Connect with us

Dâmboviţa

Deputat Aurelian Cotinescu: Formarea unei majorități PSD-AUR va duce la ieșirea PNL de la guvernare!

Publicat

pe

Deputatul PNL de Dâmbovița Aurelian Cotinescu nu exclude posibilitatea ieșirii liberalilor de la guvernare. Decizia poate interveni ca urmare a respingerii proiectului de buget propus de premierul Ilie Bolojan.

„Dacă amendamentele propuse de PSD vor trece, noi, reprezentanții PNL, putem să constatăm un fapt foarte simplu, anume că AUR împreună cu PSD și celelalte grupuri parlamentare au format o altă majoritate. Dacă au făcut treaba asta, atunci PNL la guvernare nu mai există. Asta înseamnă că noi, liberalii, putem să luăm o decizie în sensul firesc de a ieși de la guvernare”, a precizat deputatul liberal Aurelian Cotinescu.

Consideră parlamentarul că, dacă liberalii și social democrații nu au înțeles nimic din lecțiile vechi, nu vor fi iertați de electorat.

„Faptul că, la ultimele alegeri parlamentare, și PNL, și PSD au ieșit atât de rău se datorează exact acestui tip de discurs interminabil pe baza diverselor probleme ale bugetului sau ale țării. PSD nu are cum să iasă bine dacă formează o altă majoritate, iar noi, liberalii, considerăm că nu mai putem avea o alianță cu ei”, a mai spus deputatul.

Aurelian Cotinescu apreciază Guvernul Ilie Bolojan. Spune liberalul că, în luna ianuarie 2026, pentru prima oară după mulți ani, România a înregistrat un excedent bugetar.

„Foarte puțină lume vorbește despre acest aspect. Am avut bani mai mulți la buget decât am cheltuit. Asta înseamnă că România poate să facă performanță bugetară și economică, dar trebuie să aibă stabilitate. Dacă avem maturitate politică, atunci, haideți, să ne facem treaba, haideți să ridicăm din nou nivelul de trai al românilor, etapizat, așa cum își permite țara, fără datorie suplimentară. Și, cu siguranță, peste o jumătate de an va începe relansarea economică, iar peste un an ne va fi mai bine”, a adăugat deputatul PNL Dâmboviţa Aurelian Cotinescu.

Numai că, în comisii, au apărut probleme. Înțelegerea dintre PSD și AUR pare că a căzut. Așa după cum a văzut lucrurile parlamentarul liberal, PSD a plecat la drum cu AUR, sedus de promisiuni și calcule de moment. Însă, ce s-a întâmplat astăzi, în comisii, îi aduce pe social democrații cu picioarele pe pământ.

„Adevărul este simplu. Alianța de conjunctură cu extremiștii a dus la blocarea Bugetului de stat. Când PSD a încercat să își impună punctul de vedere, ignorând amendamentele AUR privind pensiile militarilor, conflictul a devenit inevitabil. AUR a retras sprijinul, iar PSD a ales să răspundă printr-o decizie periculoasă, blocarea bugetului Ministerului Finanțelor în comisiile de specialitate. Ce înseamnă asta, concret? Investiții întârziate, proiecte locale puse pe pauză, incertitudine pentru instituții și autorități.

România nu își permite jocuri politice pe spatele bugetului public. PSD trebuie să revină la responsabilitate și la dialog. Bugetul României nu poate fi monedă de schimb într-un conflict politic”, a adăugat Aurelian Cotinescu – deputat PNL de Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Modalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița

Publicat

pe

În vederea facilitării procesului de achitare a facturilor aferente serviciilor de alimentare cu apă potabilă și canalizare, Compania de Apă Târgoviște-Dâmbovița S.A. recomandă utilizarea modalităților de plată care permit efectuarea rapidă și eficientă a tranzacțiilor, evitând, totodată, aplicarea unor eventuale comisioane suplimentare pentru procesarea plăților.

Clienții Companiei de Apă Târgoviște-Dâmbovița S.A. au la dispoziție următoarele modalități de plată:

– Prin ordin de plată, în oricare dintre conturile bancare ale companiei deschise la: Banca Transilvania, Exim Banca Românească, BCR, UniCredit, ING, BRD, Raiffeisen Bank, CEC Bank și Trezorerie. Codurile IBAN aferente plății facturilor sunt disponibile în partea stângă a facturii emise de companie.

– Online, cu card bancar, prin intermediul portalului clienți disponibil pe site-ul companiei, pentru utilizatorii care și-au creat cont: https://portal.catd.ro.

– Cu numerar, la centrele de încasare ale Companiei de Apă Târgoviște-Dâmbovița S.A. din localitățile Târgoviște, Găești, Pucioasa, Fieni, Moreni și Titu.

– Prin serviciul de debit direct (Direct Debit), disponibil prin intermediul instituțiilor bancare la care clienții dețin conturi.

CATD informează că rămân disponibile și plățile efectuate prin intermediul aparatelor de încasare amplasate în incinta magazinelor. În cazul acestor tranzacții, eventualele comisioane percepute pentru procesarea plății vor fi suportate de către client.

De asemenea, Compania de Apă Târgoviște-Dâmbovița S.A. încurajează clienții să își creeze un cont pe platforma online a companiei, accesând secțiunea Portal Clienți de pe site-ul https://catd.ro. Utilizarea portalului reprezintă o soluție modernă și eficientă, oferind acces rapid la facturile emise, precum și posibilitatea achitării acestora într-un mod simplu și sigur, fără deplasarea la centrele de încasare.

Vă asigurăm că depunem permanent eforturi pentru îmbunătățirea serviciilor oferite și pentru facilitarea interacțiunii cu clienții noștri.

BIROUL DE PRESĂ AL COMPANIEI DE APĂ TÂRGOVIȘTE DÂMBOVIȚA SA

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Informare pentru furnizorii aflați în relație contractuală cu Casa de Sănătate Dâmbovița

Publicat

pe

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Dâmbovița aduce la cunoștința furnizorilor de servicii medicale că în data de 2 iunie 2026 a fost emis Ordinul Președintelui CNAS nr. 982, privind măsurile aplicabile pentru raportarea și validarea serviciilor medicale în regim off-line.

Pentru informații suplimentare accesați cas.cnas.ro/casdb

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite