ADMINISTRAŢIE
CJ Dâmboviţa demarează lucrări la Centrul de Recuperare Neuromotorie Copii Gura Ocniţei

Consiliul Judeţean Dâmboviţa urmează să asfalteze curtea Secţiei de Recuperare Neuromotorie Copii Gura Ocniței şi să demareze lucrări de întreţinere şi reabilitare, ca răspuns la solicitările formulate de conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgovişte. De asemenea, şefii CJ iau în calcul includerea acestei secţii într-un amplu proiect de modernizare.

În acest sens, ieri – 30 iulie 2019, preşedintele CJ Dâmboviţa – Alexandru Oprea şi vicepreşedintele Alin Manole au efectuat o vizită de lucru la faţa locului, împreună cu managerul Spitalului Judeţean – Claudiu Dumitrescu şi directorul de îngrijiri – Rodica Nicolae.
De reţinut faptul că Centrul de la Gura Ocniței este unul dintre cele mai bune centre de recuperare neuro-motorie pentru copii din ţară.

Unitatea beneficiază de un complex recuperator constând din: hidrokinetoterapie în bazine treflo din fibră de sticlă, termoterapie, kinetoterapie și reeducare motorie în cele 5 săli de kinetoterapie, ergoterapie (toată gama de proceduri), psihoterapie, activități recreative. Secția găzduiește pacienți (copii) cu afecțiuni neuromotorii și motorii din aproape toate județele țării, având 200 de paturi (150 pentru pacienți și 50 pentru însoțitoare), iar în prezent aici sunt spitalizați 113 copii.


ADMINISTRAŢIE
Fonduri europene pentru dotarea Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Gura Ocniței

Primăria Gura Ocniței, din județul Dâmbovița, a obținut finanțare nerambursabilă, prin Grupul de Acțiune Locală Cricov – Provița – Prahova, pentru dotarea Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comună cu o autoutilitară basculabilă, necesară pentru intervențiile de zi cu zi. Proiectul are o valoare de 57.000 de euro – a anunțat edilul Liviu Vasilescu.
„Nu vorbim despre o investiție spectaculoasă, ci despre una utilă. Despre acele lucruri practice care, puse cap la cap, fac diferența în viața unei comunități. Continuăm să atragem resurse, să investim responsabil și să construim o administrație care răspunde prin fapte. Fiecare comunitate are nevoie de instrumente prin care administrația să poată lucra mai bine, mai repede și mai aproape de oameni”.
ADMINISTRAŢIE
Primăria Mănești a obținut fonduri pentru Grădiniță cu program prelungit Drăgăești-Ungureni

Primăria Mănești, din județul Dâmbovița, va derula un proiect de modernizare, reabilitare, extindere și dotare a grădiniței din satul Drăgăești-Ungureni, unitate de învățământ care urmează să funcționeze cu program prelungit.
Contractul de finanțare pentru această investiție, în valoare de 12,8 milioane de lei, a fost semnat în data de 2 iunie 2026. Sunt prevăzute și lucrări de împrejmuire și amenajări exterioare a incintei, plus desființarea corpului C2.
Proiectul este finanțat prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027, gestionat de ADR Sud-Muntenia. Atragerea de fonduri nerambursabile pentru dezvoltarea infrastructurii educaționale din comună reprezintă o prioritate pentru administrația publică locală de la Mănești, condusă de primarul Constantin Alexandru. Reamintim că s-au realizat până acum investiții importante în unitățile de învățământ din localitate. De asemenea, în prezent, se lucrează la prima creșă din comună.
SOCIALacum o săptămânăArme scoase la vânzare în oborul săptămânal. Polițiștii au reținut două femei și un bărbat
ACTUALITATEacum 3 zileTârgoviște. A fost redeschis ștrandul de la Complexul de Natație. Program și tarife aici!
Dâmboviţaacum o săptămânăDeclarația video postată pe Facebook i-a adus sancțiuni primarului de la Produlești și echipei de fotbal
ACTUALITATEacum 3 zileProgram integral Zilele județului Dâmbovița, 4-7 iunie 2026
ACTUALITATEacum o săptămânăSuper program pentru copii, de 1 iunie 2026, în Parcul Orășenesc Titu
ACTUALITATEacum o săptămânăGura Șuții. Competiție intercomunală de fotbal „Cupa Trandafirilor – GAL Valea Mătăsarului”, ediția I
Dâmboviţaacum o săptămânăPlanul Roșu de Intervenție, activat în urma unui accident produs în Cornești
ACTUALITATEacum o săptămânăGăești: Cadouri de 1 iunie pentru toți copiii de la grădinițele din oraș























