Connect with us

ACTUALITATE

Dâmboviţa: 31 de şcoli şi grădiniţe cu WC-ul în curte şi fără apă curentă!

Publicat

pe

De apreciat prestaţia prefectului judeţului Dâmboviţa, Antonel Jîjîie, care dă dovadă, în cadrul colegiilor prefecturale, şedinţe la care sunt convocaţi toţi directorii de deconcentrate, de transparenţă şi vrea să afle precis, fără ocolişuri şi distorsiuni toate elementele care compun o anumită situaţie nedorită.

Reprezentantul Guvernului în teritoriu expune deschis problematica existentă şi le cere şefilor instituţiilor cu subordonare guvernamentală să nu ascundă nimic atunci când lucrurile nu merg chiar aşa cum trebuie.

Şedinţele Colegiului Prefectural nu mai au aceea nuanţă de întâlniri stinse, în cadrul cărora se citesc nişte rapoarte reci, tip şablon, de multe ori simple rezumate statistice. Antonel Jîjie permite şi jurnaliştilor participanţi la colegii să intervină, să întrebe şi să solicite lămuri privitoare la unele situaţii.

Astăzi, am aflat că, în judeţul Dâmboviţa, la 30 de ani de la revoluţie şi la 12 ani de la aderarea la Uniunea Europeană, încă mai există unităţi de învăţământ care nu dispun de grupuri sanitare în interior, de apă curentă sau de canalizare! Asta în ciuda multitudinilor de oportunităţi de finanţare a unor proiecte, prin fonduri guvernamentale sau europene. În total, sunt 31 de instituţii de învăţământ în Dâmboviţa unde se foloseşte WC-ul din fundul curţii, iar apa curentă lipseşte.

Materialul prezentat în faţa şefilor de deconcentrate de subprefectul Florina Ramona Mureşan poate fi considerat a fi încurajator, mai apropiat de realităţile şi civilizaţia europeană la care ne chinuim să ne aliniem de 12 ani, dar încă mai există bube, indicii care demonstrează că nu am intrat cu totul în normalitate, că mai zăbovim în nevoi.

Reclama

A spus reprezentanta Guvernului în Dâmboviţa că mai avem în judeţ 3 grădiniţe care nu deţin autorizaţii sanitare de funcţionare. La Ciocăneşti, la Pătroaia Vale (comuna Crângurile) şi în satul Bungetu (comuna Văcăreşti), unde lucrările de modernizare a acestei unităţi au demarat în 2009 şi nu s-au încheiat până acum!

Nu există până în prezent nici un fel De sursă de apă potabilă la grădiniţele din satul Cetăţuia, comuna Bărbuleţu, În Valea, comuna Pietrari, şi la Şcoala Podu Rizii, comuna Sălcioara.

Nu s-au rezolvat nici problemele generate de lipsa autorizaţiilor de siguranţă la incendii, deşi au existat destule precedente tragice în România, din cauza nerespectăriii normelor de prevenire a incendiilor. În judeţul Dâmboviţa, din 180 de clădiri care trebuiau musai să deţină aceste autorizaţii, doar un pic peste jumătate le-au obţinut, mai precis 99.

Nici asigurarea pazei în şcoli nu a fost rezolvată, deşi, nu de puţine ori, apar scandaluri generate de indivizi care pătrund în incinta unităţilor de învăţământ – bătăi, ameninţări, furturi. Din cele 503 instituţii de învăţământ din Dâmboviţa, 109 au asigurată paza umană, 218 unităţi sunt dotate cu instalaţii video, iar 156 nu au nici un fel de supraveghere.

Reclama
Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Primăria Târgoviște a semnat contractul de finanțare pentru sediul secundar al Școlii „Vasile Cârlova”

Publicat

pe

Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, a fost prezent astăzi la sediul Consiliului Județean Dâmbovița, unde a semnat, împreună cu directorul ADR Sud Muntenia – Liviu Mușat, în prezența președintelui CJD Corneliu Ștefan, contractul de finanțare pentru reabilitarea și modernizarea sediului secundar al Școlii Gimnaziale „Vasile Cârlova”, cel de pe terasa Pârvan Popescu (fostul Liceu Auto).

După cum a precizat edilul Târgoviștei, scest proiect care primește finanțare prin Programul Regional „Sud Muntenia” poartă numărul 13 și nu este unul cu ghinion. Valoarea tuturor contractelor semnate pe acest program de finanțare depășește 320.000.000 de lei.

„Sediul Școlii Gimnaziale „Vasile Cârlova” situat pe strada Pârvan Popescu va face obiectul unei investiții complete de reabilitare și modernizare, în valoare de aproximativ 17.000.000 lei, finanțare europeană nerambursabilă și care va transforma spectaculos școala amintită. Licitația de execuție a fost deja lansată, iar lucrările ar putea începe vara aceasta”, a precizat Cristian Daniel Stan – primarul municipiului Târgoviște, după semnarea contractului de finanțare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Proiect istoric! DJ 714, drumul spre inima Bucegilor, va fi modernizat printr-un proiect finanțat prin ADR Sud Muntenia

Publicat

pe

După deplasările la Titu și Vulcana Pandele, stația terminus a misiunii ADR Sud Muntenia și a Consiliului Județean Dâmbovița de semnare a unor contracte de finanțare cu fonduri europene nerambursabile a fost la sediul CJD, unde au fost semnate câteva contracte de finanțare cu Consiliul Județean Dâmbovița, Primăria municipiului Târgoviște și Primăria comunei Valea Lungă.

CJD, prin președintele Corneliu Ștefan, a semnat cu directorul ADR Sud Muntenia, Liviu Mușat, un contract de finanțare considerabil, ce vizează modernizarea DJ 714, Glod – Sanatoriul Moroeni – Bolboci -Padina – Peștera. Este vorba de un vechi și indispensabil traseu montan care face legătura cu inima Munților Bucegi, respectiv cu zona stațiunii Padina – Peștera. Această cale de acces este necesară pentru dezvoltarea turismului montan dâmbovițean.

După cum a precizat Corneliu Ștefan, investiția, aflată acum în prima fază, are o valoare de 390.000.000 de lei. Traseul, care va fi supus unor ample lucrări de reabilitare și modernizare, are o lungime de 19,14 km.

„Este cel mai mare proiect din Regiunea Sud-Muntenia ca valoare și cel mai mare contract semnat vreodată de autoritățile din Dâmbovița pentru modernizarea unui drum județean”, a spus Corneliu Ștefan.

Pentru prima dată de când a fost construit, întregul traseu, pornind din satul Glod și până în zona Padina -Peștera, va fi asfaltat. De asemenea, se vor executa lucrări de lărgire a benzilor de circulație, se vor realiza consolidări ale versanților în zonele unde se produc alunecări de teren și vor fi montate elemente moderne de siguranță rutieră.

Reclama

„DJ 714 asigură accesul către Sanatoriul Moroeni și către stațiunea de interes național Peștera – Padina, o destinație cu un potențial turistic deosebit. Prin această investiție, punem bazele unei infrastructuri moderne care va susține dezvoltarea turismului în zona montană dâmbovițeană”, a adăugat președintele Consiliului Județean Dâmbovița.

A mai precizat Corneliu Ștefan că, în etapa a doua, de execuție a acestui proiect mamut, se are în vedere construirea unui drum nou, care va ocoli satul Glod și se va conecta la DN 71, Târgoviște – Sinaia. Studiul de fezabilitate pentru acest proiect a fost deja finalizat.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite