Connect with us

ADMINISTRAŢIE

Președinte CJ Dâmboviţa: Europa trebuie să rămână aproape de administrațiile locale

Publicat

pe

Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, și primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, s-au aflat în aceste zile la Bruxelles, unde au participat la dezbaterile desfășurate la Parlamentul European având ca temă exercițiul financiar european 2028-2034.

A precizat Corneliu Ștefan că a susținut, împreună cu primarul Cristian Daniel Stan, ca finanțările viitoare aprobate de înaltul for legislativ european să pornească ținând cont de realitățile din teritoriu, de nevoile comunităților locale. Mai trebuie să se aibă în vedere investițiile care nu mai pot fi amânate, precum și dezvoltarea economică a fiecărei regiuni.

„Am evidențiat importanța fondurilor nerambursabile atât pentru administrațiile locale, pentru continuarea proiectelor, modernizarea infrastructurii, cât și pentru mediul de afaceri, respectiv, atragerea de investiții care pot produce efecte concrete în comunități, o condiție esențială pentru creșterea economică a județelor”, a precizat președintele CJD.

Dâmbovița, a mai spus Corneliu Ștefan, este pe primul loc în actualul exercițiu financiar, la nivelul Regiunii Sud-Muntenia, în atragerea fondurilor europene, iar obiectivul conducerii CJD este să continue în același ritm puternic de dezvoltare.

„Europa trebuie să rămână aproape de administrațiile locale, pentru că acolo se vede cel mai clar dacă o politică publică funcționează. Se vede în drumuri, școli, spitale, servicii publice și oportunități pentru oameni.

Reclama

Accesul constant la finanțare europeană nu este doar o temă administrativă. Este una dintre condițiile esențiale pentru ca proiectele începute să fie duse până la capăt și pentru ca dezvoltarea să se simtă în fiecare comunitate”, a adăugat Corneliu Ștefan – președintele Consiliului Județean Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Voinești. Așa da! Confort și civilizație până-n vârf de deal, lângă pădure

Publicat

pe

Gabriel Dănuț Sandu, prin activitatea sa în administrație, ca ales al voineștenilor, dovedește că este primarul tuturor locuitorilor și că nici un cetățean nu trebuie să fie prejudiciat în drepturile sale de a beneficia de confort, civilizație, de atenția autorităților. Consideră edilul că, atunci când îți asumi responsabilitatea de a conduce destinele unei comunități, nu există „nu se poate” când este vorba de oameni, de existența lor de zi cu zi. Trebuie să cauți soluții, sprijin, surse de finanțare, să ții în echilibru întreaga comunitate, să realizezi, în primul rând, infrastructura de interes esențial: drumuri, apă, iluminat public, canalizare și gaze naturale. O unitate administrativ teritorială este un organism viu, iar funcționarea acestuia depinde de cum este îngrijit.

Dăm și un exemplu din Voinești. Pare minor, dar explică, într-un mod simplu, conceptul de a coordona o localitate. Este vorba de un grup de gospodării, un cătun de la marginea satului Gemenea Oncești, sus pe deal, aproape de pădure. Case frumoase, cu acareturi, bine închegate. Ani de zile, oamenii care locuiesc în această zonă s-au confruntat cu drumuri desfundate, cu lipsa de apă. Nu puteau ajunge până acasă cu autovehiculele personale. Parcă trăiau într-o altă lume! Gambă s-a pus pe treabă și a reabilitat și modernizat tronsonul de drum care urcă spre cătun. A turnat covor asfaltic, a amenajat șanțuri dalate. A rezolvat și problema apei potabile, care nu ajungea până la cele 10 gospodării din vârful dealului. A instalat un hidrofor de mare putere, care urcă apa fără probleme.

„Aceasta este treaba noastră, a aleșilor locali, să avem grijă de toți cetățenii. Să le arătăm că, tunci când ajungi pe o funcție, prin votul lor, nu te lipești de scaunul din biroul pe ușa căruia scrie primar și uiți de problemele lor, te faci că nu îi mai cunoști sau le promiți la nesfârșit că vei rezolva situația. Nu. Responsabilitatea este esențială, atunci când vrei că lucrurile să meargă bine și să capacitezi încrederea cetățenilor. Nu aș fi avut liniște dacă nu conectam la comunitate, la confort, la civilizație și acel colț de sat”, ne-a mărturisit Gabriel Dănuț Sandu – primarul comunei Voinești.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Școala Dragodana va fi reabilitată și modernizată. Proiectul include și o sală de sport

Publicat

pe

Primăria Dragodana, din județul Dâmbovița, a obținut finanțare europeană nerambursabilă prin Agenția de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, pentru modernizarea școlii din satul de centru și construirea unei săli de sport. Valoarea totală a proiectului se ridică la 17.267.841,34 lei. Contribuția administrației publice locale va fi de 860.942,18 lei, reprezentând procentul de cofinanțare și cheltuielile neeligibile.

Conform contractului de finanțare semnat cu ADR Sud Muntenia, investiția trebuie să fie finalizată în luna octombrie 2027. În acest moment, ne-a informat primarul Gheorghe Sandu, se întocmește documentația necesară în vederea lansării licitației publice pentru desemnarea constructorului.

Proiectul urmărește dezvoltarea unei infrastructuri educaționale accesibile, sigure, moderne și adaptate desfășurării activităților didactice pentru învățământul primar și secundar, inclusiv sportive.

Și fiindcă tot vorbim despre infrastructura educațională din comuna Dragodana, amintim că Primăria construiește de la zero o creșă cu 40 de locuri în Pădureni, cu fonduri obținute prin Compania națională de Investiții – termen de finalizare ianuarie 2028. De asemenea, Grădinița Burduca a fost inclusă într-un proiect de reabilitare și eficientizare energetică, iar Grădinița Dragodana va fi reabilitată și reorganizată pentru a trece la program prelungit.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite