Connect with us

ADMINISTRAŢIE

Directorul LDP răspunde criticilor lansate de preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa

Publicat

pe

Sursa foto: politica-broastei.ro

Directorul SC Lucrări Drumuri şi Poduri SA, Cristian Avanu, a răspuns, printr-un comunicat de presă, acuzelor lansate de preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, Alexandru Oprea, care a declarat că va cere un control la respectiva societate întrucât s-a utilizat doar o mică parte din sumele alocate pentru lucrările de reparaţii pe drumurile judeţene.

După ce prezintă cifrele anului în curs, Avanu concluzionează că tot acest scandal are la bază altă țintă și nu activitatea efectivă a SC Lucrări Drumuri și Poduri Dâmbovița SA.

„Valoarea totală a lucrărilor executate în anul acesta până la data de 30.08.2019, în baza contractului de concesiune încheiat cu Consiliul Județean Dâmbovița, este de aproximativ 18.500.000 lei, cea mai mare valoare de lucrări realizată până la data de 30 august din toți anii și duce la un grad ridicat de realizare a lucrărilor comparativ cu media anilor precedenți.

Din totalul de 111 obiective cuprinse în ultimul program de lucrări au fost realizate peste 70 de obiective. Conducerea societății face eforturi intense pentru realizarea în totalitate a programului de lucrări chiar dacă acesta se suplimentează în fiecare lună și programarea lucrărilor suferă modificări continue.

Menționăm că până la data de 30.08.2019, S.C. Lucrări Drumuri și Poduri Dâmbovița a produs și a pus în operă peste 21.500 tone de asfalt ce reprezintă cea mai mare cantitate de asfalt așternută în ultimii ani până la acestă dată.

Reclama

Nu lipsit de relevanță este și faptul că bugetul Consiliului Județean Dâmbovița a fost aprobat în data de 24.04.2019, iar actul adițional ce cuprindea lucrările clare ce urmau a se executa în decursul acestui an de către societatea noastră, a fost semnat abia în data de 21.05.2019, deci la interval de circa o lună.

În cazul în care Consiliul Județean Dâmbovița ar fi făcut demersuri în vederea urgentării întocmirii programului de lucrări, în acest moment situația ar fi fost cu totul alta. Astfel că cea mai mare parte a lucrărilor au fost realizate într-un interval de timp relativ scurt respectiv 3 luni, în perioada iunie-august 2019.

Totodată facem precizarea că situația economico-financiară a S.C. Lucrări Drumuri și Poduri Dâmbovița S.A. este una foarte bună, înregistrând la data de 31.07.2019 un profit net de 1.342.429 lei”.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Găești. Transformare radicală a spațiului verde din zona ANAF

Publicat

pe

Orașul Găești își schimbă înfățișarea cu fiecare zi care trece. Asta a promis primarul Alexandru Iorga când a preluat mandatul în decembrie 2025 și asta face!

Săptămâna aceasta, spre exemplu, au fost finalizate lucrările de amenajare a spațiului verde din zona ANAF Găești, cu gazon, flori și arbuști ornamentali. Transformarea este una radicală.

Edilul a anunțat deja că urmează abordări similare în mai multe perimetre din Găești, astfel încât orașul să devină mai verde, mai curat și, evident, mai frumos.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Regenerare urbană multizonală, proiect de peste 27 de milioane de lei implementat la Răcari

Publicat

pe

Încă un proiect important pentru dezvoltarea socio-edilitară intră în linie dreaptă la Răcari. Primarul Marius Caravețeanu ne informează că a fost semnat Contractul de finanțare pentru „Regenerare urbană multizonală”, o investiție de 26,7 milioane de lei. Perioada de implementare a acestui proiect: 10.08.2026 – 10.11.2029. Finanțarea este asigurată prin Programul Regional Sud Muntenia.

Se are în vedere realizarea a patru obiective:

– Amenajare teren sport, loc de joacă, alei, trotuare, parcări și spații verzi în zona blocurilor din orașul Răcari. Investiția prevede execuția unui teren de sport de 119 mp; loc de joacă realizat din tartan de 238 mp; alei pietonale, 625 mp; alei carosabile și parcaje , 3.592,00 mp; spații verzi – 1.769,00 mp.
– În satul Colacu se va construi o bază sportivă care va avea în componență un teren de sport realizat din gazon natural cu o suprafață de 424,00 mp; loc de joacă realizat din tartan – 120,00 mp; vestiare – suprafață construită de 80,85 mp; gradene – 4,80 mp; alei pietonale, carosabile și parcaje – 1.123,20 mp; spații verzi – 3.307,15 mp.
– În satul Stănești va fi înființat un centru cultural și o bază sportivă. Căminul cultural va avea o suprafață construită de 227,25 mp; alei pietonale și carosabile – 638,35 mp; teren de sport realizat din gazon natural – 1.125,00 mp; gradene – 17,00 mp; loc de joacă realizat din placă de beton armat + covor cauciucat granulat – 238,00 mp; spațiu verde – 908,40 mp.
– La Ghimpați va fi edificată o bază de agrement ce are în structură un teren de fotbal realizat din gazon natural de 2.365,00 mp; teren multisport realizat din gazon natural – 2.365,00 mp; teren de tenis realizat din gazon natural – 576,00 mp; teren multisport realizat din gazon natural – 576,00 mp; spațiu administrativ + grupuri sanitare – suprafață construită de 140,00 mp; scenă – suprafață construită de 80,00 mp; platformă parcare – 303,00 mp; loc de joacă realizat din placă de beton armat + covor cauciucat granulat – 165,00 mp; spații verzi – 5.270,50 mp; alei – 1.789,00 mp.

„Continuăm să transformăm proiectele în investiții concrete pentru fiecare zonă a orașului. Răcari se dezvoltă. Mulțumim echipei de implementare, colaboratorilor, consultanților și proiectanților care au contribuit la pregătirea și realizarea acestui proiect și, nu în ultimul rând, Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, pentru sprijinul acordat și pentru buna colaborare”, este mesajul transmis de primarul orașului Răcari – Marius Caravețeanu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite