ACTUALITATE
Atenţie, se lucrează! Evită intrarea în Târgovişte dinspre Valea Voievozilor!
Strada Gimnaziului, din municipiul Târgovişte, este, de săptămâna aceasta, un şantier deschis. Se execută reţeaua de canalizare, după care se va intra la amenajarea trotuarelor şi asfaltarea părţii carosabile. Primarul Cristian Daniel Stan speră ca investiţia să fie dată la gata în maximum două luni.
Întrucât vorbim despre o arteră extrem de circulată, intrarea în municipiu dinspre Valea Voievozilor-Moreni, reprezentanţii autorităţii locale au cerut constructorului să menţină strada deschisă dimineaţa, până la ora 08:30, dar şi seara, după 17:00-18:00. Măsura vizează limitarea pe cât posibil a disconfortului în trafic.
„Practic, tot ce se lucrează în cursul zilei este acoperit seara, astfel încât să putem să redăm circulaţiei strada respectivă. În orice caz, cei care nu sunt riverani, pot utiliza Calea Ialomiţei, ca variantă ocolitoare. Este o stradă care permite un aflux mare de trafic la orice oră. Oricum, sperăm ca, în 30 de zile să finalizăm canalizarea, şi va mai dura apoi încă cel mult două-trei săptămâni până va fi finalizată integral strada Gimnaziului”, precizează Cristian Daniel Stan – primarul municipiului Târgovişte.
Canalitarea este realizată cu fonduri din bugetul local, iar lucrările la infrastructura rutieră sunt finanţate de Guvernul României, prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală. Contractul de execuţie este deja semnat.
Odată cu încheierea anului şcolar, Primăria Târgovişte va demara şi lucrările de reabilitare şi modernizare pe strada Mihai Bravu, adică intrarea în oraş dinspre Pucioasa. De asemenea, se va intra în această vară şi pe strada Cetăţii, adică artera rutieră care leagă centrul oraşului de Spitalul Judeţean de Urgenţă.
ACTUALITATE
Doliu în fotbalul dâmbovițean. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe Marius Pilă!
Marius Pilă (29 ani), fotbalist la AFC Brezoaele, a pierdut lupta cu boala. A rămas în urmă o imensă durere în familie, printre prieteni și coechipieri. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
„În semn de respect și profundă tristețe pentru pierderea colegului și prietenului nostru, Pila Marius, care a plecat dintre noi mult prea devreme, anunțăm că meciurile programate pentru marți, împotriva celor de la FC Bolintin Malul Spart 2017, și sâmbătă, împotriva celor de la Sportul Vlădeni, se anulează. Suntem alături de familia îndurerată și de toți cei care l-au cunoscut și apreciat. Pila va rămâne mereu în amintirea și sufletele noastre. Odihnește-te în pace, Pila” – este mesajul postat pe pagina de Facebook a echipei AFC 1948 Brezoaele.
„Doliu peste fotbalul dâmbovițean, care pierde un suflet tânăr! A plecat dintre noi, mult prea devreme, Marius Pilă, fotbalistul echipei AFC Brezoaele, lăsând în urmă o durere imensă! Transmitem sincere condoleanțe familiei îndurerate și celor apropiați! Dumnezeu să-l odihnească în pace și să-i ofere lumină veșnică” – a transmis AJF Dâmbovița.
ACTUALITATE
Demolezi fără autorizație? Poți fi amendat chiar și cu 100.000 de lei!
Polițiștii locali din Pitești, județul Argeș, au efectuat, astăzi – 16 februarie 2036, verificări pe strada Teilor din municipiu, ca urmare a unei sesizări primite prin Dispecerat în legătură cu demolarea unei construcții. Având în vedere că lucrările se executau fără obținerea autorizației impuse de lege, a fost întocmit proces verbal de constatare și sancționare. Pentru astfel de fapte, amenda este cuprinsă între 1.000 și 100.000 lei – atrage atenția Poliția Locală Pitești.
Citește și: Zidul unei clădiri dezafectate s-a prăvălit peste o mașină care aștepta la semafor
„Conform Legii nr. 50/1991, republicată, executarea lucrărilor de construcții este permisă numai în baza unei autorizații de construire/desființare, în condițiile legii, cu respectarea prevederilor documentațiilor de urbanism, avizate și aprobate de administrația publică locală.
În acest sens, polițiștii locali cu atribuții în disciplina în construcții și afișaj stradal din cadrul Serviciului Control – Poliția Locală Pitești desfășoară zilnic acțiuni de verificare, atât în baza sesizărilor primite de la cetățeni, cât și prin autosesizare, în scopul identificării și verificării lucrărilor de construire executate, precum și al respectării legislației în vigoare.
Poliția Locală Pitești face apel către cetățeni pentru respectarea tuturor normelor legale privind executarea lucrărilor de construire pe raza municipiului, în scopul prevenirii aplicării măsurilor impuse”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.
-
Dâmboviţaacum 3 zileAccident rutier cu trei victime, pe DN61, în Uliești
-
ACTUALITATEacum 6 zileSfidare româno-coreeană la Petrești, județul Dâmbovița!
-
ACTUALITATEacum 6 zileAu decontat servicii medicale fictive de 580.000 de lei
-
ACTUALITATEacum 14 oreDoliu în fotbalul dâmbovițean. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe Marius Pilă!
-
Dâmboviţaacum o săptămânăAccident în Bilciurești. Doi tineri au ajuns la spital. Șoferul, de 18 ani, nu avea permis de conducere
-
Ialomiţaacum 4 zileA lovit un om cu mașina și a fugit! Nu avea permis de conducere, iar autoturismul era radiat
-
ADMINISTRAŢIEacum 6 zileGăești. Nu-ți vine să crezi în ce stare de degradare funcționau unele obiective publice!
-
Prahovaacum o săptămânăTrei persoane încarcerate după ce s-au răsturnat cu mașina în zona Pasul Bratocea















