Connect with us

POLITIC

Dragnea nu vrea sub nicio formă să-i ierte pe Firea şi Ţuţuianu!

Publicat

pe

Liviu Dragnea - preşedinte PSD (Sursa foto: evz.ro)

Zvonurile spun că Gabriela Firea şi Adrian Ţuţuianu s-ar afla pe lista neagră a lui Liviu Dragnea. Potrivit surselor noastre, liderul PSD l-ar ierta pe vicepremierul Paul Stănescu, dar nu vrea să îi mai accepte în partid pe senatorul Ţuţuianu şi pe primăriţa generală a Capitalei.

Acelaşi lucru l-ar dori şi apropiaţii lui Dragnea, câţiva miniştri şi sfătuitori de taină. Totuşi, nu sunt de acord cu excluderea lui Firea şi Ţuţuianu o serie de parlamentari social-democraţi şi preşedinţii unor organizaţii importante din ţară.

Vestea că Dragnea nu ar avea de gând să cedeze a înfierbântat spiritele în organizaţia PSD Dâmboviţa, care ar fi pregătită să protesteze dur dacă liderul Adrian Ţuţuianu ar fi schimbat din funcţie.

Liviu Dragnea se pare că a amânat şedinţa CEX tocmai pentru a putea capacita liderii din teritoriu şi pentru a-i determina să voteze împotriva celor doi social-democraţii rebeli.

Dacă totuşi Dragnea nu poate fi înduplecat şi îşi va apăra poziţa cu orice preţ, se vorbeşte că social-democraţii dâmboviţeni nu l-ar accepta ca înlocuitor al lui Ţuţuianu decât pe Daniel Cristian Stan, secretar executiv al organizaţiei şi primar al municipiului Târgovişte.

Reclama
Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

POLITIC

Claudiu Târziu, lider ACT: România nu poate merge prin istorie cu fruntea plecată

Publicat

pe

Reprezentanții Partidului Acțiunea Conservatoare (ACT) au fost prezenți astăzi, 16 august 2026, la un forum pe teme de actualitate organizat de Universitatea de Vară „Nicolae Iorga” de la Văleni de Munte, județul Prahova.

Președintelele ACT, europarlamentarul Claudiu Târziu, a susținut o conferință sub titulatura „Bruxelles sau noua Înaltă Poartă?”. În opinia liderul ACT, trebuie să ținem la suveranitate și demnitate. Totodată, a precizat Claudiu Târziu, avem obligația de a apăra interesul național.

La acest eveniment au participat membri și simpatizanți ai Partidului Acțiunea Conservatoare din Prahova, Dâmbovița, Sibiu, Buzău și din municipiul București. Unul dintre motto-urile întâlnirii a fost „Ideile ne adună. Convingerile ne țin împreună. Iar România ne cheamă la acțiune”.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

Dâmboviţa

Senator Ciprian Iacob: România trebuie să se întoarcă la centralele pe cărbune cât mai rapid!

Publicat

pe

Senatorul AUR Dâmbovița Ciprian Constantin Iacob consideră că România a pornit pe un drum greșit atunci când a început să închidă centralele pe cărbune fără să se asigure mai întâi că are surse alternative de producere a energiei electrice. Spune parlamentarul că țara noastră ar trebui să se întoarcă la centralele pe cărbune cât mai rapid!

„Este o chestiune firească și de bun simț. Orice familie înțelege că nu poți să iei din anumite lucruri și să nu pui nimic în loc. Noi ar fi trebuit progresiv, în ritmul nostru, al românilor, să ne asigurăm că avem o energie alternativă viabilă și mai apoi să închidem, rând pe rând, aceste centrale pe cărbune. Iată că acum trebuie să ne întoarcem de unde am pornit, la centerale pe cărbune, pentru că se pare că am luat-o pe o cărare greșită și nu mai pe sensul corect al lucrurilor, să ne întoarcem cât mai rapid”, a declarat senatorul Ciprian Iacob în cadrul unei emisiuni TV.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite