OPINII
Când apele curg invers…
Dacă, nu cu multă vreme în urmă, liderul PSD Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a spus, pe bună dreptate, că dâmbovițenii nu mai vor să vadă o luptă între PSD și PRO România, lucrurile nu stau tocmai așa în plan practic, ceea ce mă face să cred că, pe undeva, unii vor să îi submineze autoritatea și poziția politică, tocmai acum în apropierea campaniei electorale. La ultima conferință de presă, încă presedintele Consiliului Județean Dâmbovița, Alexandru Oprea, invocând metoda „la un atac răspundem tot printr-un atac”, deși în politică ar trebui să fie și unelte de lucru mai finuțe, l-a criticat dur pe fostul său coleg și tovarăș de politică, Adrian Țuțuianu.
Nu am de gând să reproduc aici ce a spus Oprea, este deja plictisitor, enervant, rutinat și neproductiv în plan politic.Trebuie doar să remarc că cea mai mare parte a discursului său l-a avut ca laitmotiv pe senatorul PRO România. PNL, mai puțin sau, așa, la diverse.
Și nu a fost doar atât. A urmat la microfon și primarul de la Niculești, Dorinel Soare, care și el l-a avut ca element de lucru tot pe Adrian Țuțuianu! Edilul a încercat să însiropeze un pic alocuțiunea sa, venind cu o serie de argumente oarecum pertinente despre fenomenul Țuțuianu, care, în opinia unora care au cântat mult în corul Rovanei Plumb, pare că este în continuare dușmanul de moarte al social-democraților dâmbovițeni și au uitat, culmea, de liberali!
Ținta pe care și-au ales-o unii de prin PSD, de a sta cu bâta pregătită doar să-l lovească pe Țuțuianu mi se pare cel puțin ciudată și deloc constructivă, productivă pentru organizație, în contextul în care, pe de altă parte, liderul PNL Dâmbovița, Virgil Guran, profitând de faptul că este bine înfipt în șaua puterii, a început să aplice lovituri fulgerătoare PSD Dâmbovița și conducerii acestei organizații într-un mod care îți aduce aminte mai mult de perioada instalării la putere a comuniștilor, care căutau prin orice mijloace să discrediteze partidele istorice.
Ultima ieșire cam de acest tip a președintelui Guran a fost aseară, când, la o emisiune tv, a cerut organelor statului să vină în Dâmbovița pentru a verifica afacerile lui Corneliu Ștefan. Așa ceva nu am mai trăit până acum pe scena politică dâmbovițeană. O oroare venită de la un politician liberal, urmașul Brătienilor, nu de la Inchiziție. Și culmea, mesajul care voia să pară lansat de un simplu cetățean nevinovat, venea de la un membru marcant al puterii și cu funcție de coordonare în Guvern al unor instituții de forță.
Despre acțiunea pe față de a le momi și cumpăra primarii nu s-a spus nimic în respectiva conferință de presă ținută la PSD Dâmbovița. Țuțuianu a fost personajul principal. Temă de simpozion. Publicitate mascată. De fapt, o falsă problemă a PSD Dâmbovița. Menținută vie de unii.Oare, de ce?
Aaa. Am uitat! Și-a mai amintit Alexandru Oprea și de primarul de la Voinești, Dănuț Gabriel Sandu, cu care se află într-un război de uzură de mai multă vreme, deși amândoi sunt încă membri ai aceluiași partid. Au tras la aceeași căruță. Oprea nu l-a înghițit deloc pe vicepreședintele de la Voinesti, pe care l-a considerat mereu credincios lui Țuțuianu și luptător anti Rovana. Ce să spun? Iar nu a fost bun momentul să îl ataci pe unul dintre cei mai buni primari pe care i-a avut și încă îl are PSD, fiindcă cu sufletul tot în acest partid este. Să dai în Gambă la început de campanie electorală, când liberalii lui Guran vor să îți ia aerul? Nu mai înțeleg !
Ce zice opinia publică, electoratul, când aude un asemenea discurs parcă scornit în cancelariile PNL? În nici un caz nu vede bine ceea ce se întâmplă. Își pun oamenii întrebarea, de altfel normală în asemenea context: ce jocuri ciudate se mai fac în PSD? Apropo, mai sunt adiba și oamenii Rovanei Plumb, care nu înghit ei cu una cu două faptul că au fost scoși de la butoane. Stau la pândă precum șerpii cu ochelari.
Să trag o concluzie, este devreme sau poate târziu. Ce știu este că pericolul nu îl reprezintă pentru PSD nici Țuțuianu, chiar dacă are ușoare accente de răzbunare, nici Gambă de la Voinești. Și nici Țachianu sau Radu Popa care, comparativ cu alții, s-au luat la trântă cu Guran. Primejdia se cheamă PNL și, sincer, mai este ceva și prin interior. Urme pregnante de diversiune… Despre asta vorbim altădată.
