ACTUALITATE
Coronavirus România, 31 martie: 2.245 de cazuri, 69 decese, 36 de pacienţi în stare gravă

Până astăzi, 31 martie 2020, pe teritoriul României, au fost confirmate 2.245 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus), cu 293 mai multe ca ieri. Dintre acestea, 220 au fost declarate vindecate şi externate şi 69 de persoane au decedat – informează Grupul de Comunicare Strategică. De asemenea, la acest moment, la ATI se află 62 de pacienţi, dintre care 36 sunt în stare gravă.
În ceea ce-i priveşte pe românii din străinătate, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României, până în prezent, 94 de cetățeni au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 56 în Italia, 14 în Franța, 7 în Germania, 6 în Spania, 2 în Namibia, 2 în Indonezia, 2 în Marea Britanie și câte unul în Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Belgia și SUA. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment au decedat 19 români aflați în străinătate: 9 în Italia, 6 în Franța, 2 în Marea Britanie, unul în Germania și unul în Spania.
„Începând cu data de 30 martie a.c., persoanele care părăsesc locul în care au fost carantinate, fără aprobarea autorităților competente, vor fi obligate să reia ciclul de 14 zile de carantinare, suportând cheltuielile efectuate cu carantinarea acestora, și vor răspunde penal conform legii. Totodată, persoanele care nu respectă condițiile izolării și sunt identificate în afara spațiului de izolare vor fi obligate să intre în carantină 14 zile, suportând cheltuielile efectuate cu carantinarea acestora, și vor fi sancționate contravențional, dacă fapta nu constituie infracțiune.
Potrivit Ordonanței Militare nr. 6 din 30.03.2020, se instituie pe perioada stării de urgență, măsura de carantinare în municipiul Suceava și în zona limitrofă formată din următoarele opt comune: Adâncata, Salcea, Ipotești, Bosanci, Moara, Șcheia, Pătrăuți și Mitocu Dragomirnei.
În această perioadă, în zona carantinată este permisă intrarea, respectiv ieșirea pentru transportul de marfă, indiferent de natura acestuia, a materiilor prime și resurselor necesare desfășurării activităților economice în zona carantinată,precum și a aprovizionării populației. De asemenea, este permisă intrarea, respectiv ieșirea, persoanelor care nu locuiesc în zona carantinată dar care desfășoară activități economice sau în domeniul apărării, ordinii publice, securității naționale, sanitar, situațiilor de urgență, administrației publice locale, asistenței și protecției sociale, judiciar, serviciilor de utilitate publică, energetic, agriculturii alimentației publice, alimentării cu apă, comunicațiilor și transporturilor”.
ACTUALITATE
E sport național urcatul la volan sub influența alcoolului și fără permis!

A devenit sport național în România să te urci la volan sub influența băuturilor alcoolice și fără permis de conducere ori având acest drept suspendat, ca urmare a încălcării legislației rutiere! Este concluzia la care am ajuns citind informările transmise, zi de zi, de Poliție. Și am mai constatat ceva! Procedează astfel nu doar bărbații, cum am fi tentați să credem, ci și femeile. În plus, sunt numeroase și situațiile când vehiculele utilizate nu sunt înmatriculate în circulație sau nu îndeplinesc toate condițiile de siguranță. A, și să nu uităm viteza!
Vă prezentăm mai jos doar cazurile identificate de polițiștii din județul Dâmbovița în acest weekend (25-26 iulie 2036)
La data de 25 iulie a.c., în jurul orei 12:50, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Butimanu au depistat pe DN 1A, în localitatea Cătunu, o femeie, de 38 de ani, din comuna Potlogi, în timp ce ar fi condus un autoturism, deși ar avea exercitarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice suspendată. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată.
De asemenea, în jurul orei 18:25, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe strada Heleșteului, în afara localității Comișani, un tractor condus de un bărbat, de 54 de ani, din comuna Bucșani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat faptul că tractorul nu ar fi înmatriculat în circulație, iar conducătorul acestuia nu ar deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. În plus, tractorul i-ar fi fost încredințat pentru a fi condus pe drumurile publice de către un bărbat, de 55 de ani, din comuna Comișani. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unui vehicul neînmatriculat și încredințarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că nu deține permis de conducere.
Tot la aceeași dată, în jurul orei 19:00, polițiștii Secției 13 Poliție Rurală Titu, au surprins un bărbat, de 52 de ani, din comuna Potlogi, în timp ce ar fi condus un autoturism pe DJ 401 A, în Potlogi, deși s-ar fi aflat sub influența alcoolului. Rezultatul testării cu aparatul din dotare a indicat o valoare de 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru prelevarea de probe biologice necesare stabilirii îmbibației alcoolice. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Mai mult, în jurul orei 19:45, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Titu au oprit pentru control, în comuna Odobești, o autoutilitară condusă de un tânăr, de 19 ani, din comuna Corbii Mari. Verificările au indicat faptul că acesta nu ar deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoutilitara i-ar fi fost încredințată de un bărbat, de 31 de ani, din comuna Odobești. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și încredințarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că nu deține permis de conducere.
Totodată, în jurul orei 20:20, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Titu au depistat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Potlogi, în timp ce ar fi condus un autoturism în comuna Odobești, deși ar fi avut autorizația de circulație provizorie expirată. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul neînmatriculat.
La data de 26 iulie a.c., în jurul orei 15:40, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Titu au oprit pentru control, pe strada Pictor Nicolae Grigorescu, din orașul Titu, un autoturism condus de un bărbat, de 63 de ani, din județul Teleorman. Verificările efectuate în bazele de date au indicat faptul că șoferul nu ar deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Totodată, în jurul orei 19:05, polițiștii Formațiunii Rutiere Găești au depistat un bărbat, de 68 de ani, din municipiul București, în timp ce ar fi condus un autoturism pe DC 81, în comuna Corbii Mari, deși s-ar fi aflat sub influența alcoolului. Polițiștii au procedat la testarea acestuia cu aparatul etilometru, rezultând o valoare de 0,82 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice necesare stabilirii cu exactitate a îmbibației alcoolice. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
ACTUALITATE
Direcția Silvică Dâmbovița organizează licitație pentru închiriere Cabana Brătești
Dâmboviţaacum o săptămânăBărbat de 44 de ani, lovit în plin pe trecere de pietoni în Sălcuța (Titu). VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăAtenție! Modificări la Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște, din 20 iulie 2026
Dâmboviţaacum 6 zileUPDATE. Ei sunt tinerii care este posibil să se fii înecat în râul Argeș, la Ionești
ACTUALITATEacum 6 zileAstăzi, ați făcut un copil fericit! Mesajul unei mămici către un polițist din Târgoviște
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăFostul prefect Marian Tănase este noul administrator public al județului Dâmbovița
ACTUALITATEacum 4 zileAu fost găsiți înecați! Dumnezeu să-i odihnească în pace!
Dâmboviţaacum 6 zileDoi tineri, posibil înecați în râul Argeș în zona satului Ionești. VIDEO
ACTUALITATEacum 6 zileAvertizare de vreme severă în Argeș, Dâmboviţa și Prahova, la noapte (22 iulie 2026). S-a emis și cod roșu de inundații


























