, probabil pe fondul austerității și al degringoladei politice de la noi. Ca noutate, în paralel cu tradiționalul festival teatral, se va desfășura și „Babelul Copiilor”. Va exista chiar și o paradă a cărucioarelor și mămicilor. Bebelușii de astăzi, a spus managerul Teatrului Tony Bulandra, vor susține Babelul de mâine, „când noi nu vom mai fi pe aici”. De acest concept teatral se va ocupa Irina Mareș.

Pentru prima oară, vor fi prezenți la Festivalul Babel reprezentanții Operei din Shanghai, China. Publicul va avea ocazia să admire și evoluția actorilor Teatrului Japonez, care vor fi prezenți la Târgoviște prin sprijinul Fundației Honda. Totodată, vor fi prezente la Festivalul Babel de la Târgoviște mai multe personalități ale culturii sud-coreene.

În fostul Cămin Cultural din Cartierul târgoviștean Matei Voievod, reabilitat și modernizat, va fi inaugurat laboratorul teatral. Aici, se va desfășura, pe întreaga perioadă a festivalului, mai multe reprezentații experimentale.

Ne-a mărturisit Liviu Cheloiu, directorul artistic al Festivalului Babel, că se dorește crearea unei asociații teatrale balcanice în care să fie cooptate teatre din Ungaria, Bulgaria, Turcia, Grecia și România.

Programul celei de-a 14-a ediții a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Babel 2026

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Titu. Parada absolvenților de la Liceul „IC Visarion” a însuflețit străzile orașului. VIDEO

Publicat

pe

Eveniment emoționant și cu notă de unicitate, astăzi – 21 mai 2026, la Titu, județul Dâmbovița. Străzile orașului au fost inundate de candoare și optimism adolescentin în ceea ce s-a chemat „Parada absolvenților 2026”. Au participat la această manifestare a despărțirii de o etapă a vieții pe tărâmul educațional și pășirea într-o alta elevii de la Liceul Teoretic „IC Visarion”.

„Pe străzile orașului au mers împreună absolvenții claselor a XII-a și a VIII-a, dar și cei mici, care lasă în urmă o etapă frumoasă și pășesc spre un nou început în învățământul primar și gimnazial. Fiecare privire, fiecare pas și fiecare emoție au spus astăzi o poveste despre muncă, curaj și visuri.

Îi felicit din suflet pe toți elevii pentru efortul depus, pentru anii în care au învățat, au crescut și au demonstrat că viitorul se construiește prin educație, ambiție și perseverență și sunt convins că mulți dintre ei vor face cinste orașului nostru oriunde îi va purta viața.

Felicitări profesorilor, diriginților și în special părinților, care le-au fost alături în toți acești ani și care i-au încurajat, i-au îndrumat și au pus suflet în formarea lor deoarece dincolo de lecții și note, adevărații dascăli lasă urme în caracterul și în destinul unui copil”, a transmis primarul orașului Titu – Laurențiu Costache, care a fost prezent la această manifestare a tinereții.

Edilul a adus felicitări și conducerii unității de învățământ liceal, directorului Cornelia Stan, pentru „modul unic în care a organizat această frumoasă paradă și pentru implicarea permanentă în viața liceului. Prin seriozitate, dedicare și mult suflet, reușește să contribuie zi de zi la dezvoltarea unei instituții de care întreaga comunitate poate fi mândră, aducând un plus de valoare, energie și încredere acestei școli”.

A mai spus primarul Laurențiu Costache că astăzi, 21 mai, nu a asistat doar la o paradă a absolvenților, ci la un moment încărcat de emoții, respect și speranță.

„Un moment despre oameni care lasă ceva bun în urma lor, despre profesori care modelează destine și despre copii care privesc spre viitor cu încredere, curaj și visuri frumoase”, a mai precizat primarul orașului Titu.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite