Connect with us

ACTUALITATE

Alfabetul convieţuirii, festival interetnic organizat la Ploieşti!

Publicat

pe

În perioada 20-22 septembrie 2019, vor avea loc la Ploieşti manifestările prilejuite de cea de-a VII-a ediţie a festivalului cu titlul „ALFABETUL CONVIEŢUIRII” – proiect iniţiat de Uniunea Elenă din România, în parteneriat cu Primăria Municipiului Ploieşti, Consiliul Judeţean Prahova şi Filarmonica „Paul Constantinescu” din Ploieşti.

Menit să promoveze dialogul intercultural şi unitatea în diversitate, Festivalul interetnic va debuta vineri, 20 septembrie, la ora 17:00, cu o defilare a ansamblurilor participante şi parada costumelor tradiţionale. Ulterior, în prezenţa autorităţilor şi a invitaţilor, va avea loc deschiderea oficială a evenimentului, pe scena amenajată în zona de Sud a Bulevardului Independenţei, zona Monumentului Vânătorilor.

În cele trei zile de spectacole, pe scena amplasată în zona de sud a B-dului Independenţei din Ploieşti, vor evolua peste 800 de artişti din România şi Grecia.
De asemenea, de-a lungul bulevardului vor fi rezervate standuri dedicate minorităţilor naţionale unde vizitatorii se vor bucura de spicuiri ale culturii şi tradiţiilor diversităţii etnice din România.

Program:

VINERI – 20.09.2019
17:00-18:00 – Defilarea ansamblurilor participante şi parada costumelor tradiţionale;
18:00-18:30 – Deschiderea oficială a Festivalului „Alfabetul Convieţuirii”;
18:30-22:00 – Spectacol – partea I.
18:30-20:30 – Spectacol – partea I, Concert folcloric Filarmonica din Ploieşti
20:30-21:00 – Spectacol „Athanasios Korfiatis” din Evia – Grecia
21:00-22:00 – Concert „Mahala Rai Banda”.

SÂMBĂTĂ – 21.09.2019
11:00-15:00 – Spectacol – partea a II-a;
16:00-19:30 – Spectacol – partea a III-a.
19:30-20:30 – Concert” Society & Culture” din Drama, Grecia
20:30-22:00 – Concert „Bucharest Klezmer Band” & Maia Morgenstern

DUMINICĂ – 22.09.2019
11:00-15:00 – Spectacol – partea a IV-a.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Primăria Pietrari, anunț important pentru agricultori

Publicat

pe

Primăria comunei Pietrari, județul Dâmbovița, solicită producătorilor agricoli din localitate – persoane fizice sau juridice, cărora le-au fost afectate de îngheț culturile declarare la APIA, să depună la Registratura Primăriei cerere pentru constatarea pagubelor produse. Solicitările trebuie să fie însoțite de declarația depusă la APIA.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Premierul Bolojan nu crede în materializarea proiectului centralei nucleare de la Doicești

Publicat

pe

Premierul interimar Ilie Bolojan și-a exprimat, într-un interviu acordat publicației HotNews, neîncrederea vizavi de materializarea proiectului nuclear de la Doicești, județul Dâmbovița. Nu este pentru prima oară, în cele zece luni de mandat, când primul ministru afișează incertitudinea cu privire la SRM-urile care ar trebui să fie construite pe amplasamentul fostei termocentrale de la Doicești, dar acum parcă a fost mai dur, transmițând un mesaj fără echivoc.

„Unul dintre proiectele despre care s-a vorbit în acești ani a fost SMR de la Doicești, acel reactor. Știți cât a consumat Nuclearelectrica acolo? Peste 240 de milioane de dolari. Și vom rămâne cu un teren și cu niște hârtii. Întrebarea este: merită asta? În loc să facem niște investiții cu cap și să negociem cât se poate de clar contractele și să investim în nuclear cu adevărat în așa fel încât să avem dezvoltare în anii următori”.

Ilie Bolojan, dacă ar fi să intrăm în istoria acestui proiect și să vizualizăm declarațile date de înalții demnitari ai României cu privire la investiția româno-americană, este primul reprezentant al țării noastre care se arată neîncrezător în ceea ce privește realizarea centralei nucleare cu reactoare modulare mici pe care Nuclearelectrica și firma „Nova Power and Gas”, împreună cu compania americană „NuScale Power”, ar urma să o dezvolte la Doicești.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite