OPINII
Ţara, sub semnul OZN-ului şi al pedofilului în uniformă!
Am început anul bine. În forţă, pentru media. Nu avem ştiri despre scumpirea la gaze naturale, reacţii despre creşterea dobânzilor la bănci, despre evoluţia leu-euro, despre adevărul privind trecerea contribuţiilor sociale de la angajator la angajat şi costurile care decurg de aici… Nu ne mai interesează ce face Dragnea şi Ţuţuianu, cum mormăie Tudose şi se sburleşte la şeful său de partid… Nici ce se mai întâmplă prin ograda lui Codruţa nu mai preocupă pe nimeni!

Am început anul bine. În forţă, pentru media. Nu avem ştiri despre scumpirea la gaze naturale, reacţii despre creşterea dobânzilor la bănci, despre evoluţia leu-euro, despre adevărul privind trecerea contribuţiilor sociale de la angajator la angajat şi costurile care decurg de aici… Nu ne mai interesează ce face Dragnea şi Ţuţuianu, cum mormăie Tudose şi se sburleşte la şeful său de partid… Nici ce se mai întâmplă prin ograda lui Codruţa nu mai preocupă pe nimeni!
Am avut alte priorităţi la începutul lui 2018. Marţianul Pârţ de la Târgovişte şi pedofilul din Poliţia Română. Săracul a dat drumul la câini aşa, întâmplător, a pus un întreg sistem pe jar. Evident, un sistem bolnav, care, din când în când, nu îşi mai poate controla burdihanul plin de deşeuri şi vomează la vedere. Câte nu s-or întâmpla după uşă… A coborât poliţistul pedofil forţat cortina peste problemele adevărate ale ţării, spre bucuria politicienilor preocupaţi în aceste momente de păstrarea privilegiilor, de vacanţă şi jocuri de culise.
Asta este soarta noastră. Să fim proşti! Să ne lăsăm conduşi de cei adunaţi prin SRL-urile numite partide politice. Să ne punem încrederea în ei, iar dumnealor să ne dea cu flit, să ne prindă în pioneze şi să-şi vadă doar de gaşca lor. Nu am de gând să ies în stradă şi să-mi strig off-ul. Au avut unii grijă să perimeze şi această formă de protest, să o dilueze în găleata plină cu derizoriu!
Noroc cu poliţistul dezaxat, domnilor politicieni! V-a mai dat un răgaz, v-a pus într-un con de umbră nepriceperea de a conduce, luptele pe care le purtaţi între voi, şi, să mă scuzaţi, în nici un caz nu le duceţi în interesul ţării, e aşa, pentru orgoliul vostru de baroni, de semizei ai statului.
Reveniţi-vă, trataţi ţara după cum aţi jurat, nu ca pe o moşie a voastră pe care o puteţi ara după cum vă este placul! Profitaţi de răgazul pe care vi l-a creat omul legii pedofil, şi ăsta o creaţie a sistemului, şi apucaţi-vă de treabă! Zău aşa, văd că e rost ca ţara să o ia din nou la vale!
Ion Obăgilă
OPINII
Normalitatea lor… normalitatea noastră…

Suntem în recesiune! Cei mai tari din Europa! Fără guvern stabil. Demis prin moțiune. Posibil interimar până la iarnă! Cu un președinte depășit de situație. Cu o inflație care a luat-o la galop. Cu prețuri în magazine care urcă mai rapid decât mercurul în termometru! Este încărcat albumul cu superlativele deznădejdii! Dar avem politicieni făloși! Plini de ei. Mulțumiți. Sunt destui cei care fac pe implicații, pe iubitorii de țară. De unde! Baliverne! Teatru ieftin. Cei mai mulți sunt atenți doar la confortul și propria prosperitate. Dacă o iei la pas, numai așa, aiurea, și le pozezi proprietățile, parcurile auto, dacă le vizualizezi declarațiile de avere, cele la vedere, îți dai seama ce mult suferă unii pentru bietul popor român.
Deja mă îmbolnăvesc de greață. Mă ia capul când văd că impertinența și detașarea cârmuitorilor țării de realitate, de rostul firesc al lumii, a atins cote alarmante. Nu pot, nu știu, dar parcă nici nu vor să scoată țara la liman. Le este bine așa.
Am văzut că pe la București, la ROMAERO, a fost organizată o expoziție cu tehnică militară de vârf. Ultimele noutăți în materie! Piese de război de zeci de milioane de euro etalate ca la bâlci! Moda zilei! Bani mulți! Sunt pregătite afaceri imense! Trebuie să fim în trend cu vremurile! Cu crizele! Cu războaiele! Gloanțele contează acum mai mult decât bobițele de grâu! Am amuțit când am văzut câți politicieni, șefi de instituții, miniștri și parlamentari s-au plimbat printre drone, rachete, tancuri, tunuri, aruncătoare de obuze, avioane, proiectile și gloanțe de toate calibrele. Am făcut, așa, o paralelă tristă între un târg de armament și unul de agricultură. Sincer, nu am văzut demnitari, politicieni de primă mână admirând combine de treierat, tractoare, pluguri și alte tipuri de utilaje agricole. Nu îi intersesează domeniul. Pentru un politician actual este desuet, neimportant, nu aduce plus valoare la imaginea proprie dacă sunt imortalizați lângă un tractor de brazdă, o mașină de recoltat cartofi sau un hambar plin cu roade.
Dă altfel la portofoliu, la prestanță, dacă se urcă pe un tanc, dacă zâmbește spre camera video din carlinga unui bombardier sau dacă ține în mână un aruncător de grenade. Este impresia aia a puterii cu care, din păcate, s-au obișnuit. Ceva în ton cu preferințele lor. Se simt tari printre blindate și mitraliere. Îi inspiră. Le dă siguranță! Ține de țelul și avântul lor! Lăsăm la o parte narativele despre necesitate, strategii, economie, dezvoltare, siguranță regională și planetară.
Uită prea repede guvernanții că oamenii trăiesc totuși cu pâine, lapte, carne, roșii și cartofi. Programul SAFE nu este despre astea! Miliardele alea de euro pe care le împrumutăm merg în Germania și Franța, la concernele care fabrică armament, nu cârnați și cașcaval!
Normalitatea ține de alte resorturi de care politicienii par să fi uitat, și asta nu este bine. Apropo, am văzut că pâinea s-a scumpit. Și carnea. Și brânzeturile. Roșiile, delicatese. Chiar și la litrul de apă chioară, numită plată, s-a mai pus ceva. Și tăvălugul scumpirilor nu s-a oprit. Nici tancul Black Panther nu îl poate opri! Ce interes ar avea? Nu?
OPINII
Scena politică românească e plină de figuranți

