ADMINISTRAŢIE
VIDEO: Primăria Târgovişte va recupera paguba din procesul cu CAST de la angajaţii care au greşit!
Cristian Daniel Stan, primarul municipiului Târgovişte, are o misiune delicată, aceea de a plăti cel puţin 10 milioane de lei firmei CAST, în loc să folosească banii pentru investiţii de dezvoltare locală.
Societatea de construcţii prahoveană, care s-a ocupat, o vreme, de proiectul de modernizare a şoselei de centură a municipiului, a dat în judecată Primăria Târgovişte pentru neachitarea unor facturi pentru lucrări care au fost dovedite ca fiind realizate, dar care au fost refuzate la plată de administraţia locală.
Cristian Daniel Stan, deşi ceva mai târziu, a ieşit în faţa presei pentru a prezenta cum şi când a pornit litigiul care a culminat cu pierderea procesului şi un prejudiciu imens.
Totul a început în anul 2013, când administraţia locală, din care actualul edil nu făcea parte, a decis să refuze achitarea unor facturi în valoare de aproximativ 6 milioane de lei către CAST – primul constructor al şoselei de centură.
Spune primarul Târgoviştei că, la acel moment, nu numai că s-a refuzat plata, dar a fost deschisă şi o acţiune în instanţă împotriva CAST, pentru recuperarea unor prejudicii. În urma expertizelor realizate în timpul procesului, a rezultat că lucrările pentru care CAST a solicitat să fie plătită au fost efectuate.
„Eu sunt în situaţia de a strânge mizeria, din păcate. Am ajuns la o situaţie absolut neplăcută, în care municipiul Târgovişte este obligat la plata unei sume considerabile pe baza unui refuz la plată din urmă cu 5 ani”, a precizat Cristian Daniel Stan.
Edilul afirmă că prejudiciul va fi recuperat de la cei care s-au făcut vinovaţi pentru neacceptarea plăţilor către CAST, respectiv membrii echipei de implementare a proiectului.
„Adresa prin care s-a refuzat plata respectivă e semnată de conducerea Primăriei de la momentul respectiv, dublată de Direcţiile Economică, Tehnică şi Juridică”, spune Cristian Daniel Stan.
Susţine primarul că, dacă ar fi existat mai multă atenţie asupra situaţiei, nu s-ar fi ajuns la acest deznodământ critic.

Centura Târgoviştei este astăzi în acest stadiu!
ADMINISTRAŢIE
Primăria Mănești a obținut fonduri pentru Grădiniță cu program prelungit Drăgăești-Ungureni

Primăria Mănești, din județul Dâmbovița, va derula un proiect de modernizare, reabilitare, extindere și dotare a grădiniței din satul Drăgăești-Ungureni, unitate de învățământ care urmează să funcționeze cu program prelungit.
Contractul de finanțare pentru această investiție, în valoare de 12,8 milioane de lei, a fost semnat în data de 2 iunie 2026. Sunt prevăzute și lucrări de împrejmuire și amenajări exterioare a incintei, plus desființarea corpului C2.
Proiectul este finanțat prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, gestionat de ADR Sud-Muntenia. Atragerea de fonduri nerambursabile pentru dezvoltarea infrastructurii educaționale din comună reprezintă o prioritate pentru administrația publică locală de la Mănești, condusă de primarul Constantin Alexandru. Reamintim că s-au realizat până acum investiții importante în unitățile de învățământ din localitate. De asemenea, în prezent, se lucrează la prima creșă din comună.
ADMINISTRAŢIE
Poiana. Toate instituțiile de interes local au fost primenite, au o față nouă, europeană

Chiar dacă vremurile sunt așa cum sunt, cu bani puțini pentru investiții, cu o serie de opreliști cauzate de deficitul bugetar, de birocrație, de conjuncturile economice și politice globale, la Poiana, în județul Dâmbovița, o comună de oameni gospodari, de agricultori din tata-n fiu, se simte din plin acel iz de schimbare. Cum zice românul, totul este primenit, mai toate instituțiile de interes local au o altă față, în ton cu exigențele europene despre ceea ce înseamnă o comunitate civilizată. Școala, căminul cultural, grădinițele, primăria, zona Monumentului Eroilor din inima comunei, totul arată altfel.

