ADMINISTRAŢIE
Constructorul drumului de la UM Gară îl pune în dificultate pe finanţatorul magazinului mall de la Târgovişte!

Reprezentanţii societăţii care investeşte în centrul comercial de tip mall, din zona Gării Târgovişte Sud, au solicitat administraţiei judeţene o întâlnire în care să fie analizat stadiul lucrărilor la drumul de legătură Bulevardul Carol I – şoseaua de centură, în condiţiile în care se înregistrează întârzieri în execuţie care îi pun şi pe ei în dificultate.
Au explicat aceştia că activitățile de realizare a centrului comercial sunt avansate, urmând ca în perioada următoare să fie predate amplasamentele firmelor ce vor funcționa în incintă, condiționat de existența unei părți carosabile modernizate.
Preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, Alexandru Oprea, a subliniat faptul că executantul lucrărilor la drumul județean are întârzieri în realizarea investiției din cauza lipsei, în permanență, a resurselor de utilaje și personal în șantier, aspecte constatate de nenumărate ori prin rapoartele de monitorizare, efectuate prin reprezentanții instituției.
„Consiliul Județean Dâmbovița a transmis reprezentantului delegat al SC Group Concif SRL, prezent la discuții, obligativitatea ca în cursul săptămânii viitoare să fie suplimentat numărul de utilaje și personal la obiectivul aflat în desfășurare, termenul fiind scadent până la o eventuală reziliere a contractului de lucrări, cu solicitarea în instanță din partea instituției noastre a unor daune-interese pentru nerespectarea clauzelor contractuale.
A fost solicitată prezența administratorului Sc Group Concif SRL, în calitate de lider de asociere, la sediul instituției – Cabinet Președinte, în data de 9 septembrie 2019, ora 8:30, în vederea prezentării unui punct de vedere privind urgentarea lucrărilor rest de executat și finalizarea în cel mai scurt timp a investiției de la DJ 720 E”, se arată într-un comunicat de presă remis de CJ Dâmboviţa.
ADMINISTRAŢIE
Primăria Târgoviște reabilitează cu fonduri europene și Școala „Prof. Paul Bănică”. VIDEO

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a anunțat că Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Nr. 11) din Micro VI va intra, posibil chiar din această toamnă, într-un amplu proces de reabilitare. Investiția, în valoare de 32 de milioane de lei, va fi implementată cu fonduri europene nerambursabile accesate de administrația publică locală.
„Lucrările vor acoperi trei direcții esențiale: reabilitarea clădirii, modernizarea spațiilor de învățământ și, foarte important, consolidarea antiseismică a structurii, pentru siguranța tuturor celor care trec pragul școlii în fiecare zi.
Proiectul include și măsuri importante pentru creșterea eficienței energetice: înlocuirea tâmplăriei exterioare cu tâmplărie modernă, cu geam termoizolant, izolarea termică a fațadei, a pereților exteriori și a planșeului peste ultimul nivel, refacerea sistemului de încălzire și a rețelelor electrice, precum și montarea de panouri fotovoltaice”, a precizat edilul Daniel Cristian Stan.
VIDEO
ADMINISTRAŢIE
Gura Șuții. Au început lucrările de modernizare a străzii Nucetului

Primarul de la Gura Șuții, Marian Dinu, a dat în aceste zile o veste bună concetățenilor săi, în plan socio-edilitar. Au fost demarate lucrările de reabilitare și modernizare pe strada Nucetului, respectiv tronsonul de drum cuprins între sediul Primăriei și ieșirea din comună spre localitatea vecină.
Investiția prevede amenajarea de șanțuri betonate, trotuare moderne și podețe de acces în gospodării. În cadrul aceluiași proiect,vor fi modernizate și elementele de iluminat public stradal. De asemenea, ca și pe strada Principală, vor fi montate bănci pentru odihnă, iar pe întreaga zonă dedicată spațiilor verzi vor fi plantați trandafiri.
„Începerea lucrărilor este dovada că ne ținem de promisiuni. Este un proiect esențial pentru comunitate, care va îmbunătăți atât siguranța pietonilor, cât și confortul locuitorilor. Continuăm să construim o comună modernă, curată și bine organizată”, a precizat primarul Marian Dinu.

Edilul a ținut să mulțumească și președintelui Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, care a fost în permanență alături de comunitatea de la Gura Șuții și a susținut implementarea tuturor proiectelor de interes local, un rol important în dezvoltarea infrastructurii avându-l investițiile derulate în asociere între CJD, prin Programul Județean de Dezvoltare Locală.
ACTUALITATEacum o săptămânăDoliu la ISU Dâmboviţa. S-a stins din viață Lt. col. Ionuț Mihai Muscăloiu. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Dâmboviţaacum o săptămânăA murit un mare DASCĂL al școlilor din nordul județului Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămânăTârgovișteanul Dan Neculăescu, propus ambasador al României în Statele Unite ale Americii!
ACTUALITATEacum 7 zileHotel Peștera Wellness & Spa, în topurile naționale ale calității și profesionalismului
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăGata cu semaforul! S-a redeschis circulația pe podul de la Pucioasa, de pe DN71, Târgoviște – Sinaia
Dâmboviţaacum o ziDoi răniți grav într-un accident pe DN 72A, în Dragomirești
ACTUALITATEacum o săptămânăSacrificiul din spatele performanței: Drumul spre podiumul național la Geografie
Dâmboviţaacum o săptămânăAntrenorul Ilie Poenaru și-a încheiat contractul cu Chindia după înfrângerea din meciul cu FC Bihor























