ACTUALITATE
Coronavirus România, 25 martie: 906 cazuri, 13 decese, 8 pacienţi în stare gravă la ATI

Pe teritoriul României, au fost confirmate, până astăzi – 25 martie, 906 cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus), cu 144 mai multe faţă de ieri. Dintre cele 906 persoane, au fost declarate vindecate și externate 86 şi au decedat 13, care aveau și cu boli cronice preexistente şi erau internate în spitale din București, Iași, Suceava, Arad, Craiova, Timișoara și Bacău.
Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 3 ani și 79 de ani. La ATI, în acest moment, sunt internați 18 pacienți, din care 8 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 6.016 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 96.055 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală. Menționăm că aceste cifre referitoare la persoanele carantinate și izolate nu cuprind cifrele cu privire la situația din municipiul București, pentru care vom comunica în cel mai scurt timp posibil.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 14.466 de teste, din care 646 în unități medicale private.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.391 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 9.359 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Până în prezent, prin structurile abilitate ale MAI au fost întocmite 167 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal. Totodată, Poliția și Jandarmeria au aplicat 1.336 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantină.
De asemenea, cu ocazia formalităților de intrare în țară, Poliția de Frontieră a întocmit 4 dosare penale, în care sunt cercetate 18 persoane, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de fals în declarații, faptă prevăzută și pedepsită de art. 326 Cod Penal.
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, până în prezent, 51 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 38 în Italia, 4 în Spania, 2 în Namibia, 2 în Indonezia, 2 în Franța și câte unul în Tunisia, Irlanda și Luxemburg. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 8 cetățeni români aflați în străinătate, 7 în Italia și unul în Franța, au decedat.
Sursa: Grupul de Comunicare Strategică
ACTUALITATE
Primarul de la Văcărești, în război cu cei care abandonează animale și aruncă gunoiul pe aiurea

Primarul comunei Văcărești, din județul Dâmbovița, le-a declarat război celor care îi sfidează pe locuitorii de bună credință, dar și eforturile administrației publice locale de a înfrumuseța așezarea. Prin urmare, s-au luat măsuri pentru ca indivizii certați cu normele de conviețuire în comunitate să fie prinși și trași la răspundere atunci când abandonează animale și când aruncă gunoiul te miri pe unde.
În această dimineață, edilul Ionuț Irinel Badea a publicat pe Facebook imagini cu o autoutilitară din care, azi-noapte, au fost lăsați în comuna Văcărești mai mulți câini. Spune primarul că șoferul, care a fost prins în flagrant, avea setată pe telefonul mobil locația exactă unde să abandoneze câinii. Cu o zi înainte, șeful administrației publice locale de la Văcărești apela la consăteni, tot pe Facebook, pentru a de urma unei persoane care a aruncat pe teritoriul comunei mai mulți saci cu gunoaie.
„Noi le-am spus că vor fi prinși indiferent de ora la care vor arunca gunoaie sau câini pe raza comunei Văcărești, dar au refuzat să creadă. Acum s-au convins și vor suporta toate consecințele! (…)
Unii din alte părți și-au făcut un obicei din a arunca gunoaie și câini pe raza comunei Văcărești, iar noi îi asigurăm pe acești indivizi rău voitori că îi vom prinde la fel ca pe niște pești în năvod. Se știu ei care”, a scris primarul Ionuț Irinel Badea, pe pagina sa de Facebook.
ACTUALITATE
PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată! Comunicat de presă finalizare proiect Critys SRL Lungulețu
ACTUALITATEacum 2 zileAflă aici cine concertează la Târgoviște de „Zilele Județului Dâmbovița” 2026!
ACTUALITATEacum 3 zileMinistrul Sănătății a anunțat ce nereguli au fost găsite la restaurantul din Gemenea, unde 41 de persoane au acuzat toxiinefecție alimentară
ACTUALITATEacum 3 zileDSVSA Dâmbovița evaluează toate alimentele servite nuntașilor care au ajuns la spital cu probleme digestive
ADMINISTRAŢIEacum 3 zileComuna Cândești, speranțe, destule probleme și neajunsuri, dar se înaintează pe drumul cel bun!
ADMINISTRAŢIEacum 6 zilePucheni, între tradiție, pitoresc și modernitate
ACTUALITATEacum 6 zileUrs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO
Dâmboviţaacum 3 zileToxiinfecție alimentară la o nuntă în Voinești! Zeci de persoane au ajuns la spital. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!
Dâmboviţaacum 3 zileUPDATE. A fost suspendată activitatea localului din Gemenea unde s-au înregistrat zeci de cazuri de toxiinefecție alimentară
