Se construiesc la Poiana trotuare, pistă pentru bicicliști pe strada Narcisei, drum care pornește din centrul localității, perimetrul Bisericii, spre Poiana de Jos. Investiția a primit finanțare prin Administrația Fondului de Mediu. Pista are o lungime de 3,7 km, o lățime de 2,5 metri și este executată pe o singură parte a drumului, pe cealaltă parte urmând să fie amenajat trotuar. Ba chiar și drumurile de exploatare agricolă, prin implicarea primarului Marian Șerban, au fost modernizate!

În urmă cu ceva vreme, la Poiana s-au aflat în vizită de lucru președintele Consiliului Județean Dâmbovița – Corneliu Ștefan și directorul ADR Sud Muntenia – Liviu Mușat, pentru semnarea unui contract privind construirea unei grădinițe cu două grupe. Investiția, în valoare de 5.200.000 de lei, a primit finanțare prin Programului Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Prioritatea 5 – O regiune educată – obiectivul specific „Îmbunătățirea accesului la servicii educaționale favorabile incluziunii și de calitate, prin dezvoltarea infrastructurii accesibile, inclusiv pentru educația și formarea la distanță și online”. Grădinița va oferi copiilor din Poiana un spațiu prietenos, modern și sigur.

O altă investiție importantă pentru Poiana, dar care mai are de trecut un hop, din cauza procedurilor, este rețeaua de gaze naturale, obiectiv deosebit de important pentru confortul locuitorilor comunei.
„Vreau să realizăm și mai multe pentru comuna noastră, pentru oamenii care trăiesc aici. Avem proiecte, planuri, vise, speranțe pentru viitor. Am căutat, în tot acești ani, să ținem pasul cu lumea, cu dezvoltarea, cu tot ceea ce poate aduce mai mult confort, mai multă bunăstare pentru cetățenii localității noastre. Urmărim în permanență tot ceea ce se întâmplă în domeniul accesării fondurilor europene și guvernamentale nerambursabile. Sunt pentru noi, ca de altfel pentru toate unitățile administrativ teritoriale cu buget redus, fără resurse financiare nelimitate, bula de oxigen, șansa de dezvoltare”, ne-a precizat Marian Șerban – primarul comunei Poiana.

Dâmboviţaacum o săptămânăHoțul care a terorizat Târgoviștea a fost arestat!
ACTUALITATEacum o săptămână1 iunie 2026 la Târgoviște. Spectacole și multe surprize pentru copii. Vezi programul!
SOCIALacum 5 zileArme scoase la vânzare în oborul săptămânal. Polițiștii au reținut două femei și un bărbat
Dâmboviţaacum o săptămânăDeclarația video postată pe Facebook i-a adus sancțiuni primarului de la Produlești și echipei de fotbal
ACTUALITATEacum o săptămânăNu intrați în panică! Exercițiu ISU cu plan roșu activat la Târgoviște, pe 28 mai 2026, de la ora 11:00
ACTUALITATEacum o ziTârgoviște. A fost redeschis ștrandul de la Complexul de Natație. Program și tarife aici!
ACTUALITATEacum 6 zileSuper program pentru copii, de 1 iunie 2026, în Parcul Orășenesc Titu
Dâmboviţaacum o săptămânăConferință de alegeri la TSD Dâmbovița. Bogdan Istrate va fi noul lider al organizației de tineret
























moshu49
21 februarie 2018 at 8:04
De la un jurnalist de investigații aflam mai multe, inclusiv nume.
Cît despre recuperarea prejudiciului… PA! 🙁