Giurgiu
Opt răniți într-un accident rutier în Colibași. A fost activat planul roșu de intervenție

Autoritățile din Giurgiu au activat planul roșu de intervenție, în această după-amiază, ca urmare a unui accident rutier soldat cu opt persoane rănite. Cinci dintre acestea au ajuns la spitale din București. Potrivit ISU, o femeie de 52 de ani a fost preluată cu elicopterul SMURD. Celelalte victime au vârste cuprinse între 30 și 58 de ani.
În eveniment au fost implicate un microbuz și trei autoturisme, unul dintre acestea era staționat. La fața locului au fost mobilizate mai multe echipaje de pompieri, cu o autospecială pentru transport victime multiple, o autospecială de stingere și un punct medical avansat, trei ambulanțe SMURD, patru SAJ și un elicopter SMURD. Accidentul a avut loc pe DJ 412, în localitatea Colibași.
Giurgiu
Casă mistuită integral de foc în Grădinari, județul Giurgiu! VIDEO

Nenorocire mare, noaptea trecută, în Grădinari, județul Giurgiu. O casă a fost mistuită total de flăcări. Proprietarii se aflau într-un alt imobil din curte când au observat focul. Era deja prea târziu pentru a mai putea face ei ceva.
La fața locului s-au deplasat pompierii de la Detașamentul din Bolintin Deal cu o autospecială de stingere, o autospecială pentru intervenție și salvare de la înălțime, o cisternă și o ambulanță SMURD. Când au ajuns militarii, locuința, construită în mare parte din lemn, ardea generalizat.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost scurtcircuitul.
VIDEO: Sursa, ISU Giurgiu
Giurgiu
Locuință distrusă de foc. Incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit

Incendiu violent, aseară, într-o gospodărie din Gostinu, județul Giurgiu. Focul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit și s-a manifestat la nivelul acoperișului unei case, pe o suprafață de aproximativ 30 mp. De asemenea, a existat riscul de a se extinde la vecini. Au ars articole de mobiler și textile și s-au deteriorat pereții și tavanele.
La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Giurgiu, cu două autospeciale de stingere, și un echipaj de la Serviciul Județean de Ambulanță.
ISU Giurgiu informează populația că trebuie să ia următoarele măsuri, pentru a înlătura pericolul de incendiu ce poate apărea pe timpul exploatării instalației electrice:
– verificați periodic instalaţia electrică, cu ajutorul personalului autorizat;
– nu folosiţi prize sau întrerupătoare slăbite;
– nu utilizaţi aparate electrice care au conductorii de alimentare uzaţi, deterioraţi sau care nu mai au ştecher;
– nu alimentaţi mai mulţi consumatori electrici din acelaşi prelungitor, concomitent;
– nu lăsaţi aparatele electrice sub tensiune când nu le folosiţi deoarece acestea pot fi oricând surse generatoare de incendiu.
Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale https://fiipregatit.ro și din aplicația de mobil DSU care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.
ADMINISTRAŢIEacum 3 zileMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum 6 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
Dâmboviţaacum 2 zileBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
ACTUALITATEacum o săptămânăA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
ACTUALITATEacum 6 zileJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă
Dâmboviţaacum o zi62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ACTUALITATEacum o săptămânăZilele județului Dâmbovița 2026. Retroparadă, mult sport și muzică de calitate