OPINII
Legalizarea prostituției, o șansă pentru ieșirea din austeritate?!
Un parlamentar, membru al Partidului Național Liberal, pe numele său Ion Iordache, a pus mâna pe coarnele plugului și a apăsat vârtos în brazdă, cu gând să ne vâre în lumea europeană reală, nu doar în cea pe care o știm de prin congrese, simpozioane, conferințe și alte delicatesuri cu gust fals servite pe la Bruxelles, Paris și Strasbourg. Adică, vrea omul să fie legalizată prostituția. Aia veche de când lumea! Cu subiect și destul predicat.
Despre chestia asta se vorbește demult, dar nu a avut nimeni curajul să producă un proiect de lege. Într-o țară ca a noastră, pătrunsă de un puternic spirit creștin ortodox, este cam greu să faci așa ceva. Te frigi repede la imagine. Și apoi nu este bine să te pui rău cu Biserica și nici cu electoratul drept credincios. E mult și acum pornit.
Uite că liberalul Ion Iordache a făcut-o. Cine l-o fi îndemnat? A comis-o, cum zice românul. A inițiat un proiect de lege care vizează legalizarea prostituției. Despre tentativa sa de a încerca marea cu degetul și cu ce mai există în dotare, a scris Ion Iordache pe Facebook. A spus că proiectul său are ca scop reglementarea, autorizarea și controlul activităților de natură sexuală. Sic! Este bine. Adică fenomenul sau datul din cur va fi fiscalizat! Tocmai bine pentru Ilie Bolojan, mai adună ceva bănuți la buget.
Mai afirmă curajosul parlamentar liberal că a ales reglementarea în locul ipocriziei. Are dreptate! Ce ne ascundem sub fusta scurtă? Nu are nici un rost! Se vede tot!
„Mulți vor spune că există „alte priorități”. Însă protejarea sănătății publice și combaterea sclaviei moderne nu pot fi niciodată priorități secundare. Statul are obligația să reglementeze realitatea, nu să se prefacă că nu o vede în timp ce victimele sunt exploatate în umbră”, a scris Ion Iordache.
Ai dreptate, frate, până când la negru, pe la colțuri de stradă, pe sub poduri, zăvoaie sau în cabine de camioane garate prin parcări publice ori la margine de drum? Totul sub control. Contorizat. Cu casă de marcat. Fixă și, eventual, mobilă, pentru deplasări în teren. Să apară felinarele roșii! Să se încingă atmosfera! Să aducem turiști cu nădragi și buzunare largi!
Era exact ce ne trebuia! De ce nu s-au gândit mai demult la treaba asta? La câte curve avem, poate scăpam de deficit, de austeritate, nu ar mai fi fost nevoie să ne mărească chip de fier taxele și impozitele locale. S-ar fi adunat bani după altceva… Nu? Activități mai plăcute și la program de voie.
Cum va ieși acest proiect, nu se știe prea bine. Deja, comunitatea, amețită de „pachetele de legi” ale lui Ilie Bolojan, a început să freamăte. Se aud nemulțumiri. Biserica Ortodoxă se opune legiferării prostituției. Cea mai credibilă entitate care funcționează în România și care apără valorile creștine, Patriarhia Română, a luat imediat poziție. Nici nu s-ar fi putut altfel!
Patriarhia, printr-un comunicat, își exprimă îngrijorarea profundă și dezaprobarea față de inițiativa care vizează legalizarea prostituției, considerând că un asemenea demers este incompatibil cu învățătura de credință ortodoxă și cu respectarea demnității persoanei umane. Ați văzut? Nici nu se putea altfel. Dar ce te faci? Guvernul Bolojan vrea numai bani. Inițiativa nu este întâmplătoare. Oamenii sistemului, cei de la eșaloanele doi și trei, au făcut calculele. Dă bine din birou. Ca și la taxe și impozite locale. Patriarhia Română îl combate pertinent pe parlamentarul liberal care susține că legalizarea va face ordine pe piață, se va termina cu traficul de persoane, cu exploatarea femeilor, cu protejarea comunității etc.
„Legiferarea prostituției nu va conduce la eradicarea traficului de persoane, nici la eliminarea exploatării sexuale și nici la dispariția prostituției ilegale. Dimpotrivă, există riscul real ca aceasta să ofere un cadru legal favorabil extinderii unor practici incompatibile cu libertatea și demnitatea persoanei umane”, spun reprezentanții Patriarhiei Române.
Ce să mai spunem? Să anticipăm ce se va întâmpla? Să facem supoziții? Nu are rost. Este clar că inițiativa apare într-un moment în care Guvernul Bolojan vrea să impoziteze și să taxeze tot, darămite plăcerea sexuală la negru. Ce-or fi zis ei? Mamă, salvăm pensiile speciale cu impozitarea sexului! Scăpăm de deficit! Salvăm țara cu legalizarea prostituției!
OPINII
Țara, în zodia lui bine… rău!
Am încheiat anul 2025 pe modulul pesimist, puțin animat de vraja deja falsă a sărbătorilor, cu acel pseudo-spectacol al liniștii și prosperității. Cu urări devenite reflex condiționat, în care nu prea mai credem fiindcă au avut alții grijă să le deturneze esența și sensul spre banal și stereotip.
Ne-am comportat precum condamnatul la moarte căruia i-a fost amânată pentru câteva zile tăierea capului. Ne-am forțat să zâmbim, deși știam ce ne așteaptă. Călăul se tot uită la noi cu chipul său de piatră acră! Am incercat să mimăm bucuria, oleacă de tihnă, dar nu ne-a ieșit prea bine. Din păcate, ancora realității, prea grea, legată strâns de existența noastră, ne-a oprit din optimism.
Chiar și președintele Nicușor Dan a ieșit din tiparele firescului. A trimis de Anul Nou către români un mesaj scris, la rece. Cu siguranță în temele abordate, nici el nu crede. A mizat la greu pe încredere și speranță. În cine? Seamăna ca două picături de apă cu textul lui Klaus Iohannis de la finele anului 2024. Șablon. Aceiași indicatori de plan discursiv.
Și cum să fie anul mai bun când taxele și impozitele au crescut de două-trei ori, cu bunăvoința, între sau fără ghilimele, Guvernului Bolojan, când judecătorii Curții Constituționale se joacă de-a jupânii și sfidează la maximum țara, amânând deciziile cu privire la legea pensiilor speciale, crezând că noi nu ne prindem de jegoasa mișcare de tragere de timp, de protejare a categoriei socio-profesionale bugetare cea mai prosperă.
Câtă liniște să ai când războiul este lângă noi și tot înghite la vieți și bani veniți din toate colțurile Europei? Cum să fii mulțumit când însăși șeful statului spune că se vor lua fonduri de la Educație și Sănătate pentru înarmare?
A început noul an cu majorări de prețuri la combustibil. Facturile la energia electrică nu au venit încă, fiindcă sistemul de calcul este probabil bulversat, nu prea înțelege nici el modificările brusce care se produc. Parcă ne-ar plânge de milă…
Responsabilii de la gaze ne avertizează de pe acum că peste câteva luni, gata, se ridică plafonarea. Intrăm în rândul lumii. Vai de capul nostru! Dacă tragi un ochi prin supermarketuri, observi cum la multe dintre produsele de pe rafturi s-a mai pus ceva la preț. Prin farmacii, banalul paracetamol a devenit un medicament de lux. Frecția galenică, sticluța aia mică din care dai de două ori pe șale, a ajuns mai scumpă decât litrul de răchie. Prin piață, precupețele, și ele sărăcuțele, umblă la prețul legăturii de pătrunjel și mărar după cum bate vântul austerității.
Clasa politică pe care o avem pare că se mișcă inert. S-a dat la fund. Cu tot cu doctrine! Stă în întuneric, cu ochii fixați pe Bruxelles, căci de acolo pornesc vânturile! Este mai bine să taci. Cine vorbește mult devine țintă și posibil să fie mutat în ultima bancă. Politica nu pare să mai fie pentru oamenii cu discurs, ci pentru cei care înțeleg vremurile, tăcând și după posibilități, tenace, făcând. Mulți, doar pentru ei, puțini – pentru comunitate. Pentru conducătorii actuali, parcă planificați, nu aleși de neam, stabilitatea însemnă doar suferință și sacrificiu. Eventual, la nesfârșit. Ca să fie bine… rău!
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăComuna Vulcana Pandele nu mai bate pasul pe loc. Actualul primar are în lucru investiții importante
-
ACTUALITATEacum 5 zileITM Dâmbovița: Negocierea colectivă este obligatorie dacă ai mai mult de 10 angajați
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăDoi consilieri din Dărmănești au contestat noile impozite locale. „Există deja exemple de succes în alte județe”!
-
Dâmboviţaacum o săptămânăSenatorul AUR Dâmbovița Ciprian Iacob, pe locul 4 din 133, cu 71 de propuneri legislative
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăPrimăria Târgoviște va derula o investiție de 20 de milioane de lei la Liceul „Nicolae Ciorănescu”. VIDEO
-
Argeșacum 3 zileTaxi blocat în trafic exact ca-n filmele cu mafioți! Atacatorii au forțat pasagera să meargă cu ei
-
ACTUALITATEacum 2 zileColegii elevului agresat în Liceul „Iordache Golescu” din Găești au filmat scena de o violență cruntă
-
ACTUALITATEacum o săptămână„Jurnalul sinelui despre sine”, o carte despre simplitatea și frumusețea gândului trăit…















