Connect with us

ACTUALITATE

Proiectul SRM de la Doicești a intrat în linie dreaptă

Publicat

pe

RoPower Nuclear ne anunță despre adoptarea Deciziei Finale de Investiție (FID), care a fost luată inclusiv la nivelul Adunării Generale a Acționarilor RoPower Nuclear, la data de 13.02.2026, în linie cu aprobarea Adunării Generale a Acționarilor Nuclearelectrica din data de 12.02.2026, pentru proiectul reactoarelor modulare de mici dimensiuni (SMR) de la Doicești. Totul se desfășoară ca urmare a finalizării mandatului de evaluare tehnico-economică realizat în conformitate cu prevederile HG 907/2016.

„Astăzi nu vorbim doar despre o investiție, ci despre o decizie strategică pentru următorii 60 de ani de energie curată în România. Adoptarea Deciziei Finale de Investiție confirmă că proiectul este pregătit să intre într-o nouă etapă. RoPower și-a îndeplinit mandatul de evaluare tehnico-economică în mod obiectiv și responsabil. Drumul nu se oprește aici – acesta este doar începutul. Fundamentul activității noastre rămâne neschimbat: Securitate Nucleară, Rigoare Tehnică și Interes Național. Fiind primul proiect SMR dezvoltat în Europa, asumăm atât provocările specifice unui proiect First of a Kind, cât și oportunitatea de a dezvolta această expertiză în regiune. Deja observăm interes din partea altor echipe și state, care urmăresc experiența României în acest domeniu”, a declarat Valentin-Ovidiu Nae, CEO RoPower Nuclear.

Proiectul SMR de la Doicești, județul Dâmbovița, bazat pe tehnologia NuScale VOYGR™,se va materializa pe amplasamentul unei foste centrale pe cărbune. Investiția, unică în Europa, va contribui la tranziția justă, la decarbonizarea sistemului energetic și la consolidarea securității energetice a României, în parteneriat strategic cu Statele Unite ale Americii.

De precizat că proiectul SRM de la Doicești presupune construcția unei centrale nucleare modulare cu o capacitate instalată de 462 MWe, pe amplasamentul fostei termocentrale pe cărbune din Doicești. Noua centrală va utiliza tehnologia NuScale Power, prin punerea în funcțiune a șase reactoare modulare de mici dimensiuni, fiecare cu o capacitate instalată de 77 MW. Energia generată de centrala de la Doicești va contribui la tranziția verde și concomitent la menținerea stabilității Sistemului Energetic Național, printr-un mix unic între emisii zero de CO2 în atmosferă și livrare de energie în bandă, indiferent de condițiile meteorologice sau momentul zilei.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Camera de Comerț Dâmboviţa este un sprijin real pentru antreprenori. Nu rata evenimentele din luna august!

Publicat

pe

Camera de Comerț Dâmbovița continuă și pe parcursul lunii august inițiativele dedicate antreprenorilor locali, prin întâlniri, dialog și noi oportunități de colaborare, astfel:

– Idei la filtru. Networking, schimb de experiență și identificarea unor noi oportunități de colaborare
– Campania „Antreprenor în Dâmbovița”. Deplasări în comunitățile locale pentru actualizarea CAEN Rev.3, noutăți legislative și soluții pentru provocările reale ale firmelor
– Orizonturi – Networking & Cocktail, eveniment dedicat furnizorilor de servicii pentru evenimente corporate și private
– Grup de mastermind – „Pledoarie pentru excelență” – Horst Schulze. O lectură esențială pentru angajați, angajatori și lideri – de fapt, pentru oricine dorește să depășească bariera „merge și așa”.

Urmărește pagina de Facebook a Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița pentru detalii despre dată, locații și modalitatea de participare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Salvatori în timpul liber. Emblema de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne pentru doi pompieri din Călărași

Publicat

pe

Doi pompieri din cadrul ISU Călărași, plutonierii adjutant Noni Sterea și Sorin Cișmaru, au primit astăzi, 16 iulie 2026, Emblema de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne, în semn de apreciere pentru activitatea desfășurată și rezultatele deosebite obținute.

În data de 5 iulie, pe când se aflau la plajă în timpul liber, în zona „Podul 4” din județul Călărași, Noni și Sorin au salvat de la înec patru persoane, doi adulți și doi copii, pe care i-au observat agitându-se la aproximativ 15 metri de mal, fiind luate de curenții puternici ai fluviului Dunărea.

Fără ezitare, cei doi pompieri, care au o experiență de peste 20 de ani în structurile de intervenție, au intrat imediat în apă, împreună cu alți cetățeni aflați în zonă, reușind să aducă victimele la mal în siguranță. Una dintre acestea, o tânără de 16 ani, era în stare de inconștiență și nu mai respira. Cu un calm desăvârșit, plt. adj. Noni Sterea a început imediat aplicarea procedurilor de resuscitare, pe care le-a continuat până la sosirea ambulanței. Ulterior, cele patru persoane au fost transportate la plural pentru investigații suplimentare.

Cei doi pompieri au fost felicitați astăzi, 16 iulie 2026 – Ziua Ministerului Afacerilor Interne, pentru curajul și profesionalismul de care au dat dovadă.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite