Connect with us

ACTUALITATE

Coronavirus România, 16 aprilie: 491 de cazuri noi, 392 decese, 243 pacienţi la ATI

Publicat

pe

FOTO ARHIVĂ (Sursa: fanatik.ro)

Până astăzi – 16 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 7.707 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID–19, cu 491 mai multe ca ieri – informează Grupul de Comunicare Strategică. De asemenea, s-au înregistrat 392 de decese, 1.357 persoane au fost declarate vindecate şi 243 de pacienţi sunt internaţi la Terapie Intensivă. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 79.629 de teste.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 718 au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 422 în Italia, 196 în Spania, 25 în Franța, 13 în Germania, 47 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 2 în SUA, 2 în Austria, 2 în Belgia, 2 în Indonezia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 55 de cetățeni români aflați în străinătate au decedat: 13 în Italia, 14 în Franța, 16 în Marea Britanie, 7 în Spania, 3 în Germania şi câte unul în Belgia și Suedia.Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 11 au fost declarați vindecați: 7 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

ACTUALITATE

8 martie 2026: Doamnele și domnișoarele au acces gratuit la muzeele din Târgoviște

Publicat

pe

De

Consiliul Judeţean Dâmboviţa, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” din Târgovişte, pregăteşte un cadou cultural cu ocazia Zilei Internaţionale a Femeii, oferind intrarea liberă doamnelor și domnișoarelor, în data de 8 martie 2026, la muzeele din Târgovişte și Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi.

Muzeele din Târgoviște ce vor putea fi vizitate gratuit sunt: Ansamblul Monumental „Curtea Domnească”, Muzeul Tradițiilor Militare Dâmbovițene – Școala de Cavalerie, Muzeul Scriitorilor Dâmboviţeni, Muzeul Tiparului şi al Cărţii Vechi Româneşti, Muzeul Evoluţiei Omului şi Tehnologiei în Paleolitic, Muzeul „Casa Romanţei”, Muzeul de Istorie, Muzeul „Vasile Blendea”, Muzeul de Artă și Casa Atelier „Gheorghe Petraşcu”.

Programul de vizitare al muzeelor din Târgoviște și Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi este între orele 09:00 – 17:00.

Cu această ocazie, conducerea Consiliului Judeţean Dâmboviţa şi a Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgovişte urează tuturor doamnelor şi domnişoarelor un sincer „La mulţi ani cu sănătate şi multe bucurii!”.

Compartimentul Imagine, Relații Externe,
Consiliul Județean Dâmbovița

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Ajungi pe 8 martie 2026 în Pitești? Circulația va fi restricționată pe pasajul Podul Viilor

Publicat

pe

De

Foto arhivă

Primăria Municipiului Pitești anunță că în ziua de duminică, 08.03.2026, în intervalul orar 07:00 – 16:00, circulația va fi restricționată pe pasajul Podul Viilor, în ambele sensuri de circulație.

Măsura este necesară pentru desfășurarea lucrărilor de reparații ce vor avea loc la rosturile de dilatație, lucrări ce se impun în vederea asigurării unui trafic corespunzător.

Conducătorii auto sunt rugați să folosească rute ocolitoare și să circule cu prudență pentru evitarea oricărui incident.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite