ADMINISTRAŢIE
Primar din Ialomiţa, prins în flagrant când primea „parandărătul” dintr-un contract!

Primarul comunei Grindu, din judeţul Ialomiţa, a fost reţinut pentru 24 de ore, după care instanţa l-a plasat în arest la domiciliu pentru comiterea infracţinii de trafic de influenţă în formă continuată.
Potrivit procurorilor, în cursul anului 2017, inculpatul Vieriu Costel a pretins unui om de afaceri (martor în cauză) să-i remită un comision de 10% din valoarea facturilor ce urmau a fi emise în baza unui contract pe care societatea martorului intenționa să-l încheie cu Primăria comunei Grindu, județ Ialomița.
„După ce s-a asigurat că firma respectivă a câștigat contractul, inculpatul Vieriu Costel a primit, în două tranșe, de la omul de afaceri suma de 41.000 lei (reprezentând contravaloarea comisionului menționat anterior).
Într-un context asemănător și pentru același motiv, inculpatul Vieriu Costel a cerut de la aceeași persoană un comision de 15% și a primit, la data de 29 noiembrie 2018, suma de 30.000 lei, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante”, se arată într-un comunicat DNA.
ADMINISTRAŢIE
Fonduri europene pentru dotarea Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Gura Ocniței

Primăria Gura Ocniței, din județul Dâmbovița, a obținut finanțare nerambursabilă, prin Grupul de Acțiune Locală Cricov – Provița – Prahova, pentru dotarea Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comună cu o autoutilitară basculabilă, necesară pentru intervențiile de zi cu zi. Proiectul are o valoare de 57.000 de euro – a anunțat edilul Liviu Vasilescu.
„Nu vorbim despre o investiție spectaculoasă, ci despre una utilă. Despre acele lucruri practice care, puse cap la cap, fac diferența în viața unei comunități. Continuăm să atragem resurse, să investim responsabil și să construim o administrație care răspunde prin fapte. Fiecare comunitate are nevoie de instrumente prin care administrația să poată lucra mai bine, mai repede și mai aproape de oameni”.
ADMINISTRAŢIE
Primăria Mănești a obținut fonduri pentru Grădiniță cu program prelungit Drăgăești-Ungureni

Primăria Mănești, din județul Dâmbovița, va derula un proiect de modernizare, reabilitare, extindere și dotare a grădiniței din satul Drăgăești-Ungureni, unitate de învățământ care urmează să funcționeze cu program prelungit.
Contractul de finanțare pentru această investiție, în valoare de 12,8 milioane de lei, a fost semnat în data de 2 iunie 2026. Sunt prevăzute și lucrări de împrejmuire și amenajări exterioare a incintei, plus desființarea corpului C2.
Proiectul este finanțat prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, gestionat de ADR Sud-Muntenia. Atragerea de fonduri nerambursabile pentru dezvoltarea infrastructurii educaționale din comună reprezintă o prioritate pentru administrația publică locală de la Mănești, condusă de primarul Constantin Alexandru. Reamintim că s-au realizat până acum investiții importante în unitățile de învățământ din localitate. De asemenea, în prezent, se lucrează la prima creșă din comună.
Dâmboviţaacum o săptămânăHoțul care a terorizat Târgoviștea a fost arestat!
SOCIALacum o săptămânăArme scoase la vânzare în oborul săptămânal. Polițiștii au reținut două femei și un bărbat
ACTUALITATEacum 3 zileTârgoviște. A fost redeschis ștrandul de la Complexul de Natație. Program și tarife aici!
Dâmboviţaacum o săptămânăDeclarația video postată pe Facebook i-a adus sancțiuni primarului de la Produlești și echipei de fotbal
ACTUALITATEacum 3 zileProgram integral Zilele județului Dâmbovița, 4-7 iunie 2026
ACTUALITATEacum o săptămânăSuper program pentru copii, de 1 iunie 2026, în Parcul Orășenesc Titu
Dâmboviţaacum o săptămânăConferință de alegeri la TSD Dâmbovița. Bogdan Istrate va fi noul lider al organizației de tineret
ACTUALITATEacum o săptămânăGura Șuții. Competiție intercomunală de fotbal „Cupa Trandafirilor – GAL Valea Mătăsarului”, ediția I























