ADMINISTRAŢIE
Investiție pe final. Podul de la intrare în Pucioasa va fi redat circulației în scurt timp

Președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a anunțat, astăzi – 8 aprilie 2026, că, în scurt timp, va fi redeschisă circulația rutieră pe podul de la intrare în orașul Pucioasa, dinspre Târgoviște. În acest moment, se toarnă ultimul strat de asfalt, se realizează legătura cu DN71 și se montează parapeții de protecție.

Vorbim despre un obiectiv care este parte integrantă a proiectului de reabilitare a DN71, sectorul Târgoviște – Sinaia. Investiția a demarat în luna august 2025 și a presupus reparații la infrastructura podului, refacerea completă a sistemului rutier și lucrări hidrotehnice esențiale pentru siguranța circulației, dar și pentru protecția mediului.
ADMINISTRAŢIE
Primăria Găești a redeschis Centrul Cultural „Gheorghe Zamfir”, lăsat în degradare de fosta administrație locală

Centrul Cultural „Gheorghe Zamfir” din Găești este din nou funcțional, începând de astăzi, 10 iulie 2026. Vorbim despre o clădire pe care primarul Alexandru Iorga a găsit-o într-o stare avansată de degradare, ca urmare a faptului că fosta administrație publică locală a oprit sistemul de încălzire, în iarna 2024-2025, fără ca instalația să fie golită de apă, ceea ce a dus la înghețarea conductelor și caloriferelor și la stricarea pereților și a parchetului. Așadar, a fost nevoie de lucrări consistente de reparație!
„Redăm comunității un spațiu dedicat culturii, educației și evenimentelor care aduc oamenii împreună. Aici vor avea loc spectacole, concerte, conferințe, festivități și activități pentru toate generațiile.
Investim nu doar în clădiri, ci și în viața comunității. Un oraș se dezvoltă prin infrastructură, dar prinde suflet prin cultură. Continuăm să construim un Găești modern, în care fiecare investiție înseamnă un pas înainte pentru oameni”, a declarat Alexandru Iorga – actualul primar al orașului Găești.

ADMINISTRAŢIE
Titu: Săli de clasă complet schimbate la Liceul „I.C. Vissarion” și Școala Nr. 2. FOTO

Primarul orașului Titu, Laurențiu Costache, a verificat, astăzi – 9 iulie 2026, stadiul lucrărilor care se execută la Liceul Teoretic „I.C. Vissarion” și la Școala Gimnazială Nr. 2 Titu Târg.
Edilul își dorește ca, în toamnă, la începutul anului școlar, fiecare copil să intre în săli de clasă renovate și echipate cu mobilier nou, un obiectiv care este tot mai aproape de a fi înfăptuit în orașul Titu.
„Mă bucur să văd cum, zi de zi, sălile de clasă se transformă și prind viață. Fiecare investiție în educație este o investiție în viitorul copiilor noștri și al comunității noastre, iar noi vom continua să transformăm promisiunile în fapte”, a precizat primarul orașului Titu – Laurențiu Costache.

ACTUALITATEacum o săptămânăRotire de colan la Rotary Club Târgoviște. Noul președinte este Ionuț Popescu, patronul Complexului Turistic „Potcoava”
ACTUALITATEacum 3 zilePrimăria Titu: Anunț important pentru proprietarii de autovehicule
Ialomiţaacum o săptămânăDoi morți într-un accident feroviar în Ialomița. În mașina lovită de tren erau și doi copii, are au fost grav răniți
ACTUALITATEacum o săptămânăÎnvățătoarea lovită de fulger a ajuns la spital. Cei 14 copii din grupul surprins de furtună în Bucegi sunt în siguranță
ACTUALITATEacum 5 zileNu rata! De Sfântul Ilie, petrecem la „Ziua comunei Pietrari”
ACTUALITATEacum o ziPatru alpiniști s-au prăbușit în Bucegi, după ce coarda de asigurare s-a rupt. VIDEO
ACTUALITATEacum 6 zile18-19 iulie 2026. Zilele orașului Găești. Programul aici
Dâmboviţaacum o săptămânăTânăr de 19 ani din IL Caragiale, arestat preventiv pentru proxenetism


