Au trecut câteva zile bune de la demiterea Guvernului Bolojan prin moțiune de cenzură, dar, până acum, nu s-a conturat niciun fel de guvern, iar despre posibilul premier se fac numai speculații. Unele chiar de-a dreptul puerile. Dinspre Cotroceni nu se aude nimic. Ba da, parcă a fost discursul președintelui Nicușor Dan, de Ziua Europei. Mai bine articulat. Cu subiect și predicat. Și, subtil, cu țintă. Se vede că s-a lucrat mai mult la acest capitol. Dar, în rest, ce așteptăm?
Țara are nevoie de stabilitate. De o conducere legitimă. Avem sau nu avem politicieni adevărați? După cum se prezintă situația, nu avem. Cam toate partidele se află într-un cerc închis. Sunt prea orgolioși politicienii, ăștia pe care îi avem. Se gândesc mai mult la soarta organizației. Oare, nu știu că în politică trebuie să faci și sacrificii, compromisuri, să mai lași din mândria aia cu care își împodobesc imaginea? Ei, nu știu!
De multe ori, calculul politic, la care se adaugă și anumite lozinci, vezi-le pe astea cu partide pro-europeane, pro-occidentale, nu ajută țara. Deloc. Ce a făcut stimata coaliție până acum, în cele zece luni de guvernare? Au tăbărât cu taxe, impozite, măriri de prețuri, tăieri de drepturi, pe românul de jos. Mai sus, mai la vârf, nu au ajuns decât cu teoria. De aplicat, nimic. Așa se manipulează, să nu zic se minte poporul! Din vorbe.
Văd că circulă acum în online, în spațiul public, un curent de victimizare a premierului Ilie Bolojan. Se încearcă acreditarea ideii că omul ne-ar fi salvat, dar nu a fost lăsat să-și ducă planul până la capăt. Săracul…
Vorbeam de compromisuri în politică? Vi s-a părut că Bolojan vrea să facă vreunul? Nu! I-a agitat pe PSD-iști, folosind USR-ul ca vioara întâi, nu le-a făcut nicio concesie de tip social democrat, până i-a determinat să plece din guvern, deși, fie vorba între noi, nu ar fi vrut. Stăteu acolo, liniștiți. Acum, nu sunt nici la putere, nici în opoziție. Sunt pe o muchie de cuțit. Nu știu în ce parte să alunece fără să se rănească. Ori înapoi la guvernare, lângă PNL, USR și UDMR, ce urât!, sau tot la putere, dar cu AUR, mai riscant, dar mai cu vână!
Până la urmă, politica nu înseamnă doar calcul exact, ci și risc, sacrificiu, un pic de agitație, mai multă implicare. Se vorbește de guvern minoritar? Ce este ăla? O formă de a păcăli realitatea? De a crea aparențele stabilității?
Uite, am ajuns într-un moment în care în România s-ar putea face politică adevărată, și este necesară, dar nu avem actori adevărați! Lucrăm cu figuranți!
ACTUALITATEacum o săptămânăAflă aici cine concertează la Târgoviște de „Zilele Județului Dâmbovița” 2026!
Dâmboviţaacum 5 zileBărbatul dispărut din Malu cu Flori a fost găsit mort într-o fântână de lângă casă
ACTUALITATEacum o săptămânăMinistrul Sănătății a anunțat ce nereguli au fost găsite la restaurantul din Gemenea, unde 41 de persoane au acuzat toxiinefecție alimentară
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileValeni-Dâmbovița, o comună unde tradiția se completează plăcut cu modernul
ACTUALITATEacum o săptămânăDSVSA Dâmbovița evaluează toate alimentele servite nuntașilor care au ajuns la spital cu probleme digestive
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăComuna Cândești, speranțe, destule probleme și neajunsuri, dar se înaintează pe drumul cel bun!
ACTUALITATEacum 5 zilePrimarul de la Văcărești, în război cu cei care abandonează animale și aruncă gunoiul pe aiurea
ADMINISTRAŢIEacum 5 zilePrimăria Gura Șuții execută lucrări importante de modernizare a infrastructurii rutiere























