Connect with us

ACTUALITATE

Nicio suspiciune de coronavirus în judeţul Dâmboviţa

Publicat

pe

FOTO ARHIVĂ (Sursa: sudouest.fr)

La nivelul judeţului Dâmboviţa, nu au fost înregistrate până la acest moment cazuri sau suspiciuni de îmbolnăvire cu COVID-19, iar cele 37 de persoane aflate în supraveghere prin izolare la domiciliu sunt clinic sănătoase, nu prezintă simptomatologie specifică afectării cu coronavirus – informează Direcţia de Sănătate Publică.

În ceea ce priveşte eventuale măsuri de carantină, au fost ientificate, împreună cu Instituţia Prefectului şi cu autorităţile administraţiei publice locale, patru locaţii, cu o capacitate de 100 de locuri, în Târgovişte, Voineşti, Pucioasa şi Titu.

„Facem apel la persoanele care au călătorit în zonele cu risc , să ia toate măsurile de prevenţie şi să respecte normele de igienă. Rugăm persoanele care prezintă simptomele specifice unei viroze respiratorii sau pe cele ale gripei şi nu se încadrează în definiţia de caz suspect, nu au venit sau nu au intrat în contact cu persoane din zonele de risc, să contacteze medicul de familie pentru stabilirea conduitei terapeutice.

Caz suspect reprezintă pacientul cu infecţie respiratore acută care prezintă febră, tuse durere în gât şi în perioada de 14 zile anterioare debutului simptomelor a avut contact apropiat cu un caz confirmat, un caz probabil sau a avut istoric de călătorie în zonele cu transmitere comunitară extinsă”, se arată într-un comunicat remis de DSP Dâmboviţa.

În comunitate, persoanele fără simptome respiratorii ar trebui:
– să evite aglomerațiile și frecventarea spațiilor închise aglomerate (de ex. supermarketuri, mall-uri);
-să mențină o distanță de cel puțin 1 metru față de orice persoană cu simptome
respiratorii (de ex. tuse, strănut);
-să-și spele frecvent mâinile folosind apă și săpun atunci când mâinile sau antiseptic pe bază de alcool;
-să utilizeze tehnica de a tuși sau a strănuta în interiorul cotului flectat sau să-și acopere nasul și gura în timpul tusei și strănutului cu un șervetel de unică folosință, urmată de aruncarea acestuia după utilizare și spălarea IMEDIATĂ a mainilor cu apă și săpun;
– să se abțină de la atingerea gurii, nasului și ochilor;
-să respecte regulile privind modul de purtare, îndepărtare și eliminare a măștilor asociate cu o igienă corectă a mâinilor.

Atenţie! La nivelul Institutului Național de Sănătate Publică din subordinea Ministerului Sănătății a fost operaționalizată linia TELVERDE destinată cetățenilor care doresc informații legate de prevenirea infectării cu virusul COVID – 19 (coronavirus): 0800.800.358. Programul de funcționare al liniei verde este între orele 08:00 și 23:00, inclusiv în zilele de sâmbătă și duminică. Pentru situaţii de urgenţă, cetăţenii trebuie să sune la 112.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Președinta Consorțiului Digital Radio Mondiale, Ruxandra Obreja, în vizită la Pietroșița

Publicat

pe

Astăzi – 26 iunie 2026, la Pietroșița, județul Dâmbovița, în organizarea Fundației „Renașterea Pietroșiței – Ruralia” și a Fundației „Comăniță”, se va consuma un eveniment socio-cultural de excepție. Totul se va desfășura având-o ca invitat special pe Ruxandra Obreja, fiică a acestei comune, președinta Consorțiului Digital Radio Mondiale (DRM). După cum ne-a precizat Daniel Comăniță, președintele celor două fundații, Ruxandra Obreja are rădăcini adânci pe meleagurile acestei localități pitorești, fiind nepoata preotului Ioan Oprea.

Programul va debuta cu primirea înalților oaspeți, urmată de o vizită la casa familiei Oprea și un moment de rugăciune la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Joseni. Manifestările culturale și discuțiile vor fi purtate în cadrul tradițional al Conacului Manolescu. Oaspeții vor fi întâmpinați cu pâine și sare de copiii din cadrul Ansamblului „Pietroșița Renaște”. Cuvântul de bun venit va fi rostit, așa cum este obiceiul, de Daniel Comăniță. De asemenea, un mesaj de întâmpinare va aparține primarului comunei Pietroșița – Leonard Dicu. În cadrul întâlnirii, vor mai susține alocuțiuni preotul protopop Eugen Popescu, directorul Școlii Pietroșița ‘’Sfântul Nicolae’’ – profesor Elena Anghel, directorul Școlii Moroeni ‘’Ion Ciorănescu’’ – profesor Oana Popa și directorul Liceului Tehnologic ‘’Aurel Rainu’’ Fieni – profesor Maria Mocanu.

Programul mai cuprinde momente de recitare poezie cu scriitorul și publicistul Constantin Voicu și scriitorul George Ioan Canache și profesorul Olguța Panțuroiu.

Un discurs va fi invitată să susțină și Ruxandra Obreja, președinta Consorțiului Digital Radio Mondiale (DRM). Cuvântul de încheiere îi va aparține lui Daniel Comăniță, după care toți cei prezenți vor putea urmări un program artistic susținut de Ansamblul „Pietroșița Renaște”.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Campanie de sterilizare gratuită câini și pisici, organizată de Primăria Târgoviște

Publicat

pe

Foto cu caracter ilustrativ

Primăria Municipiului Târgoviște organizează o nouă campanie gratuită de sterilizare a câinilor de rasă comună (cu stăpân). În plus, anul acesta, acțiunea vizează și pisicile – a anunțat edilul Daniel Cristian Stan.

În cazul câinilor, potrivit legii, sunt obligatorii și microciparea și înregistrarea în Registrul de Evidență a Câinilor cu Stăpân (RECS), iar Primăria Târgoviște le realizează tot gratuit.

Pentru a beneficia de aceste servicii, persoanele interesate trebuie să depună o solicitare la sediul D.A.P.P.P. (Str. Revoluției, Nr. 2-5) sau prin e-mail la: dappp_tgv@pmtgv.ro.

Informații suplimentare și programări la numărul de telefon 0374.494.893 – Registratura D.A.P.P.P.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite