Argeș
Câine pierdut, regăsit cu ajutorul jandarmilor din Argeş

Cât de des credeţi că jandarmii aflaţi în patrulare sunt atenţi la câinii din curţile oamenilor, având în vedere că nu aceasta este misiunea lor? Ei bine, s-a întâmplat în judeţul Argeş, după ce au citit pe o reţea de socializare povestea căţeluşei Maya, dată dispărută de mai multe zile.
Şi exact când proprietarii îşi pierduseră speranţa că ar mai putea să o găsească, un echipaj de la IJJ Argeş care se afla în comuna Merişani a observat într-o curte un câine care semăna izbitor cu cel din postarea de pe Facebook. Imediat, militarii au luat legătura cu proprietarii gospodăriei respective, care le-au spus că au găsit patrupedul pe stradă şi l-au luat acasă ca să îl îngrijească.
Tot jandarmii au fost cei care i-au contactat pe autorii anunţului şi le-au cerut să vină la Merişani, să vadă dacă este vorba despre câinele său. Şi a fost!
Argeș
Turistă străină, mușcată de un urs pe Transfăgărășan

O turistă străină, în vârstă de 18 ani, a ajuns la spital cu o plagă mușcată la nivelul piciorului drept, produsă de un urs.
Nedoritul eveniment s-a petrecut pe Transfăgărășan, în zona comunei Arefu, județul Argeș. La fața locului a sosit de urgență un echipaj SMURD, care a preluat victima.
A fost transmis și un mesaj Ro-Alert. Zona a fost asigurată de echipaje de jandarmi în vederea preîntâmpinării altor incidente.
ACTUALITATE
Abandonul animalelor e sport național în România! Video revoltător!

Felicitări Poliției Animalelor din județul Argeș, care a dovedit încă o dată că acționează ferm atunci când situația o impune! De această dată, oamenii legii au identificat-o cu rapiditate pe femeia care a fost filmată când abandona pe un teren viran, în Morărești, în apropierea unei biserici, șase pui de pisică, pe care i-a adus cu mașina împreună cu o prietenă.
La presiunea bărbatului care le-a văzut și a efectuat înregistrarea video, cele două femei au băgat bietele pisicuțe înapoi în sac, în portbagajul autoturismului, și au plecat. Pe filmare se aude când motivează că animăluțele i-au fost lăsate în poartă și că nu va fi sancționată că le-a adus în câmp. Doar că lucrurile nu au stat deloc așa!
Imediat ce imaginile au fost postate pe Facebook, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor Argeș s-au sesizat din oficiu și au pornit o anchetă, iar persoana vinovată a fost identificată. Este vorba despre o femeie de 73 de ani, din Pitești, care a primit o amendă în valoare de 3.000 de lei, conform Legii 205/2004 privind protecția animalelor. Așa că, aviz amatorilor!
ACTUALITATEacum 4 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
ADMINISTRAŢIEacum o ziMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum o săptămânăSecția Recuperare de la Spitalul Județean din Târgoviște a fost inaugurată în prezența fostului ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete
Dâmboviţaacum o săptămânăTrei răniți într-un accident rutier în comuna Răzvad, județul Dâmbovița
Argeșacum o săptămânăTânără de 19 ani, agresată sexual pe stradă, ziua, într-un loc public
ACTUALITATEacum 7 zileA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție
ADMINISTRAŢIEacum 3 zileApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
ACTUALITATEacum 4 zileJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă























